Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бизнес и синдикати против „спящите акции“

НСТС с извънредно онлайн заседание

| обновено на 10.06.20 в 21:46
Снимка: БГНЕС

Синдикатите и работодателите искат спешна среща с премиера Бойко Борисов, за да обсъдят проектозакона за "спящите акции" от приватизацията. 

Втората тема на разговорите, поискана от социалните партньори, е пакетът от допълнителни 54 социално-икономически мерки за преодоляване на кризата заради Covid-19, по които бизнесът и синдикатите постигнаха консенсус. 

Те настояват да обсъдят с министър-председателя и проекта за Национално тристранно споразумение, по което вече бяха проведени поредица от срещи при вицепремиера Томислав Дончев.

На извънредно онлайн заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество бизнесът и синдикатите се обявиха против проектозакона, станал известен като проекта за „спящите акции“ от масовата приватизация.

Работодателите и синдикатите настояват проектът на закон за уреждане на отношенията, свързани с личните сметки за безналични ценни книжа, водени в Централния регистър на „Ценни книжа“ от Централния депозитар, да бъде оттеглен. Те смятат, че той възпроизвежда идеята за принудително разпореждане с чужда собственост.

Според Асоциацията на индустриалния капитал в България предложеният проект, обоснован с незаинтересоваността на собствениците на акции, не се различава по нищо от конфискация на банков депозит, по който притежателят му не е внасял или теглил суми известно време.

Жечко Димитров от Българската стопанска камара заяви: „Ние считаме, че това е една огромна несправедливост към всички лица, които са придобили акции от масовата приватизация, които по силата на този закон след една година ако не бъдат активни, тоест ако не активират своите акции, по определена схема ще им бъдат отнети в полза на държавата“.

Икономическият експерт на КНСБ Любослав Костов коментира:

„Реално имаме една национализация на приватизацията, която беше извършена преди време. Отнемат се права на акционерите и им се вменяват задължения. Това противоречи, ако трябва да съм точен, на точно 5 текста в Конституцията на Република България и на още 3 европейски директиви“.

Ролята на държавата е да защити акционерите, които заради непредприети действия през последните 20 години са ощетени по линия на неизплатения дивидент, недоброто управление на редица приватизирани компании и неучастието им с ликвидационен дял при процедурите по ликвидация.

Това каза на Националния съвет за тристранно сътрудничество заместник-министърът на финансите Маринела Петрова.

Според нея  проблем е и че тези акционери са разпръснати, което дава относително преимущество на притежателите на контролиращ пакет собственици на акции да взимат решения на Общото събрание по свое усмотрение. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лондон санкционира грузински бизнесмени заради войната в Украйна

Великобритания санкционира свързани с Грузия поддръжници на руския президент Владимир Путин заради войната в Украйна. Британското правителство заяви, че с този ход се цели оказване на натиск върху международната мрежа от поддръжници на Русия. Под ударите на санкциите попадат двама грузински бизнесмени заради подкрепата им за войната на..

публикувано на 19.09.25 в 19:37
Рустем Умеров

Рустем Умеров: Русия няма сериозни намерения да прекрати войната в Украйна

Русия няма сериозни намерения да прекрати войната в Украйна. Това заяви в интервю за CNN секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна Рустем Умеров. "Русия се опитва да увеличи броя на атаките си до 1000 на ден, затова си мисля, че до края на годината ще разширят атаките", посочи Умеров. Междувременно Десети..

публикувано на 19.09.25 в 19:11

Служители на БНТ заявиха готовност за стачни действия

Служители на Българската национална телевизия заявиха готовност да започнат стачни действия от сряда следващата седмица - това потвърдиха за Българското национално радио от стачния комитет. Основното искане е за повишение на възнагражденията с близо 30 на сто и подобряване на условията на труд. От стачния комитет са уведомили генералния..

публикувано на 19.09.25 в 18:45
Изтребител МиГ-31

Три руски изтребителя са нарушили въздушното пространство на Естония

Три руски изтребителя МИГ - 31 са нарушили естонското въздушно пространство, предаде Ройтерс. Това съобщиха от правителството в Талин, като уточниха, че самолетите са останали в небето над Естония 12 минути. "Русия наруши естонското въздушно пространство за четвърти път тази година, което само по себе си е неприемливо, но днешното нарушение,..

публикувано на 19.09.25 в 18:23

Жители на столичния квартал "Дружба" протестират срещу планирания ремонт на "Топлофикация"

Жители на столичния квартал "Дружба"-2 се събират в този час на пореден протест срещу планирания ремонт на "Топлофикация", който ще спре парното и топлата вода на около 40 000 абонати за три месеца през отоплителния сезон. Демонстрацията е на кръговото кръстовище на 4-и километър на Цариградско шосе. На демонстрацията при кръговото..

публикувано на 19.09.25 в 18:09

Трима души са открити простреляни в джип край Сливница

Полицията е открила трима починали от огнестрелни рани в джип в района на Сливница, област София. Става дума за 53-гoдишни мъж и жена, и 26-годишният им син. От МВР съобщиха, че тази сутрин е получен сигнал, че семейството е изпратило видео до свои близки, в които ги уведомяват, че искат да сложат край на живота си. Незабавно са..

публикувано на 19.09.25 в 17:58
Си Цзинпин и Доналд Тръмп в Хамбург

Тръмп и Си Цзинпин обсъдиха съдбата на социалната платформа TikTok

Американският президент Доналд Тръмп проведе вторият от встъпването си в длъжност телефонен разговор с китайския лидер Си Цзинпин. Основна тема на разговора беше съдбата на популярната в цял свят социална платформа TikTok, чийто собственик е китайска компания. Двамата лидери обсъдиха възможностите за постигане на сделка, която да предотврати..

публикувано на 19.09.25 в 17:55