Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заради извънредното положение

Правен прецедент: Съдът гледа дела по заповеди, които вече не съществуват

Мила Георгиева се прибира в България на 20 май заедно с 9-годишния си син, за да се срещне с баща му. Тя подписва и предписание за оставане под 14-дневна карантина. Ден след пристигането ѝ министърът издава нова заповед, че карантината не важи за членове на семейства на българи, ако престоят им в страната е до 7 дни. Заради това Мила и синът ѝ опитват да се върнат във Виена на 24 май, но са задържани за неспазване на карантината

Казусът е само една от причините, мотивирали адвокат Ивана Мурджева да се вгледа по-внимателно в често сменящите се и понякога противоречиви заповеди на министъра на здравеопазването. За БНР тя сподели:

„Проследявам този проблем от 8 март, когато стана ясно, че ще бъдем засипани с нова нормотворческа дейност. За периода на извънредното положение министърът на здравеопазването е издал 59 заповеди. Издаването не е спряло от момента на прекратяване на извънредното положение. Оттогава насетне имаме издадени 12 нови заповеди, 4 указания и 4 документа, които бих сложила графа „други“. Това обилие от документи няма как да не предизвиква изключително голямо объркване“.

Всяка от тези заповеди съдържа разпоредби, оформени в точки, но:

„Голяма част от тези заповеди практически са нечетивни, неясни и трудно разбираеми, дори и за хора, които се занимаваме ежедневно с нормативни документи. Действително Covid-19 ни постави пред нови предизвикателства, но отвори и стари теми, които в условията на извънредно положение станаха кристално ясни. Една от много важните теми е по принцип за състоянието на нормотворчеството и на нормотворческия език. Тези заповеди са написани на български, но практически не е възможно да разберете какво искат от вас!“.

В случая с Георгиева служителите на МВР на летището са преценили, че ще спазват заповед, която междувременно е отменена, поясни Мурджева в предаването "Преди всички" по "Хоризонт":

„Заповедите важат в такъв порядък: Те биват изменяни, допълвани, променяни и отменяни. Всеки един от тези глаголи води последствия, които са административноправни, а за хората са свързани с пряко нарушаване на техните права и в резултат те търпят преки негативни последици, свързани дори с финансови. Много е възможно този, който изпълнява заповедта, да прилага заповед, която е била току-що отменена“.

Последната заповед е издадена на 26-и май но и от нея е трудно да се разбере какво точно е разрешено, защото са забранени определени действия в едни точки, но те се разрешават в други „при определени изключения и с определени указания“.

„Твърде е възможно действително, дори при добросъвестно поведение на прилагащите органи, те да изпаднат в объркване, в което изпадат всички страни по прилагане на тези заповеди“.

Всяка заповед подлежи на административен контрол, припомни адвокат Мурджева, като допълни, че част от тези заповеди вече са обжалвани от лица, претърпели последици, допълни Мурджева:

„Намираме се в изключително интересната правна ситуация, в която Административен съд трябва да гледа образувани вече дала по тези заповеди, една част от които вече не съществуват в правния мир - те са отменени, но административното производство се движи, то то работи, то ще стигне до някакво решение. Има заповеди, които отдавна не съществуват, а насрочените дела са за месец юни“.

Мурджева подчерта, че за причинени вреди има специален Закон за отговорността на държавата:

„Това е един закон, който, според мен, малко се използва и практиката по него би могла да бъде много по-изобилна, много по-интересна за нас юристите и много по-полезна за гражданите. Всеки един от тези случаи, които са в резултат от това прилагане на заповеди, според мен, може да стигне до завеждане на производство по този закон“.

Във Върховния административен съд имаше стотици дела, образувани по жалби по различни поводи, най-много заради носенето на маски. Според Мурджева решението на съда ще създаде прецедент в правната система, тъй като заповедта за маските вече е отменена.

„По принцип цялото извънредно законодателство доста обърка нормалния ход на правораздаването, създавайки поредица от нови срокове, спиране на текущи срокове….Не бих могла да се ангажирам с каквато и да било прогноза за тези дела“.

