Като трудна за КПКОНПИ година в отсъствие на титулярен председател определи 2019-а Борис Ячев от НФСБ, председател на парламентарната антикорупционна комисия.
През 2019 година са били внесени 220 иска за над 850 милиона лева. Проверени са били над 10 хиляди декларации на представители от висшите етажи на властта, както и на местната власт. Миналата година за първи път в това число влязоха и общинските съветници.
37 имота и 120 моторни превозни средства са били отнети в полза на държавата. Комисията е работила по 116 сигнала за конфликт на интереси, от които 14 са били установени, като това са представители предимно на местната власт, посочи Борис Ячев пред „Хоризонт“. 450 от проверките за противодействие на корупцията са приключили с внасяне в съда.
Проблем е кадровото обезпечаване на КПКОНПИ - една четвърт от щатовете в комисията са все още незаети, отбеляза Ячев. Преди две години по думите му е имало голям първоначален интерес, а сега има доста напуснали и доста незаети щатове.
От 54 ръководни длъжности в комисията 25 в момента са незаети, включително в някои от най-големите териториални звена, а това създава проблем, коментира Борис Ячев.
Няма предложения за увеличаване на репресивните функции на КПКОНПИ, в частност на дирекция „Противодействие на корупцията“, търсят се други механизми, например законодателни промени, поясни Ячев.
Борис Ячев смята, че трябва да бъде редуциран обхватът на проверяваните за имуществени интереси лица, за да не се товари излишно Антикорупционната комисия.
В момента над 50 хиляди души от висшите етажи на властта и 130 хиляди от цялата държавна и местна администрация подлежат на проверка, аргументира се Ячев. Има служители, които нямат отношение към разходването на публични средства, изтъкна той и даде пример с експерти и шофьори.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Депутатите от "ДПС - Ново начало" ще поискат от Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията информация за изпълнението на мерките срещу спекулата на цените, за да се подготвят следващите законодателни инициативи, с които да бъдат защитени хората от спекулата. Това е станало по време на заседание на парламентарната група,..
Завърши цялостният ремонт на 2-ри блок на ТЕЦ "Бобов дол", който продължи повече от три месеца. Централата има технологична готовност и достатъно гориво - около 5 хиляди тона въглища и биомаса, за работа през зимата, заяви пред БНР изпълнителният директор инж. Чавдар Стойнев. При ремонта старото оборудване е сменено с ново, както и всички детайли,..
Софийският градски съд не успя да се произнесе по искането на прокуратурата 15-годишното момче, обвинено за убийството на свой връстник в столичен търговски център, да остане за постоянно в ареста. 15-годишен е заподозрян за убийството на свой връстник в столичен мол Гледат мярката за неотклонение на 15-годишното момче, намушкало смъртоносно..
Чужденци често искат да плащат в евро, след като на стоките имало обозначена и цена в евровалутата, казаха работещи в търговски обекти в Кюстендилско. Кюстендилци пък засега не могат да разберат дали ще могат да пазаруват и в евро от 1 януари в Босилеград и в Сърбия. Чужденци - особено по бензиностанциите, като зареждат гориво, искали да платят в евро,..
Европейски държави подготвят предложение с 12 условия за прекратяване на руската война срещу Украйна, съобщава агенция "Блумбърг". Планът предвижда спиране на бойните действия на настоящата фронтова линия между двете армии. "Борд на мира", председателстван от президента на САЩ Доналд Тръмп ще упражнява надзор над изпълнението му. Украйна ще получи..
Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс заяви, че САЩ няма да изпратят войски в Газа, а ще се ограничат до осигуряване на "полезна координация". Той изрази и "голям оптимизъм" по повод споразумението за прекратяване на огъня в Газа между Израел и "Хамас", сключено с посредничеството на САЩ, предаде Ройтерс. Изпълнението му ще изисква..
Със свое постановление правителството одобри вътрешнокомпенсирани промени на утвърдените разходи по области на политики/бюджетни програми по бюджета на Министерството на финансите за 2025 г., съобщава пресцентърът на МС С акта на правителството се осигурява допълнителен финансов ресурс в размер на 74 083 516 лв. по бюджетите на Националната..
БСП няма да влезе в парламента при следващи избори, Борисов е унижен от Пеевски и ДПС-НН няма да влезе пряко във властта, защото не иска да носи..
Физиономиите, които се съревновават за властта в България днес, са безобразни - техните силуети деградират сами по себе си, техният политически език е..
Без яснота за постигнатите договорености приключи коалиционният Съвет за съвместно управление. На него партньорите в кабинета от ГЕРБ-СДС, БСП и..