Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зелен град с подредено строителство - визията за София до 2050 година

| обновено на 02.06.20 в 17:12
Столичният кмет Йорданка Фандъкова и главният архитект Здравко Здравков
Снимка: БГНЕС

Кметът на София Йорданка Фандъкова ще внесе за обсъждане в Столичния общински съвет „Дългосрочна визия за развитието на София до 2050 година“.

По думите на градоначалника документът е стратегически и по него е работено над две години с участието на организации и на жители на столицата.

Зелен град, със запазено културно-историческо наследство, град, достъпен за хората, подредено строителство. Това са част от целите на визията за София.

Ръководителят на проекта арх. Любо Георгиев

„Не се очаква в града да се преместят да живеят повече хора“, смята ръководителят на проекта арх. Любо Георгиев:

„Ако се застрои всичко, което е позволено в общия устройствен план, може да се населят още 1 милион души. Това е един много силен аргумент да редуцираме параметрите в общия устройствен план. В друг аспект, какъвто и план да имаме, дали могат да дойдат толкова хора или колко хора могат да дойдат“.

Арх. Георгиев поясни, че е направено представително проучване за цялата страна, от което е станало ясно, че голямата вълна към София по-скоро е утихнала и едва ли ще има повече хора, които да идват към София.

„Не очакваме значително да се промени населението на София. То ще остане около 1,5 милиона, каквото е в момента“.

Арх. Любо Георгиев, Йорданка Фандъкова и арх. Здравко Здравков

Екологията – чист и зелен град, транспортът – кръвоносната система на всеки град, прозрачното управление – включване на гражданите. Това са трите основни приоритети за развитието на София през следващите години. Това обобщи в предаването „Нещо повече“ Андрей Зографски от „Спаси София“.

„Експертите и гражданите свършиха своята работа. Сега е време политиците да превърнат стратегиите в реалност“.

Андрей Зографски, снимка: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между 25 и 35 л/кв. м са падналите валежи в Монтанско за 24 часа

Между 25 и 35 литра на квадратен метър са падналите валежи в област Монтана през последното денонощие. Във Вършец са измерени най-големи количества. 35 литра на квадратен метър дъжд са отчетени на територията на Вършец за последното денонощие, съобщиха от Хидро-метеорологичната обсерватория в Монтана. Това е най-голямото количество измерено за..

публикувано на 08.10.25 в 11:52
Росен Желязков

Желязков към министрите: Наследените проблеми вече не могат да бъдат оправдание

Премиерът Росен Желязков изказа съболезнования от свое и от името на правителството на близките на жертвите наводненията по южното Черноморие. В началото на правителственото заседание той напомни на министрите, че запазването на стабилността в страната е от изключително важно, както и ги призова да не се подават на колективни и личностни..

публикувано на 08.10.25 в 11:29
Снимката е илюстративна.

Близо 120 л/кв. м дъжд са паднали в Русе за денонощие

Близо 120 литра на квадратен дъжд са паднали в Русе за последното денонощие. В областта е обявен червен код, а в града има много наводнени улици, закъсали автомобили, паднали дървета и клони. Въпреки предупрежденията на метеоролозите, Русе се оказа неподготвен за продължителния дъжд, който от вчера вали и прогнозата е да спре утре...

публикувано на 08.10.25 в 11:24
Урсула фон дер Лайен в Европарламента в Страсбург, 8 октомври 2025 г.

Фон дер Лайен: Стената срещу дронове не е само за източните граници на ЕС

Стената срещу дронове, която ЕС ще изгради, трябва да има по-широко значение от предпазването от безпилотните летателни апарати, подчерта председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен пред Европейския парламент в Страсбург. Това стана по време на дебат, посветен на европейския отговор на нарушаващите въздушното пространство на ЕС руски..

публикувано на 08.10.25 в 11:17
Ивелин Михайлов

"Величие": Търгуваме суверенитета си заради болните амбиции на един човек да е премиер

В декларация от парламентарната трибуна председателят на ПГ на "Величие" Ивелин Михайлов заяви, че статията в "Уолстрийт Джърнъл" е разкрила как функционира престъпното управление у нас и е изложила България в международен план. Преди дни американската медия публикува материал, в който се твърди, че на среща с Доналд Тръмп-младши през април..

публикувано на 08.10.25 в 11:12
Делян Пеевски

Пеевски: Статията на "Уолстрийт джърнъл" е поръчкова

"Статията на "Уолстрийт джърнъл" е поръчкова. Искам Радев на терен, ще бъда против да не си направи партия". Това каза пред журналисти лидерът на ДПС – Ново начало Делян Пеевски. Той коментира публикацията на американското издание, според която лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е обсъждал темата "Магнитски" с Доналд Тръмп – младши. "Питайте..

публикувано на 08.10.25 в 10:55

Борисов за срещата с Тръмп - младши: Частни срещи с деца на мои приятели

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира пред журналисти срещата си с Доналд Тръмп - младши, предизвикала широк медиен отзвук у нас: "Частни срещи с деца на мои приятели, на един неформален обяд, в който и от който не произлиза нищо, освен да споделяме кой какво е преживял през времето, когато не сме се виждали с баща му, арести незаконни, извличане от..

публикувано на 08.10.25 в 10:53