Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бивш общински съветник от Созопол с разкрития по случая "Алепу"

Алепу, 2020
Снимка: БГНЕС

Бивш общински съветник от Созопол твърди, че на негови колеги са предлагани пари, за да излезе общината от дружеството, което е трябвало да бъде стопанин на бъдещия курортен комплекс на плажа Алепу.

Именно този комплекс е планирано да бъде издигнат пред сегашния строеж, който беше определен от строителния контрол като "брегоукрепително съоръжение".

Община Созопол влиза през 2004 г. в съвместното дружество „Алепу Вилидж“ с апортна вноска земята, на която трябва да се изгради бъдещия комплекс, който да носи приходи на администрацията.

Идеята беше на, вече покойната Веска Караманова, кмет по това време, припомня тогавашният общински съветник Христо Бардуков.

След местните избори, когато управлението се поема от Панайот Рейзи, започнаха процеси да излезем от дружеството и да продадем нашия дял на друга компания, казва Бардуков:

„И са ме викали и на срещи, и на кафета. Ама първо 5 000 евро, ама после ще получиш още. Само че аз до ден днешен не съм си продал душата на дявола и няма да го направя. Разни хора, които ми се представяха за разни бизнесмени. Които, в интерес на истината, до ден днешен, не съм ги засичал. Пък и да съм ги засичал, няма и да ги позная най-вероятно“, казва Бардуков.

Подавал съм многократно сигнали, но едиственият ефект бе, че ме атакуваха впоследствие по различни начини, казва Христо Бардуков.

През септември 2008 г. Общинският съвет решава да продаде своите 34% от акциите в дружеството "Новастар Холдинг". „Против“ гласуват четирима от общо 16 съветници.


 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кранево се напълни с бездомни кучета. Жалбите от нападнати и нахапани са десетки

Жители на крайморското село Кранево, община Балчик, алармират за все по-нарастваща популация от бездомни кучета в населеното място. Не са изолирани случаите и на нападнати и ухапани хора . Към момента общината не разполага със свой приют за бездомните животни и има сключен договор за обслужване от частен такъв, намиращ се в областния център..

публикувано на 25.02.25 в 09:35
Жечо Станков

Международна среща за енергийна свързаност ще се състои в София

Закрита министерска среща за енергийна свързаност в подкрепа на регионалните партньорства в европейската общност ще се състои днес в София с участието на министъра на енергетиката Жечо Станков. Ще се включат представители на Великобритания, Молдова, Унгария, Гърция, Азербайджан, Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие,..

публикувано на 25.02.25 в 09:23
Искрен Иванов

Доц. Искрен Иванов: Мирът в Украйна минава през сделка за ценните метали

Всяка война се води за ресурси. Трайният мир за Украйна минава през сделка за ценните метали на страната. Това е, което САЩ искат. Това каза в интервю за БНР политологът доц. Искрен Иванов от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Войната може да приключи при две условия – уреждането на статута на ценните метали и трайни гаранции..

публикувано на 25.02.25 в 09:22

Изследване: Доходите в Сливен с 47% по-ниски от тези в София

" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград, Велико Търново, Видин и Добрич ".  Това показва регионално изследване с карта на енергийната и социална уязвимост на домакинствата в България, направено от Института за икономически изследвания на..

публикувано на 25.02.25 в 09:06

Спасители предупреждават: Малките лавини по Седемте езера са почти ежедневие

Малките лавини тези дни по Седемте езера са почти ежедневие, предупреждават дежурните спасители по циркуса от отряда в Дупница. Последният случай е от неделя по обяд, когато скиор е предизвикал лавина в улей край хижа "Рилски езера". За щастие инцидентът се е разминал без жертви. Това е първият случай за тази година на човек, попаднал в..

публикувано на 25.02.25 в 09:04

Полша задейства военни самолети заради руски въздушни удари в Украйна

Полски и съюзнически военни самолети се задействаха тази сутрин, за да гарантират сигурността на полското въздушно пространство, след като Русия нанесе въздушни удари по Западна Украйна, заяви операционното командване на полските въоръжени сили, цитирано от Ройтерс. "Предприетите стъпки имат за цел гарантиране на сигурността в регионите,..

публикувано на 25.02.25 в 08:26
18-каратовата тоалетна

Трима на съд за кражба на 98-килограмова златна тоалетна в Англия

Трима мъже бяха изправени пред английски съд днес по обвинения, свързани с кражбата на 18-каратова златна тоалетна, която беше изложена като произведение на изкуството в родното място на Уинстън Чърчил. Напълно функциониращата тоалетна, произведение на изкуството, носещо името "Америка", дело на италианския творец Маурицио Кателан, беше..

публикувано на 25.02.25 в 08:22