Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великобритания вече изисква 14 дни карантина за пристигащите

| обновено на 08.06.20 в 18:53
Лондон
Снимка: ЕПА/БГНЕС

От днес във Великобритания влязоха  в сила нови правила за почти всички влизащи в страната от чужбина, както чужденци, така и британци, съгласно които се изисква те да се самоизолират за 14 дни. Идващите със самолет, ферибот или влак трябва да предоставят адрес на самоизолацията. Нарушителите ще бъдат глобявани. Има и изключения от карантината.

Министърът на вътрешните работи Прити Пател заяви, че законът цели предотвратяване на втора вълна на пандемията с коронавируса. Но босът на авиокомпанията Ryanair, един от многото изразяващи несъгласие с мярката, каза, че карантината е „политически трик“.

Пристигащи недоумяват

Анкета сред кацнали днес на летище Стандстед показа, че те недоумяват защо е нужна такава карантина при положение, че идват от страни, където случаите със заразяване са далеч по-малко от Великобритания. Един от тях каза, че няма друга възможност да пътува до мястото му за самоизолация, освен с градски транспорт, и ако британските власти наистина са загрижени за здравето на хората и ако той наистина е носител на вируса, мярката няма да спре заразяванията.

Опозицията критикува

Лидерът на опозиционната Лейбъристка партия Киър Стармър заяви, че мярката е много закъсняла в момент, когато другите държави вдигат ограниченията си за пътуване. Стармър изрази мнение, че е по-добре да бъде премахната карантината и да се правят тестове на пристигащите, каквато е практиката другаде.

Други обаче са много по-крайни в оценките за действията на правителството, което не се консултира с авиационната индустрия за карантината.

Като босът на Ryanair Майкъл О’Лиъри, който изтъкна, че „глупавата“, по думите му, 14-дневна самоизолация е „нерационална, неефективна и напълно неприложима“, че е „политически номер на властите“ и че ще нанесе непоправими щети на туристическата индустрия.

Авиокомпании започват съдебни дела

Най-големият британски въздушен превозвач British Airway, подкрепен от Ryanair и EasyJet, започна съдебна процедура срещу законността на решението на правителството.

Правителството обаче твърдо отстоява виждането си, че мярката е в името на избягване на втора вълна на заболявания. Днес на редовния брифинг на Дуининг стрийт говорител на правителството отхвърли предположенията, че карантината ще бъде заменена с тестове по летищата или че ще отпадне през юли.

А междувременно в Шотландия за второ денонощие поред отчетоха, че няма жертви на Ковид-19.

Какви са правилата на новата карантина

Пристигащите, включително британски граждани, със самолет, ферибот или влак трябва да предоставят адрес, където ще се изолират за 14 дни. Това може да стане предварително онлайн или на мястото на проверката за влизане в Обединеното кралство.

Ако пътник не е в състояние да посочи адрес, правителството може да уреди престоя му за сметка на пътника.

Ще се правят проверки дали се спазва карантината.

Хората в карантина нямат право да ходят на работа, училище, обществени места или да имат посетители.

Глоба от 1000 паунда се предвижда за онези, които не се самоизолират за всичките 14 дни. В Шотландия глобата е по-ниска – 480 паунда.

Ако не бъде посочен адрес, се налага глоба от 100 паунда или недопускане в страната на съответния пристигнал.

Кои са обект на изключение в карантината

Пристигащите от Република Ирландия, Channel Islands /Норманскиет острови в Ламанша/ и остров Ман.

Шофьорите на тежкотоварни превози.

Медицински работници и работници в социални грижи.

Хора, които вече имат уредено медицинско лечение във Великобритаиня.

Транзитни пътници, които не минават през граничен контрол.

Сезонни работници в селското стопанство, ако се самоизолират, където ще работят.

Британски граждани, които обичайно пътуват в чужбина поне веднъж седмично, за да работят.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският канцлер Олаф Шолц изгуби вота на доверие

Шолц и Мерц са обсъдили реакцията на Германия, след разрива между Зеленски и Тръмп

Германският канцлер Олаф Шолц е разговарял по телефона със своя вероятен наследник Фридрих Мерц, веднага след разрива между Зеленски и Тръмп в Белия дом. Двамата са обсъдили ситуацията и как трябва да реагира Германия. Срещата между украинския президент Володимир Зеленски и американския президент Доналд Тръмп има преки последствия и за..

публикувано на 01.03.25 в 16:08
Тръмп посреща Зеленски

Противоречиви български реакции на срещата между Тръмп и Зеленски

Докато повечето европейски лидери застанаха на страната на украинския президент Володимир Зеленски веднага след срещата му с Доналд Тръмп и се обявиха в подкрепа на Киев, България излъчи противоречиви послания по темата. Редица европейски лидери подкрепиха Зеленски след спора му с Тръмп Премиерът Росен Желязков публикува кратко послание..

публикувано на 01.03.25 в 15:40
 Училище

Състезание по ресторантьорство и готварство в Луковит

Средното училище "Алеко Константинов" в Луковит беше домакин на шестото областно състезание ресторантьорство и готварство.  В надпреварата участваха осем отбора от осемте паралелки от училища от всички общини   в областта с такъв професионален профил. Как се представиха младите готвачи и сервитьори, каква е оценката на..

публикувано на 01.03.25 в 14:40
Патриарх Неофит

В храм "Света Неделя" беше отбелязана една година от кончината на патриарх Неофит

Със заупокойна литургия и с панихида в храм "Света Неделя" в София беше отбелязана една година от кончината на българския патриарх и софийски митрополит Неофит, който почина на 13 март 2024 година. Десетки миряни почетоха неговата памет на гроба му пред катедралния храм. Повече от два часа продължи заупокойната литургия в храма "Света..

публикувано на 01.03.25 в 14:32
Росен Карадимов

Карадимов няма да се откаже от кандидатурата си за председател на КЗК

Росен Карадимов няма да се откаже от кандидатурата си за председател на Комисията за защита на конкуренцията. Това стана ясно от негово интервю за БНТ. Според Карадимов, той е получил безпрецедентна обществена подкрепа - от работодателите и синдикатите. Той обясни, че широката подкрепа се дължи на професионалната му биография...

публикувано на 01.03.25 в 14:06

Четирима души са загинали, след като циклон връхлетя Реюнион

Най-малко четирима души са загинали, след като циклонът "Гаранс" връхлетя вчера френската отвъдморска територия Реюнион. Скоростта на вятъра е надхвърлила 150 км/ч, предаде Ройтерс. "Гаранс" беше понижен до силна тропическа буря и червеният код за опасност беше отменен", съобщи в социалната мрежа "Екс" местната префектура, която предупреди..

публикувано на 01.03.25 в 14:06

Вейпингът: новата епидемия сред подрастващите и/или алтернатива за пушачите

Както по всеки въпрос и с вейпинга има две гледни точки. Едната - че това е нов начин подрастващите да бъдат пристрастени към никотина и вейповете не трябва да се продават свободно. А другата - че вейпингът е ефективен начин пушачите да откажат цигарите. Но и двете страни са съгласни, че вейпингът сред младежите е проблем. Историята на вейпинга..

публикувано на 01.03.25 в 14:00