По искане на спецобвинението Специализираният наказателен съд остави за постоянно в ареста арестуваният шеф на отдел "Наркотици" в ГДБОП Цветан Панков и шефът на сектора за борба с наркотиците Кирил Ванков.
Според обвинението от години те са осигурявали чадър на групи за разпространение и трафик на наркотици срещу пари.
Пред съда задържаните дадоха друго обяснение - че са натопени от хора от ъндърграунда, срещу които се работили. Те призоваха да не се дава доверие на твъдения на хора, срещу престъпната дейност, на които е работела ГДБОП.
Според адвоката на Панков, по делото данни за престъпна група няма, но има данни за провокация към подкуп от подалия сигнал до прокуратурата:
Третият служител на МВР - Василена Фикирлийска, излиза на свобода без мярка за неотклонение.
Освен Цветан Панков, Кирил Ванков и Василева Фикирлийска, част от групата е и цивилно лице. Той е обвиняем за участие в престъпната група, той е и свидетел срещу тримата полицейски служители. На свобода е срещу парична гаранция.
Престъпната група за искане и получаване на подкупи е действала от 2017-а година, обявиха по-рано днес от МВР и прокуратурата.
Пари са взимани за чадър над едни наркогрупи и за активно разследване срещу конкурентите им, твърдят от прокуратурата. За Цветан Панков имало вътрешна информация, че е искал пари от онези, които е трябвало да разследва, още от 2014 година, казаха от МВР.
До ареста се стигнало след сигнал на изнудван. Разпитваните по делото разказвали за различни суми, които е трябвало да плащат на антимафиотите - от 5000 до 50 000 лева.
Цветан Панков и Кирил Петков играели на доброто и лошото ченге и пред хората от наркобизнеса демонстрирали конфликтност, каза говорителят на главния прокурор Сийка Милева:
"Единият фиктивно изготвял справки, доклади и сигнали срещу тях, а другият им обещавал помощ и съдействие срещу получаването на определени парични суми"-
Директорът на "Вътрешна сигурност" в МВР Стефан Банков уточни:
"Общо казано, единият създаваше проблеми на престъпния свят, а другият се срещаше с тях и искаше парите. Считам, че те са оказвали давление под формата на заблуждение, не пряко! Добри манипулатори са, добре се възползват от ситуацията и най-вече, когато служителите имат нужда от помощ, подкрепа, методически указания. Пряко не са оказвали натиск, но под формата на манипулативно давление".
Според разследващите от действията на групата са били провалени редица разследвания у нас и в чужбина. Пострадал е и имиджът на България пред чуждите ни партньори.
Пред съда обаче задържаните дадоха друго обяснение - че са натопени от хора от ъндърграунда, срещу които се работили. Те призоваха да не се дава доверие на твъдения на хора, срещу престъпната дейност, на които е работела ГДБОП.
Национален антиправителствен протест се провежда в София. Протестът започна пред Парламента. Той е свикан от партия "Възраждане" и няколко граждански организации. Организаторите събират и подписи в подкрепа на провеждането на референдум за запазване на българския лев. Ето какво казаха пред БНР участници в демонстрацията, сред които и..
Руски самолети, оборудвани с хиперзвукови балистични ракети, са летели в продължение на четири часа над неутрални води в Баренцово море. Полетът е бил част от продължаващите военни учения на Москва и Минск. Те започнаха вчера по време на напрегнат период от войната в Украйна, отбелязва Ройтерс и припомня, че Полша с помощта на съюзници от НАТО..
Американският президент Доналд Тръмп отправи искане до страните-членки на НАТО, в което ги призовава да спрат да покупките на руски петрол и да наложат сериозни санкции на Русия, за да бъде сложен край на войната в Украйна. Ден след като заяви, че губи търпение по отношение на руския си колега Владимир Путин заради войната в Украйна, Доналд..
В Лондон се провеждат успоредно две големи демонстрации – поход, организиран от крайнодесния активист Томи Робинсън и контрапротест на антирасистки активисти. При засилено полицейско присъствие от около 1 600 служители на реда по улиците на британската столица, според Скотланд ярд до момента няма "особено значими инциденти". 1600..
Национален антиправителствен протест започна пред Парламента. Той е свикан от партия "Възраждане" и няколко граждански организации. Организаторите събират и подписи в подкрепа на провеждането на референдум за запазване на българския лев. Ето какво казаха пред БНР участници в демонстрацията, сред които и бившият председател на СЕМ Соня..
Над 800 декара е обхванал пожарът в Природен парк "Рилски манастир". Вече пети ден огънят не може да бъде локализиран. На терен са екипи от пожарната, служители на Парка и на Рилската света обител. Пожарът е високо в планината, в труднодостъпен район. Продължава гасенето на пожара в Природен парк "Рилски манастир"
Спряно е движението на тежкотоварни автомобили по пътя през Котленския проход поради катастрофа в района на Омуртаг. Преминаването на леки коли е двупосочно в една лента, а тежкотоварните автомобили се отклоняват през Ришки проход. Трафикът се регулира от "Пътна полиция".
И след протеста утре ще се борим за падането на това правителство до последно, заяви в интервю пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин..
"Успешно сме защитени. Това е и една от констатациите, които прави генералният секретар - че НАТО е демонстрирало способност и готовност за отбрана и..
С бурни аплодисменти лондончани показаха високата си оценка за дебюта на българската диригентка Деляна Лазарова на най-големия и престижен европейски..