Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ангел Кунчев ще препоръча удължаване на извънредната епидемична обстановка

Това ще даде възможност да запазим мерките за граничен контрол

доц. Ангел Кунчев
Снимка: БТА

Главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев ще препоръча на Националния оперативен щаб и на правителството извънредната епидемична обстановка в страната да бъде удължена.

Причината е усложнената ситуация с разпространението на коронавируса в Доспат, Сърница и Сливен. Кунчев обяви това в Пловдив. 

Според Ангел Кунчев, който е в Пловдив, за да се срещне с представители на РЗИ-тата от Благоевград, Смолян и Пазарджик, както и с кметовете на Сърница и Доспат, следващите дни предстои да се вземе решение дали удължаването ще е с 15 дни или месец. 

Относно това удължаване Кунчев допълни:

"Това ще ни даде възможност да запазим някои от мерките - по-специално тези за граничен контрол. Не предвиждаме връщане на контролните мерки по отношение на ограничаване пътуването от град в град или ограничаване достъпа до градинки, извън населени места - в смисъл планината, ресторанти..." 

Разбира се, указанията за спазване на дистанция и на хигиенните норми ще продължат доста дълго и трябва да се научим да живеем с вируса, подчерта още Ангел Кунчев, който не изключва да се появят и нови огнища.

По думите му е ясно, че вирусът е в страната и че продължава да циркулира. 

В Доспат и Сърница не се налага блокиране на населените места, смята той. 

Предприети са всички необходими мерки, а хората са дисциплинирани и ги спазват,:

"Така, че това, което искаме да направим, е да предприемем мерките в домовете, сред контактните, в предприятието, а не да затваряме цели населени места".

Главният държавен здравен инспектор смята, че огнището на зараза в този район ще бъде бързо санирано и скоро броят на случаите рязко ще спадне. Изследвани са голям брой хора. Намерени са и всички потенциално позитивни.

До ден се очакват резултатите.

Според Кунчев това не е втора вълна на вируса, защото разпространението не е дифузно, а по огнища. Кунчев ще иска и удължаване на задължителната карантина за влизащите от някои страни у нас и след 15 юни. Сред тях са Северна Македония, както и Босна и Херцеговина. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Нигяр Джафер

Д-р Джафер: За да работят регламентирано властите, трябва да се удължи eпидемичната обстановка

" Независимо дали ще се удължи извънредната епидемична обстановка , или не, ние трябва да сме наясно, че има правила, които трябва да бъдат съблюдавани - дистанция и дезинфекция . Оказва се обаче, че огнищата съществуват."  Това каза пред БНР д-р Нигяр..

публикувано на 09.06.20 в 13:29

Проф. Коста Костов: Не знаем каква е характеристиката на епидемията

„ Трябва да се вземат мерки за ограничаване на тези огнища . Връщането към сериозните мерки ще провали усещането ни за успеваемост. Много бързо обявихме успех, при положение че знаем много малко за вируса. Нямаме контрол върху епидемията ...

публикувано на 09.06.20 в 12:49
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лондон остава без метро и в следващите дни

Във Великобритания лидерът на синдиката RMT Еди Демпси заяви, че пореден опит за преговори с работодателите се е провалил и започналата в неделя 5-дневна стачка в лондонското метро продължава с пълна сила. Хиляди членове на синдиката стачкуват заради..

публикувано на 10.09.25 в 02:25
Алваро Гарсия Ортис

Срещу главния прокурор на Испания започва дело за данъчна измама

Във Върховния съд на Испания ще започне дело срещу главния прокурор на страната. Алваро Гарсия Ортис е обвинен за разкриване на конфиденциална информация по дело за данъчна измама. След осем месеца разследване съдия Анхел Уртадо издаде заповед за..

публикувано на 10.09.25 в 02:23

Никозия ще получи 1 млрд. евро за ключови инфраструктурни проекти

Над 80 проектa на обща стойност близо 1 млрд. евро ще бъдат изпълнени до края на тази и през следващата година в Никозия. Мащабните промени и модернизация ще подобрят съществено всекидневния живот на жителите на кипърската столица и областта,..

публикувано на 10.09.25 в 01:47

15-годишно дете е загинало при инцидент с АТВ в Дряновско

15-годишно дете е загинало при инцидент в дряновското село Пейна. Фамилията е добивала дърва в района и детето е било качено на самоделно АТВ. Дървосекачите са работили в държавни гори край дряновското село Пейна.  По неофициална информация инцидентът е..

публикувано на 09.09.25 в 20:08
Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус.

Германия ще финансира украински военни предприятия с 300 млн. евро

Германия ще финансира украински военни предприятия с 300 милиона евро за масово производство на далекобойни дронове, съобщи германският министър на отбраната Борис Писториус: "Германия ще положи началото на нова инициатива за удари в дълбочина и ще засили..

публикувано на 09.09.25 в 19:52

Ремонтират източния вход на Берковица с 4 млн. лева

Ремонтират източния вход на Берковица с 4 милиона лева. Останалите два входа вече са обновени. В момента общината изпълнява проекти за около 32 млн.лв. Работи се по реконструкцията на източния вход на Берковица. Отсечката е с дължина от около..

публикувано на 09.09.25 в 19:46

Завършва ремонтът на 5 км от пътя за София през Владая

Завършва превантивният ремонт на 5-километров участък от пътя за София през Владая, съобщават от АПИ. Строително-монтажните работи между жп гара "Владая“ и пътен възел "Даскалово“ са изцяло изпъленени, като в момента се извършват довършителни..

публикувано на 09.09.25 в 19:41