Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един необичаен Рамазан Байрам в Турция

Джамията „Фатих“ в Истанбул
Снимка: EPA/БГНЕС

Рамазан Байрам на турски или Ейд ал-Фитр на арабски e празникът, с който се слага край на свещения месец Рамазан. Пандемията от коронавируса изцяло промени начина, по който протече свещеният месец Рамазан в Турция. 

Ислямът повелява през Рамазан от изгрев до залез слънце да не се приемат храна и напитки. Поради това закуската преди изгрев - сахур и вечерята за разговяване след залез - ифтар, имат голямо значение. 

Обичайно хората се събират с роднини и приятели. Ако времето позволява, храненията се провеждат навън. Тази година обаче властите забраниха провеждането под каквито и да било форми на подобни публични събирания, за да предотвратят разпространението на коронавируса. 

По традиция, за да будят вярващите за закуската сахур, тъпанджии обикалят улиците и хората ги възнаграждават с бакшиши. В условията на пандемия обаче това беше забранено, за да се намалят социалните контакти. За компенсация общините заплащаха на тъпанджиите по 100 турски лири (около 30 лева) дневно. Някои вярващи, които желаят обаче спускаха бакшиш в кошница на въже, която после отново се изтегля на балкона.

Covid-19 влияе и на начина, по който празникът ще бъде отбелязан.

"Този Рамазан ще го посрещнем вкъщи. Ще си звъним по телефона, по този начин ще го празнуваме, на социално разстояние, трябва да спазваме сега тези мерки. И се надяваме, че след Рамазан ни очакват по-слънчеви дни, пълни със здраве и с много слънце, и с повече срещи, и по-близки контакти, с близки хора и познати", разказва Емине Инанър, преселничка в Турция, преподавател Истанбулския университет.

По традиция по време на Байрама хората в Турция посещават своите близки, младите целуват ръка на възрастните и им засвидетелстват уважението си. В полунощ в петък срещу събота обаче в сила влиза забрана за излизане от домовете в цяла Турция. Тя ще продължи до полунощ във вторник срещу сряда.

Джамиите също ще останат затворени до 29 май, петък, така че няма да се проведат традиционните колективни молитви.

Месецът Рамазан най-вече е време за благотворителност. Доказва го големият успех на различните благотворителни кампании, организирани от големи общини като Анкара, Измир и други. В Истанбул се организира кампания за подпомагане на хора в затруднено положение, при която по-заможните могат да заплатят сметка на други финансово затруднени съграждани. Кампанията набра огромна популярност.

Преди месец и половина всички преподаватели в Истанбулския университет са призовани да се включат в инициатива за подпомагане на чуждите студенти, които не могат да получават помощ от родителите си. Призовани са преподаватели и бизнесмени да внесат някаква сума пари, за да бъдат подкрепени студенти по време на изолацията. 

Обучението в Истанбулския университет от 6 април досега се провежда онлайн. Преподаватели са помогнали и на студенти, които нямат достъп до интернет, за да се включат пълноценно в обучението.

"Преподавателите от нашата катедра с голямо желание се включиха, всички преподаватели и смятаме, че тези средства са стигнали до нашите студенти. Това ще бъде за тях скромен подарък за Рамазан Байрам", допълва Емине Инанър.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10
Д-р Десислава Безинска-Шеинкова

Психолог: По отношение на рекламите за хазарт най-уязвимата част от обществото са децата

"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..

публикувано на 25.04.25 в 15:24