Без победител по регламент завърши първото издание на "Run Around the Clock Ultra". Условието беше това да е най-дълго издържалият участник, който успее да направи сам една пълна обиколка по кръговото трасе с дължина 11,5 км и 525 м денивелация.
Стартът беше в 10:00 в събота и на него застанаха 58 души. Те трябваше да направят всяка обиколка за максимум 2 часа, след което започваше следващата.
Заради коронавируса, нямаше подкрепителни пунктове, а близки на състезателите бяха обособили места за почивка в палатки, коли и каравани.
Пожеланията на шега да върви по вода на участниците се сбъднаха и 4 часа след началото заваля дъжд, а студът и калта намаляваха броя на бегачите на всеки следващ старт. Така на седмата обиколка вече имаше шестима. Само минута не достигна на един от фаворитите - Калоян Пейчев-Кофето, да влезе в контролното време на 10-ата обиколка. На 11-ата останаха организаторът Пирин Галов, който е един от най-силните ултрамаратонци в България, и Владимир Милушев, победител в миналогодишното издание на Пирин Ултра 160 км.
Двамата навъртяха по 126,5 км (и 5775 м денивелация). Милушев, който е от Благоевград, трябваше, обаче, да прекрати състезанието, поради неотложни работни ангажименти, а Галов предпочете да се откаже от финална победна обиколка, защото все пак е организатор на състезанието.
Оказа се, че форматът на "Run Around the Clock Ultra" беше доста предизвикателен за бегачите, особено съчетано с атмосферните условия, но пък беше очаквана с нетърпение първа среща след извънредното положение между приятели, за които бягането е нещо повече от спорт.
Какво разказаха след финала Пирин Галов, Владимир Милушев и Калоян Пейчев-Кофето - чуйте в звуковите файлове по-горе.
---
На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти октомври 1965-та - първоначално само във..
Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света. Миналия месец Андрей Щремфел..
Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца: "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.
Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.
Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова. Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън. 33-ата ни полярна експедиция отново ще си..
С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни..
Най-правилното правителство би било мандатоносителят ГЕРБ да си поеме изцяло отговорността за поразиите, които са направили до момента , и да си..
1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани"...