Георги Спасов представи книгата си "Познавах ги" в навечерието на Задушница - 6 юни 2020 година в Лапидариума, в двора на Историческия музей в Пазарджик. В книгата има текстове за 12 починали творци, които писателят познава. Сред тях са Атанас Иванов, Георги Балабанов, Георги Стоянов - Бигор, Иван Виранов Вихренски.
"Подредих ги и се спрях на тях по простата причина, че наистина ги познавах. Разбира се, не ги познавам задълбочено от всичките им страни, това съм го написал и в предисловието", каза в предаването "По първи петли" авторът.
В книгата е включена информация и за Петър Змийчаров, ерудит според писателя Спасов.
"Живя малко, но много интензивно, почина по нелеп начин, но впечатли всички ни с огромната си култура и с една много интересна работа на Художествената галерия; с едни оригинални, нови модерни изложби, които той успя да осъществи".
Писателят Георги Спасов заяви, че се интересува от местните автори, защото според него те по някакъв начин са незабелязани.
"Моето желание винаги е било да ги покажа, да ги съотнеса към националните ни представители на културата и да докажа, че ако не винаги равностойни, те по някакъв начин се доближават до националните ни постижения, защото моето категорично мнение е, че без провинциалната - разбира се по-скоро като териториална, а не в друг смисъл - култура, националната култура няма да бъде пълнокръвна, няма да бъде цялостна; ще стои някак си тезисна".
Георги Спасов е роден през 1949 г. в с. Варвара, Пазарджишко. Публикувал е преди всичко хумористични и сатирични текстове, печатани в национални и провинциални вестници и списания, превеждани на руски език в изданията "Крокодил", "Неделя", "Огоньок", "Вечерняя Москва", излъчвани по московското и националното радио, с награди от различни конкурси за хумор и сатира. Автор е на хумористично-сатиричната книга "Празничен подарък", издадена през 1991 година. Член е на Съюза на българските писатели. Носител на годишната награда на Съюза на българските писатели за сатира за 2011 година за книгата "Записки на потърпевшия".
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.Симона Симеонова е възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. След това продължава и завършва завършва музикалното си образование при доц. Етиен Леви в Нов български университет. Наскоро представи дебютната си авторска песен "momentum" в публичното пространство. Какво вълнува един млад творец, какво й дава..
В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те..