Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Смолянско организират масов скрининг с бързи тестове

Снимка: архив

В Смолянско организират масов скрининг с бързи тестове, резултатите от които да помогнат през есенно-зимния период, когато се очаква следваща вълна на корона вируса. Това съобщи директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Мими Кубатева:

"Регионалната здравна инспекция получи целеви средства за закупуване на тестове за изследвания на гражданите. За да ги оползотворим най-ефективно решихме, че ще бъде удачно да подготвим провеждането на масов скрининг като стъпим на правилата на статистическите изисквания. Целта е да обхванем достатъчно голям брой от населението в три възрастови групи, за да можем в крайна сметка да имаме информация каква част от населението се е срещала с този вирус и каква част от населението има изграден имунитет. Това е важно за една нова среща със същия вирус по отношение на очакванията, които ще имаме и прогнозите, които можем да направим за развитието на следваща епидемия."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Осъдиха на 10 месеца затвор и втория избягал от затворническото общежитие в Ловеч

Районният съд в Ловеч осъди на 10 месеца лишаване от свобода при първоначален строг режим и втория избягал от затворническото общежитие в Ловеч в началото на месеца. Присъдата на 21-годишния  Гюрсел Алиев беше постановена след подписано споразумение между подсъдимия и прокуратурата. Той заедно вече осъдения също на 10 месеца Димитър..

публикувано на 18.11.25 в 11:24

Поредна катастрофа с кола и трамвай в София

За поредна катастрофа с участието на кола и трамвай съобщиха от "Катастрофи в София". Инцидентът е станал около 10:30 ч. на Бул. "Възкресение" и спирката на пазар "Красна Поляна". Няма данни за пострадали. 

публикувано на 18.11.25 в 11:23

Европрокуратурата и OLAF с изненадващи обиски в Атина

Проверки и обиски в Атина от Европейската прокуратура за изразходване на европейски средства. Европейската прокуратура и Службата за борба с измамите (OLAF) извършват изненадващ обиск в офисите на правителствена агенция за разпределение на европейски средства. Иззети са компютри, хард дискове и мобилни телефони на всички служители...

публикувано на 18.11.25 в 11:09
Никозия - буферната зона в централната част на града.

ЕК с нова програма в образованието, насърчаваща диалога между разделените общности в Кипър

Европейската комисия обяви нова програма в областта на образованието, насърчаваща диалога и контактите между двете разделени кипърски общности. От днес за стипендии по нея могат да кандидатстват кипърски гръцки и кипърски турски младежи, съобщиха от представителството на Еврокомисията в Никозия. Европейският съюз ще финансира с 1,5 млн. евро..

публикувано на 18.11.25 в 11:02

Времето: Жълт код за значителни валежи в 11 области и за силен вятър в шест области

Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) издаде за днес предупреждение от първа степен - жълт код, за значителни валежи в 11 области от Западна и Северна България, както и за южните райони на Източните Родопи (виж графиката по-долу). За шест области от Източна и Югоизточна България жълтият код е за силен и поривист вятър от..

публикувано на 18.11.25 в 10:51

Тръмп: Пътуващите за СП по футбол в САЩ да кандидатстват за виза "веднага"

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че пътуващите за Световното първенство по футбол в САЩ през следващата година трябва да кандидатстват за визи "веднага". Молбите ще имат специално обозначение, което ще им дава предимство. "FIFA Pass" се нарича молбата за виза, която ще позволи на закупилите  билети чрез уебсайта на Международната..

публикувано на 18.11.25 в 10:36

Великотърновската полиция с кратък видеофилм за домашното насилие

Увеличават се случаите на домашно насилие в област Велико Търново. С образователна и превантивна цел Областната дирекция на полицията направи кратък видеофилм за домашното насилие. "Домашното насилие не е личен проблем, а обществен. Ако си в риск – не мълчи. Потърси помощ. Не си сам", казват в клипа от 4 минути и 20 секунди великотърновските..

публикувано на 18.11.25 в 10:35