Безредиците и насилието в САЩ, които продължават повече от седмица след смъртта на чернокожия Джордж Флойд при полицейски арест в град Минеаполис, остават централна коментарна тема в чуждестранния печат.
Лондонският "Гардиън" отбелязва в заглавие на аналитичен материал, че борбата с расизма, убил Джордж Флойд, изисква нещо повече от хаштагове. Авторът пише, че на всеки няколко години това да си чернокож се превръща в страховит спектакъл.
Друг британски всекидневник - "Дейли телеграф", коментира, че колкото по-дълго продължават бунтовете в САЩ, толкова повече гневът на Доналд Тръмп ще съблазнява Америка. Когато се кандидатираше за президент през 2016 г., Доналд Тръмп редовно беше сравняван с Ричард Никсън - и двамата обещаваха да възстановят "реда и законността".
Никсън спечели изборите през 1968 г. в сходен контекст - протести и бунтове в големите градове, и твърдеше, че говори от името на "мълчаливо мнозинство", което не е представено от демократите в медиите.
Британският "Индипендънт" изтъква в редакционна статия, че сега, повече от всякога, Джо Байдън трябва да избере цветнокожа жена за свой вицепрезидент.
Американският в. "Ню Йорк таймс" отпечатва коментарен материал под заглавие "Последното изкушение на Тръмп". Той взема повод от появата на президента пред епископална църква с библия в ръка, "в търсене на божествен мандат, който няма да дойде", пише авторката.
Във в. "Вашингтон пост" заглавие на аналитичен материал гласи: "Това, че Тръмп използва библията, беше скверно. Той трябва да се опита да прочете какво пише в нея".
Тръмп е достигнал фазата на "лудия император" и това изглежда ужасяващо, обобщава в заглавие автор на лондонския "Гардиън".
Руският президент Владимир Путин одобри представения му "Общонационален план за действия" през 2020-2021 г., насочен към възстановяване на икономиката след коронавирусната криза.
Стойността на предвидените мерки на практика не може да се изчисли - според премиера Михаил Мишустин става дума за 5 трилиона рубли, но това е условна оценка, пише "Комерсант".
В системата на МВР има огромен дисбаланс на заплащането и разочарование – за това предупреди в интервю пред БНР доц. д-р Митко Димитров, председател на Синдиката на държавните служители в МВР. Предстои среща на синдикалната организация с омбудсмана. Във връзка с новия Бюджет 2026, възнагражденията на държавните служители в системата на МВР и..
България не може да забрани износ на гориво – това е незаконно. Това заяви пред БНР Никола Янков - бивш зам.-министър на икономиката и бивш представител на България в "Лукойл". "Обявените действия изглеждат странно. Те няма да доведат до нещо конкретно, което да подобри сигурността на снабдяването с горива в България. България, като..
Президентът Доналд Тръмп обяви, че повечето американци ще получат "поне" по 2000 долара от приходите от мита. В публикация в социалната си мрежа "Трут соушъл" той изтъкна, че правителството ще използва приходите от мита като ги разпредели на всички, с изключение на "хората с високи доходи". По 2000 долара биха зарадвали голяма част..
Открито беше 5 - ото издание на инициативата на Музикаутор - "Светилник" 2025 - 2026. Програмата цели да насърчи творчеството, образованието, културата и любовта към българския език. В рамките на инициативата български автори създават и даряват на училища оригинални училищни химни, а БНР е нейн партньор . За четири години..
Сметната палата на Република България организира днес в София международна конференция на тема "Изкуственият интелект и ИТ одитът в защита на публичните ресурси". С нея Палатата ще отбележи две годишнини в своята история - 145 г. от създаването си и 30 години от възстановяването на одитната институция. Във форума, който ще се състои в..
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще бъде гост на гимназията в село Рибново, която носи името на Йордан Йовков и днес отбелязва патронния си празник. Най-голямото училище в община Гърмен беше изцяло обновено, като беше изграден и нов корпус, който позволи да се премине към едносменен режим на обучение. Над 550 са..
" Всички предизвикателства се явяват като една засилваща се към малкия бизнес снежна топка, която като в лавина ще го помете. Нямаме и много време за реакция , тъй като всичко това се случва сега в средата на ноември, а тези решения ние ще имаме законовия ангажимент да се справим с тях през януари". Това предупреди пред БНР Елеонора..
" Истинското противопоставяне ще се появи на парламентарни избори. Колкото повече агонизира държавата, а тя в момента агонизира, толкова по-голяма вълна..