Турция остава без самолети Ф-35, след като Комисията по отбрана към американския Сенат разреши на армията да запази шестте Ф-35, първоначално договорени за продажба на Анкара. Съгласно промени в годишния законопроект на Пентагона бяха отпуснати и 9,1 милиарда долара за закупуване на нови 95 самолета.
Предложеният от Комисията законопроект трябва да премине още няколко стъпки, преди да влезе в сила. Той обаче предвижда самолетите, предназначени за Турция, да бъдат модифицирани от американските военни.
До момента машините не са били доставяни на турска земя поради заплахата от американски санкции заради закупуването от страна на Анкара на руските противовъздушни системи С-400.
През юни 2018 г. два самолета бяха доставени във военната база „Люк“ край Финикс, Аризона, където на тях започна обучение на турски пилоти и механици да летят и поддържат Ф-35.
Ако бъдат поставяни пречки по въпроса за Ф-35, Турция ще направи необходимото, включително производството на собствен боен самолет, е заявил вчера турският военен министър Хулуси Акар, цитиран от проправителствения вестник „Йени Акит“.
Турция поръча 100 от американските изтребители от пето поколение.
Анкара е и производител на около 7% от частите за американските изтребители. Според ръководителя на Дирекцията по отбранителна промишленост (SSM) на Турция Исмаил Демир изключването на страната от производствената верига и прехвърлянето на производството в други страни ще доведе до оскъпяване с около 7-8 млн. долара на бройка от самолетите.
Гръцките фермери отново са готови да блокират пътища. След заседание на фермерските съюзи от цялата страна е взето решение за протести по пътищата, ако правителството не реши проблемите пред аграрния сектор. Част от исканията им включват по-ниски цени на горивото и на селскостопанските материали, намаляване на разходите за електричество,..
В дърводобивните и дървопреработвателните фирми и предприятия в Кюстендилско съкращават персонал заради продължаващата с месеци криза в сектора, заради което се очакват протести. Кризата в сектора е от 2022 година. Проблемът не се решава и не се предприемат мерки от страна на държавата. Причината са високите тръжни цени и липсата на пазар на..
С 5 процента е увеличила цената на хляба малка пекарна в Монтана. По думите на нейния собственик, това няма да е последното повишение. "При нас цените на първо време ги вдигаме с 5 процента от днес, защото все още няма яснота суровината на колко ще идва, брашното имам предвид". Това каза Симеон Власев - собственик на малка пекарна за..
Американският мултимилиардер Илън Мъск продължи с атаките си срещу британския премиер Киър Стармър и през нощта, определяйки го като "зъл" и "вреден". Собственик на социалната мрежа X даде прякор на премиера "Squirmy Starmer" или "Гърчещия се Стармър" и предположи, че той ще напусне поста си "скоро", подобно на канадския премиер Джъстин..
Новата директива за мрежова и информационна сигурност: НИС-2, ще бъде сериозно предизвикателство за бизнеса. Това прогнозира пред БНР доц. д-р Николай Крушков от катедрата в УНСС, която се занимава с трансфер на технологии. Макар и правилата на тази директива все още да не са ч аст от българското законодателство, сроковете за приемането им..
Сръбският министър на вътрешните работи Ивица Дачич съобщи, че е бил ликвидиран 48-годишният мъж, който снощи стреля в заведение в Ягодина след скандал. "Представители на Специалната антитерористична единица ликвидираха в Ягодина Саша Милосавлевич (на 48 години), който в понеделник следобед уби едно лице и рани тежко друго лице", обяви Дачич,..
Американският президент Джо Байдън и съпругата му Джил посетиха снощи мястото в град Ню Орлиънс, щата Луизиана, на което атентат с автомобил сутринта на 1 януари причини смъртта на 14 души, а десетки бяха ранени, предаде Ройтерс. След като отдаде почит на жертвите на емблематичната ул. "Бърбън", президентската двойка се срещна с роднини на..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..