Вече от месец Куба сякаш успява да сдържи коронавирусната епидемия, което я подтиква да се готви за отваряне на туризма - двигател на островната икономика. Но трябва да действа предпазливо - в Хавана пламват нови огнища на болестта, пише Майлин Алонсо в репортаж за "Франс прес", цитиран от БТА.
"Страната подготвя цялостна стратегия за възстановяване след Covid-19, но ще я приложим, едва когато сме сигурни, че стриктно контролираме епидемията", предупреди наскоро президентът Мигел Диас-Канел.
Екипи за почистване дезинфектират и подготвят вече летищата и хотелите в страната, чието отваряне за пътници и гости наближава.
Границите официално са затворени до края на юни, но ред авиокомпании разчитат, че мярката няма да бъде продължена, и вече предлагат билети от юли нататък.
Няколко седмици здравните власти откриваха дневно по десетина случая. После обаче бе съобщено за огнище от над 60 заразени, свързано с търговски център в Хавана, лаборатория и транспортна фирма - това подейства като студен душ.
Съответно Куба взе предпазни мерки и още не е вдигнала нито едно ограничение: училищата остават затворени, общественият транспорт не работи, а носенето на маски навън е задължително.
"Проблемът не е решен в Куба, още по-малко в света като цяло и трябва много да се внимава със смекчаването на рестрикциите", подчерта д-р Франсиско Дуран, началник на управление "Епидемиология" в здравното министерство.
Опитни свинчета
Островът с 11,2 милиона жители обаче няма защо да се срамува от постигнатия ефект: към вторник там бяха установени общо 2092 случая, включително 83 със смъртен изход, и едва 180 активни в момента.
За сравнение в четиримилионна Панама са регистрирани над 13 000 болни, 336 от които починали; това не попречи на властите частично да рестартират тази седмица икономическата дейност.
През последните 15 дни нивото на заразяване в Куба бе 2,33 на 100 000 души; в 11 от 16-те провинции нямаше нови случаи.
Страната подлага на строга задължителна карантина в пригодени за целта спортни зали и училища всички лица, контактували с доказани вирусоносители.
След като затвориха границите на 24 март, властите изолираха туристите в държавни хотели. От 60 000, заварени при обявяване на мярката от президента, в момента са останали към 4000.
Последните играят ролята на опитни свинчета за новия - посткоронавирусен туризъм.
"Дойдох в Куба през януари, на почивка, и ето че връхлетя коронавирусът. Трябваше да си замина през април", разказва Ирина Жаткевич, петдесетгодишна рускиня, настанена в позанемарения държавен хотел "Комодоро" в Хавана.
"Живея в този хотел вече два месеца", но "тук са много любезни", уверява тя.
"Крепост"
Според Омар Милиан, директор на хотела, в момента тече пробен период: за Куба "е наложително да продължи с развитието на туризма и трябва да проправим пътя, прилагайки международните норми, за да видят туристите, че Куба си остава сигурна страна".
Ето някои нововъведения: туристите вече не могат да се обслужват сами на бюфета, масите са раздалечени, а рецепцията - преоборудвана така, че да се избегне всякакъв контакт на персонала с гостите.
В заведенията вече не може да се сяда на бара и не е разрешено клиентите да доближават бармана, когато прави коктейли.
Разработва се правилник за достъп до басейна и плажовете.
"Страната ни ще стане като крепост, ще се нареди сред първите в света, излизащи (от кризата), с един по-сигурен, по-безопасен туризъм", уверява Омар Милиан.
Италианецът Давиде Кутика, пристигнал в Куба през март, е събрал вече впечатления за новите условия: "Сложили са хлорен разтвор до всички входове на хотела, за да си плакнем ръцете", разказва четирийсетгодишният мъж, отпиващ кафе в лобито.
Забранено е обаче излизането и къпането на близкия плаж.
И не всички туристи са доволни като Ирина и Давиде, че стоят блокирани в държавни хотели, не тъй гостоприемни и доста по-скъпи от "касас" - жилищата, давани под наем.
Някои качват в социалните мрежи видеозаписи с лоши отзиви за условията и храната в тази страна, където все липсва ту едно, ту друго.
Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист в цялата Смолянска област. Областта е на второ място в страната по смъртност, причинена от онкологични заболявания. Основна причина за това е липсата на специалисти в региона. Едва преди месец Диагностичният център към областната болница успя да..
Животът на папа Франциск "все още не е извън опасност", обяви медицинският екип, който се грижи за Светия отец в болницата "Джемели" в Рим. Папа Франциск беше хоспитализиран на 14 февруари. Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия папа Франциск екип каза: "Не, папата не е извън опасност. Съществуват и двете възможности. Но дали в..
Президентът на Полша Анджей Дуда ще пътува до Съединените щати, за да се срещне с президента Доналд Тръмп в събота, заяви дипломатически източник пред Полската агенция по печата (PAP). Според информацията, срещата се очаква да се състои в Белия дом в 13.30 ч. местно време. Други полски медии обаче споделиха, че двамата лидери може да се..
Украйна трябва да участва в бъдещите преговори за мир - за това са се договорили украинският президент Володимир Зеленски и германския канцлер Олаф Шолц в телефонен разговор. Киев трябва да има място на масата за преговори, се казва в изявлението на германското правителство, цитирано от Ройтерс. В същото време американският президент Доналд Тръмп..
Кметът на Сандански Атанас Стоянов е провел работна среща с началника на полицейското управление, охранителна полиция и ветеринарни лекари от Агенцията по безопасност на храните във връзка с отравянето на над 15 бездомни кучета в курортния град. Първите сигнали за намерени мъртви, или агонизиращи животни в градския парк са били подадени от..
Ангел Забуртов e назначен за заместник-министър на транспорта и съобщенията, със заповед на премиера Росен Желязков. От длъжността е освободен Живко Петров, съобщават от правителствената информационна служба. Забуртов е бил генерален директор на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“. Работил е и в частния сектор. Завършил е..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях. Това мнение сподели актьорът Георги Стайков в интервю пред БНР. В кариерата си той има 69 филма. На 26 години играе Ростислав във филма "Вчера" и негови са емблематичните реплики "Само от добър..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..