„Когато ползвателите ( потребителите, гражданите) на нормативните актове не могат да открият логична проследяемост - логиката на това как ще се развива един документ във времето - стигаме до един изключително интересен психологичeски феномен, който е отказ от прилагане, от спазване, от мотивиране към правосъдие, от търсене на справедливост. Неможейки да проследим логиката в един документ, ние всъщност се отказваме от това да търсим правосъдие, да го прилагаме“, предупреди тя. 

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на Франция Еманюел Макрон

Зеленски: Франция ще ускори предаването на изтребители "Мираж" за нуждите на украинската армия

Френският президент Еманюел Макрон потвърди в телефонен разговор с украинския президент Володимир Зеленски подкрепата си за Украйна и повтори осъждането на ескалацията на атаките на Русия срещу нейната съседка, заявиха двамата лидери, цитирани от Ройтерс. В изявление от офиса на френския президент беше посочено, че Макрон е провел телефонния..

публикувано на 29.11.24 в 21:28
Александрина Милчева

Българската оперна певица Александрина Милчева беше удостоена с множество отличия

Тази вечер световноизвестната българска оперна певица Александрина Милчева беше удостоена с най-високото отличие на Министерството на културата "Златен век - огърлие", с най-високото отличие на Съюза на българските музикални и танцови дейци - "Кристално огърлие", с почетна диплома на Софийската опера и с поздравителен адрес от Президента Румен..

публикувано на 29.11.24 в 20:42

Социалните центрове за деца и възрастни с благотворителни инициативи на коледния база във Велико Търново

На коледния базар във Велико Търново започваха благотворителните инициативи на социалните центрове за деца и възрастни. За 18-а година те са обединени в инициативата "Ние можем" и предлагат изделията си в две от къщичките. 44 социални услуги, центрове за работа с деца и партньорски неправителствени организации представят своите..

публикувано на 29.11.24 в 20:33

МЗХ стартира прием на заявления за подпомагане на нови фермери с бюджет от 39 млн. лева

Министерството на земеделието и храните стартира прием на заявления за подпомагане на нови фермери по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони с бюджет в размер на 39 млн. лв.   Стопаните ще могат да кандидатстват за подпомагане в размер на 58,6 хиляди лева.   Допустими кандидати са фермери на възраст от 41 до 65..

публикувано на 29.11.24 в 20:25

МФ: Бюджетен дефицит от 3,9648 млрд. лева към края на октомври

3,9648 милиарда лева е дефицитът в държавната хазна на касова основа към края на месец октомври, показват данните на Министерство на финансите. Това се равнява на 2% от прогнозирания брутния вътрешен продукт за настоящата година. Тазгодишният бюджет е изчислен на дефицит от 6,2 млрд. лева. Във фискалния резерв има 14,4114 млрд. лева към..

публикувано на 29.11.24 в 20:20
Сградата на Община Пазарджик

Общинските съветници в Пазарджик не отстраниха председателя на местния парламент Найден Шопов

Общинските съветници в Пазарджик отхвърлиха предложението за отстраняването на председателя на местния парламент Найден Шопов от ГЕРБ. В тайното гласуване участваха 21 съветници, тъй като останалите 19 отново бойкотираха заседанието. За разлика от вчера, общинските съветници успяха да съберат необходимия кворум. Той дойде от освободения днес..

публикувано на 29.11.24 в 19:37
Митинг в подкрепа на членството на Грузия в Европейския съюз в Тбилиси, 3 юли 2022 г.

Хиляди грузинци протестираха срещу отлагане на преговорите за присъединяване към ЕС

Хиляди грузинци се събраха и тази вечер, за да протестират срещу решението на победителя от парламентарните избори през октомври - партията "Грузинска мечта", да отложи преговорите за присъединяване към Европейския съюз, съобщава Франс прес. Снощните протести доведоха до сблъсъци със силите на реда с десетки ранени и задържани.

публикувано на 29.11.24 в 19:17