Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руска фирма изтегля респиратори, предизвикали смъртоносни пожари в болници

На 12 май при пожар в петербургска болница загинаха петима пациенти
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руска компания обяви днес, че изтегля от пазара модела апарат за обдишване, който има връзка с два неотдавнашни смъртоносни пожара в болници, където са лекувани пациенти с новия коронавирус, предаде "Франс прес".

Уралският завод за оптика и механика, дъщерно дружество на държавния конгломерат "Ростек", "реши да извърши допълнителни тестове" на респираторите "Авента-М", за да установи как работят в условия на "повишени натоварвания и аварии", посочи предприятието в изявление.

Руският надзорен орган "Росздравнадзор" на 4 юни вече беше наредил изтегляне на въпросните респиратори. Предстои производителят да тества това оборудване, като някои апарати ще бъдат тествани "направо в болниците", подчертава предприятието.

В средата на май "Росздравнадзор" вече беше обявил спиране на използването на респиратори "Авента-М", произведени след 1 април от завода за оптика и механика в Урал. Този модел има връзка с пожара през май в болница в Санкт Петербург, където са лекувани болни от Covid-19. Тогава загинаха петима души, а в друг пожар в болнично заведение в Москва същия месец имаше една жертва.

Според властите двата пожара са били резултат от "късо съединение" в респираторите "Авента-М", пирпомня АФП. Десетки апарати за обдишване от този модел бяха доставени през април в САЩ като помощ срещу пандемията. Според руски и американски медии те въобще не са били използвани и скоро ще бъдат върнати в Русия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Плевен ще проведе търг за предоставяне на пет коледни къщички по време на празниците

Община Плевен ще проведе втори публичен търг за предоставяне на пет коледни къщички по време на празниците в града. След първата процедура, договори са подписани за 19 къщички в Коледното градче, което отваря врати на 1 декември. Вторият търг ще се проведе на 21 ноември, петък от 13.00 ч. в Актовата зала на Община Плевен. Търгът е за къщички..

публикувано на 20.11.25 в 13:36

ЕК с мерки за подобряване на достъпа до допълнителни пенсионни схеми

Европейската комисия представи нов пакет от мерки за подобряване на достъпа до по-ефективни допълнителни пенсионни схеми в ЕС. Целта е да гарантиране на адекватен доход при пенсиониране чрез допълнение, а не заместване на държавните пенсии, които са основата на пенсионните системи във всяка страна членка. Сред предложените мерки е препоръка..

публикувано на 20.11.25 в 13:34
Делян Пеевски

Пеевски подкрепя предложението на ГЕРБ за 120 лв. коледни добавки за част от пенсионерите

Лидерът на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски изрази подкрепа за предложението на ГЕРБ за 120 лв. коледни добавки за пенсионерите под прага на бедност и за закриване на правителствения авиоотряд. "Подкрепям го напълно. Изключително съм доволен и благодаря на г-н Борисов за подкрепата за закриването на авиоотряда. Парите ще отиват за..

публикувано на 20.11.25 в 13:32

"Прасето - касичка" - тема на словесни сблъсъци в пленарната зала

Метафората за прасе - касичка, която депутатът от ПП-ДБ Асен Василев започна с т. нар. от него "арт инсталация" пред парламента, се пренесе и в пленарната зала. Асен Василев за Бюджет 2026: Има пълни безобразия - 8 км път за 2 млрд. лева Йордан Цонев от "Ново начало" се обърна към Василев: "Каква ви беше политиката в "Митниците". За кои..

публикувано на 20.11.25 в 13:15
Държавни служители в НСИ протестират с искане за 20% увеличение на заплатите. Протестът е организиран от КТ

Служители от НСИ протестираха с искане за 20% увеличение на заплатите от 2026 г.

Служители от Националния статистически институт излязоха по време на обедната си почивка си на протест с настояване работните им заплати да се увеличат с 20 процента от началото на следващата година. Така според организаторите от КТ "Подкрепа" възнагражденията на близо 1000 служители ще се доближат до средната за страната. "На главните..

публикувано на 20.11.25 в 13:10

На първо четене: Одобриха проектобюджета за ДОО

Парламентът одобри на първо четене проектобюджета за държавното обществено осигуряване.  Подкрепа дадоха депутатите от ГЕРБ-СДС, БСП, "Има такъв народ", "ДПС - Ново начало" и независими депутати. Против гласуваха от парламентарните групи на ПП-ДБ, АПС, "Възраждане", МЕЧ.  "Величие" не гласуваха.  В края на дискусията министър..

публикувано на 20.11.25 в 13:06

Средният размер на пенсията от частни фондове е 236 лв.

Средният размер на пенсията, изплащана от частни фондове, през първите девет месеца на годината е 236 лева, сочат данните на Комисията за финансов надзор. Активите на фондовете са надхвърлили 30 милиарда лева, като увеличението спрямо края на миналата година е с 12 процента. С най-голям дял от почти 87% са активите на най-масовите универсални пенсионни..

публикувано на 20.11.25 в 13:06