Идва време, в което изкуственият интелект ще разказва историите, които преди са били предавани от уста на уста от нашите баби и дядовци. Това показва проектът на Давар Ардалан. Тя е била журналист, после пише за робота с изкуствен интелект София „личностни роли“. Ардалан е в основата на проекта „Интелигентни гласове на мъдростта“. Чрез него изкуственият интелект се обучава да разбира контекста на световните традиции, култура и история.
Давар Ардалан казва, че данните са навсякъде и затова е важно изкуственият интелект не само да обработва суровите данни, но и разбира културния контекст на информацията. Тя дава пример с проекта им – СИНА, свързан с историите и традициите на индианците - общност, която от векове търси начини да запази своята идентичност.
- СИНА, може ли да ми разкажеш история на племето Чероки?
- Знаеш ли легендата за трите сестри - Царевица, Боб и Тиква? Тяхното засаждане е важно заради това, че по този начин почвата има постоянно хранителни вещества. Царевицата е първа и позволява на боба да се увива и да се стреми към светлината, докато гигантските листа на тиквата пазят почвата да не изсъхне. Така и трите могат да бъдат заедно. Какво искаш да знаеш още?
- СИНА, ти чатбот ли си?
- Можеш да ме наричаш чатбот, но аз възприемам себе си като дигитален разказвач на истории на различни народи по света. В момента аз съм изключително ограничен, защото съм демо версия, но създателите ми работят усилено, за да ме подобрят. По този начин аз ще мога да се уча. Но и да уча и хората на традициите на различните култури. Какво още искаш да научиш?
- Това беше всичко за днес. Благодаря, СИНА. Довиждане.
- Довиждане.
Виктор Ярлот е част от екипа, работил върху създаването на СИНА. Като програмист и завършващ Масачузетския технологичен институт той се запитал дали е възможно машините да бъдат научени да разбират културния контекст.
„Като наследник на народа на гарваните, историите винаги са били част от моя живот. Аз израснах и с библейските мотиви от католическо училище, но и с историите за койотите, които също са създатели на света. И точно това направих – опитах се да накарам една машина, един изкуствен интелект да вижда тази митология зад историите. Този тип обучение продължава да бъде център на моята работа“, разказва Ярлот.
„Разработката е стъпка към това изкуственият интелект да разбира това - става като предоставяме много повече данни, които са част от културата, част от дадения език или народ. Това е важно. Не само за системите, които комуникират с отделни хора, като например СИРИ или нашата система – СИНА. Важно е и за системи, които са за хората, които анализират модели в информацията, която хората създават. Просто защото хората са онези, които влагат културния контекст във всеки аспект от своя живот.“
Машините наистина нямат абсолютно никаква идея за това какво е това културен контекст, подчертава Виктор Ярлот.
„Един пример - рецептите, които ние, хората знаем, че са свързани с храната. Това са истории, които ни учат да пазим нашата култура. Един изкуствен интелект не е наясно с това. Затова създадохме контекст, откъдето той да си взема и по този начин да научава повече за света, с който комуникира. Изкуственият интелект е изключително гладен за информация, за данни. До момента тези данни идват от европейски или американски източници. Идеята е да имаме база от информация, която е свързана с нетолкова популярните култури. Вълнуващо за мен е, че по този начин можем да развием технологиите и да запазим културите. Да им дадем нова възможност да бъдат запазени и опознати“, изтъква специалистът.
Давар Ардалан обяснява статистически нуждата от това изкуственият интелект да разбира културният контекст. Към 2022 година около 25% от взаимодействието на хората онлайн ще се случва чрез виртуалните асистенти. Това е около 10% ръст от този момент нататък, цитира тя данни от проучване.
„Затова ние имаме изключително много работа, която трябва да свършим, за да сме сигурни че тези виртуални асистенти и чатботове са културно адекватни. И за да не се получава така, че като се събудим след 10 години технологията, която ползваме, няма да изглежда като нас, няма да звучи като нас. Аз имам смесен произход – от кюрдски племена в Иран. Не съм посещавала местата на моите корени от 1989-та година и все пак това е моят език, моята култура, в която баща ми и майка ми са ме възпитали. А те са ме възпитали в любов към културното разнообразие и отговорността ми като журналист и като човек който разказва истории, е се уверя че тези бъдещи инструменти, които ще ползваме, ще разбират и културния контекст“, уточнява Давар Ардалан.
Изкуственият интелект помага и на Бър Сътълс - софтуерен инженер, специализирал в статистическото машинно обучение, извличане на информация и други високотехнологични области. Сътълс е създател на онлайн платформа за изучаване на езици. Казва, че към момента през нея 300 милиона души дневно учат около половин милиард урока. Заради тази популярност преди време го помолили да разработи уроци за по-малко популярни езици като ирландски, уелски, гуарани - език, който се говори в части на Боливия и Аржентина, шотландски.
„Това отключиа темата как тези езикови курсове запазват езиковото богатство. Отвори възможността изкуственият интелект да улесни създаването на курсовете. Имаме възможност изкуственият интелект да прави класация на определени преводи на съответните изрази. Това го правят и доброволци, но те не биха могли да обработят половин милион заявки за седмица с коментари дали съответният превод на английски достатъчно добре улавя нюансите на „малките езици“. Въпреки че тези езици разполагат с малко източници, за да може изкуственият интелект да се обучава, те са достатъчно добри за ускоряване на разработката на съответните курсове. Преди ни е отнемало 6 месеца да изведем курса от бета версията на ниво за обучение. С изкуствения интелект съкратихме това време на пет седмици. Това означава, че постигаме обещаващи резултати при обучението на изкуствения интелект, въпреки липсата на ресурси. Но това е предизвикателството“, изтъква Сътълс.
Софтуерният инженер посочва още, че изкуственият интелект помага учещият нов език да преодолее неудобството от това да сгреши пред човек. За езиците, които не са така популярни, изкуственият интелект може да е и единственият начин да се комуникира. „Езикът е културата на един народ“, подчертава Бър Сътълс, който вярва, че ползването на новите технологии е и сред начините за запазването на местните култури.
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..