На 24 май при спазване на всички ограничителни мерки бяха връчени най-високите отличия на Русе, наградите, които носят името на града. Със статуетката на скулптура Георги Радулов се сдобиха още 15 достойни граждани, всеки от които със свой принос към науката и културата. Церемонията е предавана онлайн чрез платформата YouTube в канала на общината "Култура Русе". На следващия ден статия в регионалния вестник "Утро" на журналистката Нели Пигулева предизвика полемика в културните и просветни дейци. С майсторското си остро перо тя постави въпроса: Как принципът - за всекиго по нещо - обезличава наградите "Русе". На заседание на Общественият съвет по култура е проведена дискусия за статута на тази награда.
Един от носителите на наградата, директорът на Регионалния исторически музей в Русе проф. Николай Ненов коментира, че е необходимо преразглеждане и броят им да бъде съкратен наполовина.
"Наградите са изобилни и детайлни. Разбира се аз помня предишните прения по темата, тогава имаше смисъл, но днес няма достатъчно хора, които да получават наградите и само служебното им раздаване вече не стига", допълни Ненов.
Директорът на "Арена Медиа" Димитър Липовански получи годишната Награда „Русе“ за цялостен принос и дългогодишна дейност в областта на изкуството и културата. Според него трябва да се направи диференциация по жанрове.
"Трябва да бъдат много внимателно написани нещата, много изразени критериите, по които се оценява, публичност на журито, което оценява", коментира Димитър Липовански.
Директорът на Драматичния театър в Русе и общински съветник Орлин Дяков е категоричен, че промяна трябва да има: "Ако променяме наредба 17 в раздела за награди "Русе", трябва да решим едно нещо - дали променяме философията и наградите да са малко, но много по-стойностни или имаме награди за всички и за всеки."
Ива Чавдарова, която е началник на отдел "Култура" и директор на Фестивала "Мартенски музикални дни", коментира, че винаги има нужда да се обсъжда регламента за награда "Русе".
"Може би неслучайно в големите центрове се търси разнообразие в статута на наградата и продиктувано вероятно от желанието наградите да обхванат широките полюси на представените изкуства, културни субекти в съответния културен център, за това лично за мен надделява усещането да търсим по-широката палитра", коментира Чавдарова.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..