Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Жул Леви

Жул Леви дирижира оркестъра в Севлиево

В рубриката "Помните ли..." на предаването за класическа музика "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 90-годишнината от рождението на известния български композитор и диригент Жул Леви. Той беше изключително ерудиран музикант, човек с невероятно чувство за хумор и заразителна жизненост. Беше увлекателен разказвач, интересен събеседник с възхитително умение да бъде забавен и точен.

Жул Леви е роден на 19 юни 1930 г. в Солун. Девет години по-късно семейството му се преселва в София. От малък свири на различни инструменти - виола, ударни, акордеон, пиано, участва в различни състави. Завършва Музикалната академия като ученик по композиция на Веселин Стоянов и по дирижиране - на Асен Димитров.

Започва кариерата си като диригент в Ансамбъла за песни и танци на Българската народна армия, от 1958 до 1963 г. е диригент на оркестъра на Сатиричния театър, а след това дълги години и на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“. Известна е слабостта му към духовите оркестри - ръководи Оркестъра на Димитровград и композира много творби за такъв състав. Популярна е неговата Рапсодия-концертанте за алт саксофон и духов оркестър “Празник в Западния парк“, маршовете и Четвъртата му симфония “Бурлеска“.

В творчеството си той се обърна към всички жанрове, но предпочитанията му бяха към музикалния театър - автор е на първия български мюзикъл “Момичето, което обичах“, създаден през 1963 г., последван от още девет мюзикъла, сред които „Светът е малък“, “Цар Килимар“, “Мисия до Драч“, “Благодаря ти, Шарл“ и др., както и операта мюзикъл „Печалбата“.

Единствената си опера Жул Леви композира през 1977 г. - “Неда“ (по романа на Стефан Дичев „Пътят към София“), играна с успех в Софийската опера. Той е автор и на четири детски оперети. В областа на симфоничната музика Леви композира четири симфонии, Младежки концерт за цигулка и оркестър, Увертюра поема и др. В своя актив има още камерна и хорова музика, както и популярни песни и пиеси за естраден симфоничен оркестър.

Жул Леви е първият диригент на Биг бенда на БНР. Като композитор той има редица награди - сред тях е тази от Световния младежки фестивал в Москва през 1957 г., на Международната трибуна на композитора - Париж, 1974. Дълги години беше генерален секретар на българския комитет за музика към ЮНЕСКО, бе и секретар на СБК. Жул Леви почина на 3 юни 2006 г.

В Златния фонд на БНР се пазят интервюта, в които видният музикант с много чувство за хумор говори за характера си. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50

Елитни музиканти участват в концерт с кауза във виенския Терезианум

На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..

публикувано на 16.01.25 в 12:25