"Приживе той на всеки свой рожден ден сутрин рано подаряваше по една картина, а в следобедните часове на деня откриваше изложба и събираше своите приятели и почитатели", обясни Налбантова. Затова именно на рождения му ден – 20 май, реализирали символно виртуална изложба, посветена на творчеството на Киров и озаглавена „Памет за Маестро ДиКиро”. Показват се картини от фонда на „Старинен Пловдив“. Включени са и знакови монументални творби, които се намират в екстериора на града.
„През 60-те години Димитър Киров, Георги Божилов – Слона, Енчо Пиронков, Йоан Левиев, Христо Стефанов формират една група художници, които в гилдията наричат „бунтарите“, които стават новатори в българското изкуство, защото започват да поставят нови акценти, да експериментират с нови техники. Тази „велика петорка“ прави революция, тя започва от Пловдив, но прави революция изобщо в съвременното изобразително изкуство“, подчерта Донка Налбантова.
Киров е имал шанса да се докосва до големи имена в изкуството като Салвадор Дали и Марсел Марсо. Три града оставят сериозен отпечатък в неговото творчество.
„Той е роден в Истанбул, живее в Пловдив и голяма част от живота и творчеството му са посветени на Париж. Както самият той казваше – това са трите града, които белязаха моя живот и са същината на моя живот. Никога незагърбвайки своята връзка с Истанбул, винаги завръщайки се в своя любим Пловдив и често пребивавайки в Париж, тези три града са белязали сериозно и творческия му път, и богатите му контакти, които повлияха през годините за неговата сериозна обществена дейност“, изтъкна Донка Налбантова.
В Стария град в Пловдив специално обособена къща вече посреща посетителите и реално с над 80 творби на Димитър Киров, „както живописни, така и мозайки, творби, които представляват най-добрите образци по теми и етапи от неговото творчество“, отбелязва Налбантова от Общински институт „Старинен Пловдив“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...
Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България". На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев. Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..
"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..
На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..