Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Журналист, колекционер, дарител и учител

Иван Сергеев: Аз съм от поколението, което дължи всичко на книгите

В края на трудовия си живот журналистът влиза и в класната стая

Иван Сергеев
Снимка: Кирил Фалин

Журналист, издавал собствен вестник, колекционер на картини, меценат, дарител на книги за библиотеки, читалища, училища и университети. Това е Иван Сергеев, който на финала на своя трудов живот е прегърнал и учителството като своя кауза, влизайки в училището на кюстендилското село Раждавица. 

В училище "Св. св. Кирил и Методий" Сергеев учи децата не само на български език и литература, но и на изкуство. С часове може да им говори за картини и майстори от различни школи и епохи, но най-вече за съвременна живопис. Новопокръстеният учител неочаквано и за самия себе си се справя и с дистанционната форма на обучение.

Когато започнал да подарява книги, бил на 47 години. Оттогава насам около 24 май Иван Сергеев подарява десетки томове от личната си библиотека. Вече е открил нови притежатели за над 1200 тома. Тазгодишното му дарение е за читалищата в Раждавица и в съседното село Шишковци, където близо 30 години е живял и творил Владимир Димитров - Майстора. Тъй като става на 64 години, решава 20 от книгите да отидат в Шишковци, а 45 – в Раждавица. 

Аз съм от поколението, което е постигнало всичко от книгите и затова реших, че това, което мога да дам, са книгите от моята библиотека. Те трябва да отидат при хората, при младите хора, които искат да четат. Защото четенето е единственият начин човек да развива мисленето си“, казва Иван Сергеев.

Независимо от даренията, и до днес продължава да купува книги. Вече има над 5 хиляди тома. Децата му живеят в чужбина, за внуците нещата вече са различни. Затова дарява онова, което би било полезно и на студенти, и на ученици в библиотеки, читалища и университети.

Иван Сергеев

Другата му страст са картините. „Прилична ми е колекцията от картини. Не е много голяма, но има хубави автори в нея. Не мога да си позволя големи имена, но си позволявам картини, които обичам и картини, които мога да гледам цял живот“, споделя Сергеев.

„Хората на духа винаги са живели трудно, защото умните хора открай време не са обичани“, обобщава философски Иван Сергеев.

Използва повода 24 май, за да изтъкне, че нашите изкуствоведи все още нямат смелостта „да сравнят българските художници със световните имена“, защото имаме значими художници от световна величина.

Иван Сергеев е родом от Плевенско, но след като завършва "Българска филология" във Великотърновския университет се жени за кюстендилката Наталия Ангелова и започва работа в града като журналист в окръжния тогава вестник "Звезда". В този занаят се задържа около 20 години.

Защо е избрал именно училището за финал на трудовата си реализация? „Аз съм завършил специалист по български език и литература. Това си бях избрал, когато бях на 18 години, но само две години имам педагогически стаж. През останалото време съм работил в журналистиката. Вече е време да се върна към педагогиката. Мисля, че най-полезен съм на тоя етап там.“

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Кирил Фалин

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53