„Трябва да се вземат мерки за ограничаване на тези огнища. Връщането към сериозните мерки ще провали усещането ни за успеваемост. Много бързо обявихме успех, при положение че знаем много малко за вируса. Нямаме контрол върху епидемията. Затова настоявахме за по-широко тестване на населението. Не знаем каква е характеристиката на епидемията в България“. Това коментира пред БНР проф. Коста Костов, пулмолог и координатор на медицинския съвет, създаден заради ситуацията с коронавируса.
По думите му близките до нас страни имат много по-голяма информация за случващото се със заболяването в тях.
„Как бихме могли да имаме информация за епидемиологичния взрив, при положение че равните на нас страни по население имат три-пет до осем пъти повече тестове. Дания има два пъти по-малко население от България има извършени 715 000 теста, а ние малко над 91 000 теста“.
В предаването „12+3“ проф. Костов допълни:
„В публикациите на експертите се казва, че най-успеваеми са мерките, които характеризират понятието локдаун – социална изолация, хигиена, но върху тези мерки задължително трябва да се извършва широко тестване на населението. Трябват мерки плюс тестове, ние не извлякохме достатъчно информация за заболяването у нас“.
Според него контрол на епидемията би бил възможен само ако се знае първоизточникът на заразата и с достатъчно информация.
Проф. Коста Костов подчерта, че „това, което не направихме, ни доведе до това, което в момента правим“.
Той смята, че голямата грешка на Националния оперативен щаб е, че не са работили по-тясно с медицинския съвет:
„Те не ни подадоха ръка, явно не ни харесаха. Ако се бяха опрели на нашата експертна дейност сега, щяха да имат много по-голяма увереност. Тогава вината щеше да бъде по-споделена“.
Интервюто с проф. Коста Костов можете да чуете в звуковия файл.
„ Клъстерното разпределение на случаите ще продължи още известно време и разпределението на коронавируса по огнища не е притеснително . Мерките по места могат да ограничат много бързо случаите“. Това коментира пред БНР д-р Валери Велев от детската..
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци...
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата..
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската..
В края на 2025-а година избрахме да се срещнем с хора, чиято дейност не е активна само по празниците, защото за мисията няма срокове, зад нея стоят..