На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за старинна музика Concerto Antico.
Роден в Бургас, Маринов е гордост за клавирната школа в града, а в НМА "Проф. Панчо Владигеров" - София изучава пиано в класовете на проф. Стела Димитрова-Майсторова и Маргарита Кръстева, и орган при проф. Нева Кръстева. Като пианист печели първа награда на Националния конкурс за пианисти "Димитър Ненов" (1991), втора награда на конкурса "Светослав Обретенов" в Провадия и др.
През годините специализира и в чужбина. Увлича се от старата музика, в областта на която е безспорен капацитет. През 2002 г. става един от основателите на Органово общество към Софийска филхармония. Прави много записи за Българското национално радио, а от есента на 2004 г. е назначен за органист в Католическата катедрала „Свети Йосиф“ в София.
Янко Маринов беше уважавана личност и от музикантите, и от слушателите, които подкрепиха номанацията му в анкетата "Музикант на годината 2014" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" и той получи наградата в категория "Активна творческа дейност".
Остават неосъществени много негови планове за концерти и записи.
Поклон пред паметта му!
* * *
Опелото ще се състои на 2 март 2025 г. от 12.30 ч. в църквата "Света Троица" на бул. "Константин Величков" в София, а погребението е от 14:00 ч. в Централните софийски гробища.
В дните 1, 2 и 3 март в Галерията на "Шипка" 6 в столицата ще се състои Пролетна благотворителна акция - "Художници помагат на художници“. В нея всеки изкушен от изкуството, казват организаторите от Съюза на българските художници, може да придобие оригинални произведения на знакови съвременни творци . И пояснението, че "авторите,..
В 20-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: В този час насочваме Вашето внимание към предстоящата премиера на операта “Фалстаф“ от Верди в Софийската национална опера. Предлагаме ви няколко срещи: - със световноизвестния български баритон Кирил..
Христо Гърбов е обичан от публиката актьор. Той може да те накара да се разсмееш от сърце, но и да те разплаче. Мисли, че "Смехът е голяма сила – искрена и разтоварваща, но и пречистваща и оздравителна". Той гостува в поредицата "Магията на театъра" на "Нощен хоризонт". Може да се каже, че всички харесват Христо Гърбов и се радват да го гледат на..
В студените зимни дни имаме време да се обърнем навътре към себе си, да се успокоим , да се научим да чакаме по-светлите дни, да се убедим, че те скоро ще дойдат и ще посрещнем по-топлите и щастливи слънчеви лъчи . Тази философия се утвърждава във времето и в нея ни убеждава житейският поглед на изкуството . То умело запечатва проекцията..
24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..
Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..
Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..
Проектобюджетът за 2025 г. е узаконена форма за купуване на гласове . Това каза пред БНР икономическият анализатор Кузман Илиев, лидер на партия..
Откакто сме в Шенген, няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган какви разрешителни се използват, от кого, кои..
70 работници и служители на плевенската фирма "Паркстрой" ще си получат спрените заплати до дни. Общината намери решение, след като отправи..