Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Списъкът от снимката: Гергов, Гергов, Кюлев, Маджо, Гоцев...

| обновено на 30.05.20 в 19:58
Снимка: Специализирана прокуратура

Заместник-министърът на околната среда Красимир Живков, бизнесмените братя Бобокови, директор на екоинспекцията в Плевен и местен бизнесмен, са сред десетимата обвиняеми в аферата с опасните отпадъци.

При представянето на подробностите за разследването прокуратурата обяви, че при обиските е намерен списък с имена на емблематични фигури от прехода. Малко по-късно разпространи и копие на списъка.

Без да е лидер на престъпната група, от обяснението на Прокуратурата стана ясно, че Живков е имал ключова роля. Схемата за незаконен внос за опасни и неопасни отпадъци и тяхното рециклиране и депониране е била измислена така, че да облагодетелства русенските бизнесмени Атанас и Пламен Бобокови, с които Живков бил в изключително близки отношения. Дейността в сферата на отпадъците била абсолютно фиктивна. За целта бизнесмените ползвали дружества, финансирани и контролирани от тях.

Тъй като такива имало и на територията на Италия, българските разследващи работят по случая с италианската антимафия, каза наблюдаващият прокурор Ангел Кънев:

"Категорично е установено от доказателствата към този момент, че голяма част от отпадъците въобще не са били третирани по предвидения от закона ред. Дружествата, създадени за тази цел, са имали издадени разрешителни, но не са имали фактическата възможност да извършват такава дейност. Има събрани доказателства за едно от дружествата, че въобще не имало нито ток, нито вода на обекта и не е отговаряло на редица други изисквания. Длъжностни лица, които са обвинени от колегите, наблюдаващи прокурори въз основа на събраните доказателства, са издавали редица протоколи, в които са твърдяли и удостоверявали обратното".

В схемата участвал и плевенски бизнесмен, както и директорът на РИОСВ-Плевен. При претърсването на над 40 адреса в страната са иззети множество счетоводни документи, договори, пълномощни, ценни вещи, луксозни автомобили. От жилището на Атанас Бобоков е намерена и иззета цветна снимка, на гърба на която има изписани имена, които съответстват на имената на публично известни личности, някои от които са били убити през годините.

Два часа по-късно Прокуратурата разпространи снимка на списъка, написан на ръка. Имената в него са на бизнесмени, фигури от сенчестия свят, собственици на медии като Любен Гоцев, Маджо, Георги Гергов, Младен Мутафчийски, Красимир Гергов, Емил Кюлев, Сашо Дончев, ВИС, ТИМ и други.

Предвид високия обществен и медиен интерес и след разрешение на наблюдаващите прокурори, съгласно чл. 198 от НПК, публикуваме част от иззето веществено доказателство по досъдебно производство, се казва в съобщение на Специализираната прокуратура, разпратено до медиите.

На разпратената снимка се виждат много имена и срещу тях числа, като някои от имената са задраскани - например на Людмил Стойков и Стоил Славов.

Не се разбира съвсем точно какво означават числата, макар че на места пише "долара".

В хода на извършените действия по разследване в жилището на обвиняемия А.Б. беше намерена и иззета цветна снимка, на гърба на която с ръкописен текст са изписаните имена, които съответстват на имената на публично известни личности в обществото. Срещу всяко от имената са изписани парични суми в различни размери, се казва още в съобщението на прокуратурата.

В хода на разследването информацията ще бъде проверена и по преценка на наблюдаващите прокурори лицата ще бъдат разпитани в качеството на свидетели.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Село Цървеняно - 73 дни без вода

Повече от два месеца са сухи чешмите в планинското село Цървеняно, а местните хора излязоха днес привечер на импровизиран протест до пътя Кюстендил - София. Те проявиха разбиране и заради натоварения трафик към столицата не се стигна до блокада да пътя, както се бяха заканили.  До протеста се стигна след пълно безучастие на Общината,..

публикувано на 28.09.25 в 19:48

Представителството на ЕС и полското посолство са понесли щети при руска атака срещу Киев

Представителството на Европейския съюз и посолството на Полша в Киев са понесли щети при снощната масирана руска бомбардировка по украинската столица, съобщи изданието "Украинска правда", като се позова на посланика на ЕС и на говорител на полското министерство на външните работи. Повредени са автомобили, паркирани пред сградата на европейската..

публикувано на 28.09.25 в 19:21
Павел Дуров

Основателят на "Телеграм" се оплака от натиск от страна на френските служби

Основателят на социалната платформа "Телеграм" Павел Дуров обяви, че посредник на френските разузнавателни служби е поискал от него да "цензурира" молдовски публикации в полза на правителството непосредствено преди миналогодишните президентски избори в Молдова. Милиардерът от руски произход твърди, че посредникът му е обещал в замяна да каже "добра дума"..

публикувано на 28.09.25 в 19:13
Брифинг на новоизбраното ръководство на „Продължаваме промяната“, в центъра е Асен Василев -  28 септември 2025 г.

ПП ще подкрепи в пленарната зала вот на недоверие към кабинета заради водната криза

С пълно единодушие 289-те делегати на Общото събрание на "Продължаваме промяната" (ПП) решиха Асен Василев да остане председател. В същото време част от знаковите лица на партията вече няма да са част от ръководните ѝ органи. ПП избира свой председател От ПП декларираха подкрепа за нов вот на недоверие към кабинета заради безводието, но тепърва..

публикувано на 28.09.25 в 18:43

Плевенчани на протест: Искаме реални действия

В Плевен с протестно шествие стотици изразиха недоволство срещу безводието в региона. За пореден път плевенчани настояха за реални действия, а не само обещания. Няма да позволим да ни лъжат, искаме подмяна на водопроводната мрежа и бързи действия , категорични са хората. Ние се събудихме, казаха хората по време на протеста пред сградата на..

публикувано на 28.09.25 в 18:40

На Апенините: Италия спечели след максимални усилия

Италия стана за пореден път световен шампион по волейбол при мъжете. В спора за златото скуадра адзура надигра българските лъвове с 3:1 гейма. Така България остана със сребърните медали след тези, спечелени на Мондиала в София през 1970 г. Втори в света! Волейболистите ни останаха със сребърните медали Ефирът на РАИ 2 оповести -..

публикувано на 28.09.25 в 18:03

Жители на "Горубляне" на пореден протест

Жители на столичния квартал "Горубляне" излязоха на пореден протест срещу забавено строителство на различни инфраструктурни проекти в района. Те блокираха входа на София при "Цариградско шосе", като се пропускат само автомобили на градския транспорт и на Бърза помощ. Очаква се блокадата да продължи още около час.  Протест на жителите на столичните..

публикувано на 28.09.25 в 17:15