Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В сезона на мълниите

Как да се защитим, ако попаднем в района на гръмотевична буря

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В сезона, в който мълниите са част от прогнозата за времето, трябва да сме наясно с основните правила за безопасност, за да намалим риска от инциденти.

В последните години хората преоткриват планините, а сред най-големите проблеми там може да бъде ударът от мълния, казва директорът на Планинската спасителна служба Емил Нешев.

Мълнии убиват 24 хиляди души годишно по света. 

Нешев съветва отправящите се в планината през този сезон да се ориентират в прогнозите за времето, които сега са много точни и да правят преходи сутрин, защото най-често гръмотевичната дейност се развива по обед или в следобедните часовеВ рисковите часове планинарите вече трябва да се намират в сграда или ниско долу в планината, за да се изтеглят по-бързо от опасните зони.

Основно правило е да не сме високо в планината по време на гръмотевична дейност. Високите била и острите ръбове са места, където най-често падат мълнии. Затова напускането на високите планински зони следва да бъде през дерета и улеи, съветва Емил Нешев.

Ако носим в себе си метални предмети, трябва да ги оставим на разстояние. Не бива да се движим, добре е да останем в покой, стъпили върху нещо, да клекнем, обхванали коленете си и запушили уши, за да не бъде наранен слухът от звуковата вълна. Ако имаме шалте за спане, можем да стъпим върху него, за да се изолираме от земята.

Купесто-дъждовна облачност, краткотрайни валежи, особено в следобедните часове, придружени с гръмотевици – така изглежда картината на времето през юни, когато гръмотевичните бури са често срещано явление, пояснява метеорологът Анастасия Кирилова.

Тя изтъква, че по време на такава буря не трябва да сме на открито или на високо – например на балкон във висок блок, да избягваме самотните единични дървета в полето и да не заставаме между стада животни, където се генерира повече влага. Не е добре и да сме близо до водни басейни, когато има гръмотевична активност, допълва метеорологът.

Ако бурята ни завари близо до такива места, следва да се отдалечим. Автомобилът играе ролята на Фарадеев кафез, който ни предпазва – ако мълния удари наблизо, зарядът само ще се плъзне по него. 

При гръмотевична буря, ако няма къде да се защитим, да си изключим телефона, е друга препоръка за безопасност и минимизиране на рисковете.

Чуйте повече по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32