Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция решава за статута на „Св. София“ на 2 юли

Изглед през Босфора към „Света София“ - църква, превърната в джамия и накрая в музей.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Върховната административна инстанция в Турция (Държавният съвет) ще се произнесе на 2 юли по съдебен иск по въпроса за статута на „Св. София“ – сграда в сегашен Истанбул, построена като църква през VI в., превърната в джамия през XV в. и в музей през 30-те години на XX в.

Съветът ще разгледа жалба на Сдружението за постоянна служба на фондациите, историческите обекти и природната среда (Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği) срещу решението на турския министерски съвет от 1934 г. за превръщане на „Св. София“ в музей.

Институцията за пръв път ще разгледа въпроса по същество, след като до момента многократно е отхвърляла по различни причини допустимостта на исковете на граждани за промяна на статута на „Св. София“ от музей отново в джамия. 

Същото сдружение през 2005 г. внася иск в Държавния съвет, според който използването на „Св. София“ като музей е неправомерно и забраната за провеждане на мюсюлмански молитви в „Св. София“ представлява ограничение на свободата на вероизповедание и на съвестта. Искът е окончателно отхвърлен през декември 2012 г. От асоциацията през 2015 г. внасят иск и в Конституционния съд, който е преценен като недопустим. 

Ердоган поискал детайлно проучване на въпроса

Четене на Корана в „Света София“, 29 май 2020

Позовавайки се на свои източници, на 5 юни вестник „Хюриет“, съобщи, че на проведеното предния ден заседание на централното ръководство на Партията за справедливостта и развитието президентът Реджеп Тайип Ердоган е поискал да се проведе детайлно проучване по въпроса за статута на „Св. София“. Ердоган заявил, че въпросът е много чувствителен, но решението трябва да бъде взето от турската нация, пише изданието.

Според авторката Гизем Каракъш турският лидер е заявил, че туристите пак ще могат да посещават „Света София”, ако тя стане джамия, по подобие на т. нар. „Синя джамия“ (джамията на султан Ахмед I на площад „Султанахмет“ в Истанбул). 

На 29 май в „Света София” бе прочетена сура от Корана по време на церемониите по повод годишнината от превземането на Константинопол от османлиите. Това предизвика размяна на реплики между външните ведомства на Гърция и Турция.

Църква, джамия, музей


Църквата „Св. София“ е построена в периода 532-537 г. по заповед на византийския император Юстиниан. В продължение на 600 години (до 1311 г.) е била най-високото здание в света, а първенството му по височина на вътрешното пространство продължава до 1436 г. „Св. София“ е седалище на Вселенския патриарх и християнски храм в продължение на 900 години, а след превземането на Константинопол през 1453 г. е превърната в джамия. 

„Св. София“ е затворена за мюсюлмански богослужения през 1931 г., а на 24 ноември 1934 г. турският министерски съвет взема решение за превръщането ѝ в музей и тя започва да функционира в това си качество от 1935 г. насам. От 1985 г. е част от списъка на ЮНЕСКО със световно културно и природно наследство като част от историческия полуостров в Истанбул.


Прецедент през 2019 г.

През ноември 2019 г. турският Държавен съвет издаде решение, което позволява музеят „Хора“ (Карийе) отново да бъде превърнат в джамия. Жалбоподателите оспорват решение на турския Министерски съвет от 29 август 1945 г., с което множество джамии са прехвърлени към Министерството на образованието за превръщането им в музеи. Преди превръщането ѝ в джамия, „Хора“ е била византийска църква, която има голяма известност и културно значение заради изкусно направените позлатени мозайки и средновековни стенописи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Павела Митова

Комисията по енергетика одобри общ законопроект за отлагане либерализацията за битовия ток за неопределен срок

Парламентарната Комисия по енергетика одобри общ законопроект за изменения в Закона за енергетиката, предвиждащ отлагане на либерализацията на пазара за битови потребители за неопределен срок . Това стана след две неуспешни заседания на комисията вчера и днес сутринта, които се провалиха поради липса на кворум. "Приехме либерализацията да се отложи..

публикувано на 15.05.25 в 17:14
Министър-председателят на България Росен Желязков

Премиерът: Знаем накъде отиваме

Министър-председателят Росен Желязков благодари на проевропейското мнозинство в Народното събрание. Премиерът припомни, че всички правителства след 1997 г. следваха неотклонно линията, че България трябва да завърши своята евроинтеграция.  "Искам да благодаря на Иван Костов и Бойко Борисов. Към настоящия момент българското правителство знае..

публикувано на 15.05.25 в 17:05

Български ученици спечелиха медали от олимпиада по химия в Бразилия

Българските участници на международната Менделеева олимпиада по химия в Бело Оризонте, Бразилия, спечелиха един сребърен и три бронзови медала, съобщиха от МОН. Те се конкурираха със 188 състезатели от 40 държави.  И четиримата са възпитаници на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски“.  Менделеевата олимпиада е сред най-престижните..

публикувано на 15.05.25 в 16:54

82-годишен пиян шофьор е предизвикал две катастрофи в района на Мало Конаре

82-годишен мъж, шофирал с 2,67 промила алкохол, е предизвикал две последователни катастрофи в района на пазарджишкото село Мало Конаре. Пострадали няма, но са нанесени щети на два автомобила. Възрастният шофьор е управлявал с несъобразена скорост, вследствие на което се е ударил в движещия се пред него автомобил, след което е навлязъл в..

публикувано на 15.05.25 в 16:47
Христо Казанджиев

Христо Казанджиев: Крайният печеливш от договор с "Боташ" е "Газпром"

Крайният печеливш от договор с "Боташ" е руската компания "Газпром". Големият губещ е България! Това каза пред БНР енергийният експерт Христо Казанджиев и обясни: "В резултат на това споразумение и останалият свободен капацитет от "Турски поток" беше ангажиран за руския природен газ и в момента Турция се възползва от ситуацията да транзитира и..

публикувано на 15.05.25 в 16:39

Две семейства от Велико Търново получават подкрепа за инвитро процедури

Две семейства от община Велико Търново получават подкрепа за инвитро процедури след успешната благотворителна кампания "С цвете в ръка срещу репродуктивните проблеми". Инициативата на младежите от "Ротаракт клуб" и фондация "Искам бебе" е подкрепена от Община Велико Търново и тази година се събраха рекордните за региона 6761 лева. Нотариус..

публикувано на 15.05.25 в 16:37

От "Пирогов" изписаха и последния си пациент от тежко пострадалите в Кочани

От болница "Пирогов" е изписан и последният от приетите пострадали в пожара в Кочани, Република Северна Македония. Това съобщиха от лечебното заведение.  Младият мъж беше транспортиран в много тежко състояние преди два месеца, заедно с други седем от най-тежко пострадалите по време на инцидента. "Всички пострадали преминаха над 30 големи по обем,..

публикувано на 15.05.25 в 16:32