Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германия пое ротационното председателство на ЕС

| обновено на 01.07.20 в 18:31
Външният министър на Хърватия предаде щафетата на германския си колега Хайко Маас (вдясно).
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Заедно за възстановяването на Европа“ - така звучи официалното мото на Германия за започналото днес председателство в Съвета на ЕС, което подсказва, че най-голямото изпитание пред Берлин е пандемията Covid-19 и икономическите ѝ последици.

Първото препятствие пред Берлин е първата лична среща на евролидерите на 17-ти и 18-ти юли в Брюксел. Единствена точка в дневния ред - възстановителният план, предложен от ЕК и базиран на компромиса, който постигнаха германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон за поемането на общ дълг, но и предоставянето на безвъзмездна помощ. Линията на разделение преминава между „пестеливата четворка“ Австрия, Нидерландия, Швеция и Дания, които са против раздаването на парите на данъкоплатците им като безвъзмездна помощ, и Италия и Испания, които са най-засегнати от пандемията.

Друга линия на разделение преминава между старите и новите страни-членки по две теми на започващото германско европредседателство - върховенството на закона и миграцията.

„Върховенството на закона е една от основните ценности в ЕС. Обсъждаме в момента обвързването на бюджетните средства от многогодишната финансова рамка със спазването на принципите на правовата държава.

Ако това предложение се приеме, защото се изисква единодушие, в бъдеще няма да се изплащат европейски средства, ако не се спазват принципите на правовата държава“, обясни външният министър Хайко Маас. Противници на тази идея са Полша и Унгария, които освен това са противници и на солидарното разпределяне на мигранти в Европа. А изработването на обща миграционна политика е още един от акцентите на Берлин. За сега известно е оспорваното предложение на вътрешния министър Зеехофер, решението за това, кой има право на закрила в ЕС, да се взима още на външните граници на Евросъюза.


Във външната политика Берлин залага на два важни за бъдещето на Европа партньори - Африка и Китай с убеждението, че Евросъюзът трябва да поеме повече отговорност в глобалната политика. Хайко Маас изрази съжаление, че заради пандемията срещата на върха ЕС-Китай бе отложена, но допълни:

„Много е притеснително това, което се случва в Хонконг, защото имаме усещането, че стъпка по стъпка Китай отнема автономията на Хонконг. А това не отговаря на уверенията на Пекин, що се отнася до спазването на международното право.

Това е само един пример за това, че в условия на глобална конкуренция с Русия, Съединените щати и Китай Европа трябва да говори с един глас, защото нито една държава не е достатъчно голяма и силна, за да защити интересите си сама“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Институцията на омбудсмана пита енергийния министър за изчисляването на новите сметки за парно

Институцията на омбудсмана изпрати писмо до министъра на енергетиката   Жечо Станков с въпрос как ще се изготвят предстоящите сметки на клиентите на топлинна енергия в сгради – етажна собственост (СЕС), съобщава от институцията. Поводът е решението на Върховния административен съд от 10 февруари т.г., с което окончателно бе отменена..

публикувано на 14.02.25 в 22:36

Бургаския окръжен съд потвърди мярката за неотклонение на Антон Иванов

Бургаският окръжен съд потвърди мярката за отклонение "парична гаранция от 2 хиляди лева" на Антон Иванов. Той е обвинен в незаконно притежание на пистолет със заличени номера и боеприпаси. Заради този случай бургаския полицай от "Специализираните сили" Димитър Николов, участвал в задържането на обвиняемия си подаде оставка, с мотив че има..

публикувано на 14.02.25 в 22:28
Разговор на Волидимир Зеленски с Дже Ди Ванс

САЩ искат да предпазят Източна Европа от нов конфликт, след като войната в Украйна приключи

Вицепрезидентът на Съединените щати Джей Ди Ванс каза пред репортери след среща с украинския президент Володимир Зеленски по време на Мюнхенската конференция по сигурността, че Вашингтон иска да "постигне устойчив, траен мир" в Украйна. "Искаме войната да свърши и убийствата да спрат, но искаме да постигнем устойчив, траен мир, а не такъв,..

публикувано на 14.02.25 в 21:25
Атанас Запрянов, министър на отбраната

Министър Запрянов проведе поредица от срещи по време на Мюнхенската конференция по сигурността

Министърът на отбраната Атанас Запрянов участва в 61-вото издание на Мюнхенската конференция по сигурността, която беше открита днес, 14 февруари, съобщават от пресцентър на министерството. В продължение на три дни държавни и правителствени ръководители, дипломати, водещи представители на международни институции и експерти ще обсъждат в..

публикувано на 14.02.25 в 20:57

Призив за втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки

Четирите потребителски организации, които инициираха вчерашния бойкот срещу търговските вериги, определиха акцията като "успешна" и призоваха за втори ден на бойкот на големите супермаркети. Федерацията на потребителите в България,   сдружение "За достъпна и качествена храна“, "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива"..

обновено на 14.02.25 в 20:46

Пострадалата вчера при катастрофа в Русе жена е все още с опасност за живота

37-годишната жена, която пострада вчера при катастрофа в Русе, все още е с опасност за живота, а от болницата призовават за кръводарители. Инцидентът стана вчера в ранните следобедни часове, когато на кръстовище два автомобила катастрофират и при сблъсъка единият напуска платното за движение и удря преминаващата по тротоара жена с двете й..

публикувано на 14.02.25 в 20:12
Маестро Найден Тодоров

Найден Тодоров: За да спрат схемите в театрите, трябва да се промени системата

За да спрат схемите в театрите, трябва да се промени системата.  Това заяви пред БНР Найден Тодоров , диригент на Софийската филхармония, бивш министър на културата.  "Тя е направена по начин, който в момента не работи нормално. Културните институти не работят за това да се развива културата, те трябва да печелят по някакъв начин пари, за..

публикувано на 14.02.25 в 19:45