В сложни ситуации и процеси, каквато е настоящата с коронавируса, се търсят прости обяснения. Недоверието в институциите, съчетано с недоверие в традиционните медии създават вакуум, в който се настаняват конспиративните теории, които звучат разумно за част от хората, звучат гръмко, интересно и като обяснение на случващото се. Така социологът Евелина Славкова тълкува резултатите от изследването на „Тренд“, посветено на отпускането на противоепидемичните мерки и възприятията на българите за извънредното положение.
Изследването показа, че всеки пети българин вярва, че чрез ваксината за коронавирус ще бъде извършено чипиране на хората с цел да бъдат контролирани. Над една пета от запитаните смятат, че Бил Гейтс стои зад пандемията, а повече от милион и триста хиляди българи са съгласни с твърдението, че коронавирусът е изкуствено създаден. В проучването са участвали 1008 души на възраст над 18 години.
В социалните мрежи всеки може да напише каквото си иска, те изместват традиционните и така полето за разпространяване на конспирации се разширява, посочи Евелина Славкова, която сподели свои наблюдения от групи от по 150-200 хиляди души в социалните мрежи, твърдо вярващи в теорията за поставянето на чипове чрез бъдеща ваксина. Според нея информацията от изследването трябва да се използва като „червена лампичка, защото това не прави хората глупави, а прави хората тревожни“.
„Разрезите по демографски характеристики показват почти равни дялове на хората с основно и по-ниско образование и хора с висше образование, които почти поравно вярват в конспирациите, които сме тествали“, отбеляза още Славкова.
За тези настроения и възприятия допринася и политиката за филтриране, блокиране и премахване на публикации, което се възприема от хората като заговор да се скрива истината чрез корекциите, които се правят от социалните мрежи, допълни тя.
„Когато хората започнат да вярват, че ваксините ще ни контролират, това ще даде нова сила на антиваксърството. Хората ще отказват да отидат да се ваксинират, да ваксинират децата си“, коментира Евелина Славкова.
Почти едновременно с изследването на „Тренд“ бе огласено и национално представително проучване на УНИЦЕФ за дезинформацията, децата и тийнейджърите. То също откроява тенденцията сериозна част от тийнейджърите да прибягват до конспиративни теории. Две трети са склонни да вярват, че коронавирусът е контролиран експеримент с ново биологично оръжие, а една трета – че има връзка с 5G мрежата.
Психологът доц. Маргарита Бакрачева поясни пред "Хоризонт", че когато става въпрос за емоция, обяснителният механизъм е идентичен като при възрастните. „Емоциите, страхът и гневът, които се провокират и стоят в основата на споделянето на фалшиви новини и на вярата конспиративни теории, се подчиняват на същия механизъм“, изтъкна Бакрачева. Това, което по думите й в най-висока степен провокира тийнейджърите, е разминаването в посланията от официалните източници.
Тийнейджърите имат стремеж да си изградят автономно мнение и това ги прави по-бързи във възприемането на различни обяснителни механизми, допълни психологът от Софийския университет.
„Младежите споделят най-близкия обяснителен механизъм до тях – те не биха подкрепили обяснение, свързано с 5G. Мрежата все пак е светът, в който живеят и това не е адекватен модел, който би могъл да отговори на въпроса им“, коментира Маргарита Бакрачева. При възрастните този вариант е по-застъпен.
Ивайло Спасов, експерт по комуникации към УНИЦЕФ, заяви, че са очаквали изследването да покаже по-голяма резистентност сред тийнейджърите към дигиталния шум.
Целта на проучването сред подрастващите е била да се провери дали родените в 21 век са по-различни във възприятията, вярванията и ориентирите си в дигиталния свят, що се касае до конспиративни теории.
Освен измерител за доверието в конспиративните теории, проучването на УНИЦЕФ е имало за задача и да се провери дали повечето обучителни програми за дигитално-медийна грамотност са довели до качествена промяна, подчерта Ивайло Спасов.
Тийнейджърите имат по-голям инструментариум за справяне с дигиталния шум. Отчетената степен на доверие към официалните източници е висока – 68% се доверяват, но когато посланията и налаганите мерки се сменят често, това автоматично сваля кредита на доверие сред тийнейджърите, те започват да се чувстват излъгани и да търсят обяснения, че зад медийния балон има нещо гнило, което официалните власти не ни казват, посочи Спасов. „Тогава те започват да се интересуват от конспиративни теории.“
Спасов препоръчва на институциите да бъдат последователни и откровени, защото липсата на прозрачност тласка към задкулисие и други обяснителни режими.
Фактът, че институциите не се ориентират в ситуацията с коронавируса и излъчваната несигурност няма как да не провокират и да не доведат до подобни размисли, смята още Евелина Славкова. Тя припомни казуса с норвежките влакове, който предизвика масова паника сред ромските общности.
„Институциите трябва да намерят своето място в тази дигитална ера, в която живеем и в която разпространението на такава информация е все по-лесно. Когато институциите не могат да обяснят някакви ситуации и нямат достатъчно легитимност да обяснят, в бъдеще ще бъдем свидетели все по-често на такива ситуации“, прогнозира Славкова.
Трите гледни точки чуйте в звуковия файл.През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви..