„Компроматите със снимките на премиера Бойко Борисов са част от общия процес на деградация на политическия процес в България... От години говорим, че България се управлява от олигархия. Проблемът е, че през последните 10 години този кръг на олигархичната зависимост – икономика, политика, контрол върху общество, се затвори и непрекъснато примката се затяга и удушава един или друг аспект от системата на демократично управление на България“. Това коментира пред БНР политологът Огнян Минчев.
Според него има не публични зависимости, но поради ерозията и изпразването на демокрацията от съдържание на публичната сцена виждаме установяването на еднолични типове на управление:
„Начинът, по който Бойко Борисов управлява кризата с коронавируса, показва арогантната едноличност на това управление... Публичното еднолично управление отменя демократичните процедури на политическо действие“.
В предаването „Неделя 150“ политологът допълни:
„Една съществена част от тази система е да лишава обществото от алтернатива. Олигархията си произвежда постоянно т.нар. „политически проекти“, които бързо се пукат като балони, а са произведени с цел илюзия за алтернатива. Тази система отрязва възможностите за алтернатива. Хората, които са на власт, ако се сменят, се сменят не чрез механизми, продукт на зрели обществени решения, а се управлява от все същите олигархични интереси с различни добавки от т.нар. „коалиции“ или промени на политики“.
Според Милчев гражданското общество у нас е отслабено и обезкръвено.
„Тезата за програмен кабинет на ДПС е класическа теза на политическата безотговорност. Това е форматът, в който можеш да си на власт, да крадеш безогледно и същевременно да не носиш отговорност. В този формат, ако няма друг начин, и сегашните властващи биха участвали, ако алтернативата е да не участват изобщо“, допълни в коментара си политологът.
Интервюто с Огнян Минчев можете да чуете в звуковия файл.

Очаква се още днес правителството да приеме на извънредно заседание бюджетните закони за следващата година и да ги внесе за окончателно одобрение в парламента. Това ще стане, въпреки повторната отмяна на заседание на Националния тристранен съвет заради отказа на бизнеса да участва в работата му. Четирите работодателски организации категорично..
Бизнес, синдикати и експерти ще обсъждат възможностите и перспективите за трудова заетост на бежанци и мигранти по време на конференция в София. Събитието се организира в рамките на проект на Столичната община, реализиран съвместно от районите "Красно село", "Връбница" и "Нови Искър", и Фондация за достъп до права. Целта на конференцията е да..
39-то издание на "Киномания" започва тази вечер в зала 1 на НДК с прожекцията на най-новия филм на Стефан Командарев "Made in EU". Лентата, чиято премиера беше на кинофестивала във Венеция, третира съвременната форма на робство в шивашките фабрики в Родопите. "В тези цехове и цехчета, които шият дрехи за известни световни брандове, експлоатацията..
Протест под надслов: "Справедливост за Мая" с искане за по-строги наказания за насилие над животни ще се проведе в 16:30 ч. пред централния вход на Военномедицинската академия. Поводът за гражданското недоволство е, че мъж прегази куче в столицата. Вследствие на причинените тежки увреждания животното беше евтанизирано. В началото на седмицата..
Камарата на представителите в Конгреса одобри законопроекта за край на бюджетната парализа. Това стана факт, след като с 222 на 209 гласа контролираната от Републиканската партия долна камара на американския парламент гласува да бъде възобновена продоволствената помощ, да се плати на стотици хиляди държавни служители и да се съживи системата на..
Народното събрание ще обсъди повторно промените в закона, които се отнасят до назначаването на особен търговски управител на рафинерията на "Лукойл" в Бургас, след като бяха върнати от държавния глава Румен Радев. Очаква се точката да бъде включена извънредно още в началото на днешното пленарно заседание. Президентът наложи вето върху разпоредби от..
Столичният общински съвет ще гласува днес нови цени на синята и зелена зона за платено паркиране в София. Кметът Васил Терзиев предлага вместо 2 лева на час в синята зона цената да скочи двойно - до 4 лева на час. А в зелената зона вместо 1 лев на час паркирането вече да струва 2 лева. Цената за годишен винетен стикер за първа кола в зелена зона ще..
Не е балансиращ проектът за бюджет за 2026 г., а е същият като тази година - лош. Сходството е, че са нереалистични в приходната си част , каза в..
Очаквам да получим 6-месечно отлагане на санкциите срещу "Лукойл", но това не означава, че трябва да бъдем спокойни, а да се подготвим добре. Това каза..
Има начин да се осигури по-добро качество на услугите в здравеопазването, но за съжаление не се води този разговор . Лекарите, хората, и..