Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журналист, колекционер, дарител и учител

Иван Сергеев: Аз съм от поколението, което дължи всичко на книгите

В края на трудовия си живот журналистът влиза и в класната стая

Иван Сергеев
Снимка: Кирил Фалин

Журналист, издавал собствен вестник, колекционер на картини, меценат, дарител на книги за библиотеки, читалища, училища и университети. Това е Иван Сергеев, който на финала на своя трудов живот е прегърнал и учителството като своя кауза, влизайки в училището на кюстендилското село Раждавица. 

В училище "Св. св. Кирил и Методий" Сергеев учи децата не само на български език и литература, но и на изкуство. С часове може да им говори за картини и майстори от различни школи и епохи, но най-вече за съвременна живопис. Новопокръстеният учител неочаквано и за самия себе си се справя и с дистанционната форма на обучение.

Когато започнал да подарява книги, бил на 47 години. Оттогава насам около 24 май Иван Сергеев подарява десетки томове от личната си библиотека. Вече е открил нови притежатели за над 1200 тома. Тазгодишното му дарение е за читалищата в Раждавица и в съседното село Шишковци, където близо 30 години е живял и творил Владимир Димитров - Майстора. Тъй като става на 64 години, решава 20 от книгите да отидат в Шишковци, а 45 – в Раждавица. 

Аз съм от поколението, което е постигнало всичко от книгите и затова реших, че това, което мога да дам, са книгите от моята библиотека. Те трябва да отидат при хората, при младите хора, които искат да четат. Защото четенето е единственият начин човек да развива мисленето си“, казва Иван Сергеев.

Независимо от даренията, и до днес продължава да купува книги. Вече има над 5 хиляди тома. Децата му живеят в чужбина, за внуците нещата вече са различни. Затова дарява онова, което би било полезно и на студенти, и на ученици в библиотеки, читалища и университети.

Иван Сергеев

Другата му страст са картините. „Прилична ми е колекцията от картини. Не е много голяма, но има хубави автори в нея. Не мога да си позволя големи имена, но си позволявам картини, които обичам и картини, които мога да гледам цял живот“, споделя Сергеев.

„Хората на духа винаги са живели трудно, защото умните хора открай време не са обичани“, обобщава философски Иван Сергеев.

Използва повода 24 май, за да изтъкне, че нашите изкуствоведи все още нямат смелостта „да сравнят българските художници със световните имена“, защото имаме значими художници от световна величина.

Иван Сергеев е родом от Плевенско, но след като завършва "Българска филология" във Великотърновския университет се жени за кюстендилката Наталия Ангелова и започва работа в града като журналист в окръжния тогава вестник "Звезда". В този занаят се задържа около 20 години.

Защо е избрал именно училището за финал на трудовата си реализация? „Аз съм завършил специалист по български език и литература. Това си бях избрал, когато бях на 18 години, но само две години имам педагогически стаж. През останалото време съм работил в журналистиката. Вече е време да се върна към педагогиката. Мисля, че най-полезен съм на тоя етап там.“

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Кирил Фалин

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За философията да си учител по философия

"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..

публикувано на 18.05.25 в 06:41

Търсене на адреналин с камера в ръка: журналистът Николай Барулов

Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания.  Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..

публикувано на 13.05.25 в 19:55
Катя Близнакова

Катя Близнакова, изпяла "Лиляно моме" разказва за своите ангели хранители и музиката

Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..

публикувано на 12.05.25 в 10:02
Жаклин Прейс с цигулката

Жаклин Прейс: Ходете по-често на класически концерти

Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..

публикувано на 12.05.25 в 08:51
Наталия Цекова - актриса

Наталия Цекова: Хората знаят, че само през образованието се достига до мечтите

Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..

публикувано на 11.05.25 в 06:00
Иван Въжаров

Спортният журналист Иван Въжаров подготвя шампиони по бридж

Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..

публикувано на 05.05.25 в 12:04

В Международния ден на джаза – самопризнания за вечното притегляне към любимата музика

"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..

публикувано на 30.04.25 в 08:05