Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преглед на българския печат

Снимка: Ани Петрова

„Болниците нямат право да искат пари за тестове“, пише в заповед на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, цитирана от „24 часа“. Наложи се министърът да припомни тази заповед заради зачестили питания на пациенти. Лекарка от Велико Търново пояснява, че има направление 4А за безплатен PCR тест, което се изписва от личния лекар или от местната здравна инспекция.

Диагностицираният с коронавирус водещ на кулинарно телевизионно предаване Ути Бъчваров съветва да направим домашен тест, пише още „24 часа“. „Сдъвчете две скилидки чесън и ако не усетите нищо, правете си тест“. Според него здравната ни система се справя „изключително мъжки“.

На сайта на Министерството на труда и социалната политика са публикувани, за обществено обсъждане, промените в Кодекса на труда, съобщава „Монитор“. Едно от предложението предвижда глоба за работодателя до 30 хиляди лева, ако два пъти забави да изплати заплатите. Ранното пенсиониране за учители ще се прилага само по тяхно желание. Друга промяна в Кодекса на труда предвижда изискване за трудов стаж от 4 месеца, за да се ползва платен полагаем отпуск, допълва „Монитор“. Сега този срок за тепърва започващите да работят е 8 месеца. Дава се възможност работодателят и синдикатите на браншово и отраслово равнище да договорят повече извънреден труд, но максимум 300 часа за една календарна година.

„Лятото започва с дъжд и гръмотевици“, пише „Телеграф“. Синоптиците прогнозират да има повече слънчеви часове по морското крайбрежие. До края на юни не се очакват типичните летни жеги.

Характерно за съботно-неделното си издание, „Труд“ предлага лекарските съвети на д-р Людмила Емилова за здравословно хранене. В началото на лятото тя разказва за предимствата на зеления боб. Според нея той е подходящ за болни от диабет и при затлъстяване.

За хората, които в събота и неделя предпочитат да пътуват из страната, „Труд“ публикува разказа на археолога проф. Николай Овчаров за Мелник и древната му история. Градът е преживял икономически подем в рамките на Римската империя. В средата на XII век районът се очертава като една от най-добре организираните богомилски общини на Балканския полуостров, за което пише дори в протокол от паневропейски богомилски събор, подчертава проф. Овчаров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Натура" 2000 в парк Рила: представят планински местообитания, птици и растителност

С интересни презентации и дискусия със студенти екипът на Национален парк "Рила" ще отбележи Европейският ден на "Натура 2000". Ползите от опазването на планински природни местообитания, със специфичните за тях видове птици и растителност ще бъдат обсъдени на кръгла маса в парковата дирекция. Мрежата от защитени зони в Европа е създадена..

публикувано на 21.05.24 в 07:54

Администрацията в Гърция протестира заради ниски заплати и високи данъци

24 часова стачка днес в Гърция. Протестират служителите в държавния сектор срещу високите цени и данъци и ниските заплати. Блокиран е транспортът.  Стачката засегна силно обществения транспорт. Железничарите спряха влаковете с искане за по-добро финансиране на железопътната мрежа, за да се гарантира сигурност на пътниците. С..

публикувано на 21.05.24 в 07:46

Еврокомисарят по въпросите на селското стопанство на срещи с Румен Радев и Георги Тахов

Европейският комисар по въпросите на селското стопанство Януш Войчеховски пристига на работно посещение в България. Визитата му е по покана на служебния министър на земеделието Георги Тахов. В програмата на Войчеховски са предвидени срещи с президента Румен Радев, с министър-председателя Димитър Главчев, с министъра на земеделието и храните Георги..

публикувано на 21.05.24 в 07:40
храм

Църквата празнува Константин и Елена и намирането на Кръста

Днес православната църква почита паметта на светите Константин и Елена. Те са свързани с началото на възхода на християнството в Римската империя и намирането на Кръста, на който е бил разпнат Христос. Днес имен ден имат близо 103 хиляди души, от които 67 хиляди са жени. Историята помни римския император Константин Първи като Велики, а..

публикувано на 21.05.24 в 07:36

Знак на протест на стоянките за таксита в столицата

Заради това, че исканията на Националния таксиметров синдикат не се чуват и не им се обръща внимание от страна на Столичната община от бранша продължават безсрочния си протест. Закритите от общината стоянки се превръщат в зона на протест с поставяне на знак, с който се иска възстановяването им. 40% от таксиметровата инфраструктура в зона ЦЕНТЪР..

публикувано на 21.05.24 в 07:34

Ректори и синдикати на среща в МОН за повишение на заплатите в университетите

В Министерството на образованието и науката ще се проведе заседание между синдикатите във висшето образование, Съвета на ректорите и министъра на образованието и науката Галин Цоков. На срещата ще се реши как ще се разпределят одобрените нови 41 милиона лева от служебния кабинет за повишение на заплатите в сферата. От Съвета на ректорите..

публикувано на 21.05.24 в 07:31
Димитър Главчев

В НС изслушват служебния премиер за пенсиите

Депутатите се събират на извънредно заседание на Народното събрание. На него трябва да бъде изслушан служебният министър-председател Димитър Главчев. Изслушването на служебния премиер Димитър Главчев е във връзка  с предстоящото от 1 юли увеличение на пенсиите. Депутати от една от парламентарните групи са внесли проект на решение, с което да..

публикувано на 21.05.24 в 07:28