С изказването си, че в следващите три години управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) трябва да приложи програмата си и да възстанови емоционалната връзка с народа, президентът Ердоган по-рано сложи край на спекулациите за възможни предсрочни избори. По време на видеоконференция с истанбулската организация на управляващата партия заяви още, че активистите ѝ трябва да „слязат на терен“ сред хората, за да обяснят позициите си и да изслушат техните проблеми.
Лидерът на Партията на националистическото действие Девлет Бахчели в понеделник също беше категоричен, че следващите избори в Турция ще бъдат през юни 2023 г.
Именно предложение на Бахчели да се забрани трансферът на депутати от една партия към друга разпали слуховете за възможни извънредни избори. Според турското законодателство, за да участва една формация в избори, тя трябва да има организации в поне 41 от 81 области в Турция и да е провела първия си конгрес 6 месеца преди датата на вота. Ако партията обаче има парламентарна група от 20 депутати, не е необходимо да отговаря на другите две изисквания. Лидерът на Народнорепубликанската партия (НРП) Кемал Кълъчдароглу предложи „на заем“ депутати от формацията да подкрепят партиите на бившите министри Али Бабаджан и Ахмед Давутоглу. Именно по такъв начин НРП оказа подкрепа при миналите избори на Добрата партия на Мерал Акшенер.
Съпредседателите на прокюрдската Демократична партия на народите г-жа Первин Булдан и Митхат Санджар отправиха призив за съвместна борба към всички демократични и опозиционни сили в обществото. На пресконференция вчера те представиха документ от девет точки, призоваващ за съвместни действия за права, върховенство на закона и справедливост, за демократична конституция, политическо решение на кюрдския въпрос, прекратяване на войните, работа и защита на жените, младежите и природата.
Бившият вицепремиер и настоящ партиен лидер Али Бабаджан пък заяви, че един от основните проблеми на страната е свободата и се ангажира, ако получи подкрепа от избирателите, да работи за освобождаване на всички, арестувани заради мненията и убежденията си.
През август и септември се очаква да се проведат първите конгреси на партиите на бившите министри Али Бабаджан и Ахмед Давутоглу. Най-вероятно партията на Бабаджан ДЕВА (Демокрация и напредък) ще проведе конгреса си през август, а партията „Бъдеще“ на Давутоглу – през септември. През есента ще се проведе и 37. конгрес на най-голямата опозиционна формация – Народнорепубликанската. Партийният форум беше насрочен за 28-29 март, но беше отложен заради коронавируса.
Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица от досегашните 40 на 37,5 часа. Промяната трябва да бъде одобрена от парламента, където не е сигурно, че ще получи подкрепа. Вицепремиерът и лидер на крайнолявата партия "Сумар" Йоланда Диас направи нова стъпка към изпълняването на целта, заради която влезе в правителството..
Властите в Мексико започнаха да съсредоточават 10 хиляди войници по границата със САЩ, преде АФП. Президентът Клаудия Шейнбаум разпореди изпращането на подкрепленията в изпълнение на ангажимента си пред Доналд Тръмп да засили мерките срещу нелегалния трафик на мигранти и фентанил. В замяна президентът на Съединените щати се съгласи да отложи с..
Над 50 тона хуманитарна помощ за Газа сe намират на пристанището в кипърския град Лимасол и се подготвят за изпращане към израелското пристанище Ашдод, съобщиха от външното министерство в Никозия. Досега по морския хуманитарен коридор от Кипър за палестинския анклав са преминали близо 24 000 тона стоки от първа необходимост. Хуманитарната помощ от 101..
За бойкот срещу високите цени в хранителните вериги по примера на хърватите на 13 февруари се обявиха от Федерацията на потребителите в България, движението "Системата ни убива" и Обединените пенсионерски съюзи. Отправен беше и призив към правителството да одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен "таван". В..
Подкрепата на германските избиратели за консервативния блок ХДС/ХСС отбелязва лек спад три седмици преди предсрочните парламентарни избори на 23 февруари. Социолозите отдават това на действията на кандидата за канцлер Фридрих Мерц, който миналата седмица използва подкрепата на крайната десница при гласувания в Бундестага за втвърдяване на миграционната..
Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че екипът му вече е в контакт на специалния пратеник на Вашингтон за Украйна Кийт Келог и съветника по националната сигурност Майкъл Уолц и че има "работни дати" за посещение на американска делегация, предаде Ройтерс. Коментирайки интереса на американския президент Доналд Тръмп към украинските редки..
Министерството на външните работи призова българските граждани на Цикладските острови, които са взели решение да не напускат земетръсната зона, да се свържат с посолството ни в Атина и да предоставят свои данни за контакт в случай на необходимост. Хиляди жители на Санторини и близките острови се евакуираха през последните дни с кораби и самолети,..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..