Цялата идея беше да фокусираме вниманието към хората на изкуството и най-вече към музикантите, каза за „Хоризонт“ актьорът Димитър Митев от колектив „На улицата“.
Сред най-потърпевшите от принудителната тримесечната културна пауза са музикантите и особено тези, които практикуват това като свободна професия, изтъкна той. Затова и идеята на уличните концерти е да покажат, че правят всичко, първо, в името на музиката, а след това идва всичко останало.
„Да кажат, че са тук и не се оплакват, че ситуацията е такава, каквато е, но те продължават да правят музика“.
Първата локация на музикалната акция е фонтан „Пингвините“ от 17.00 часа. Там ще се представят две групи. Едната е „Карашък“ - ъндърграунд етно проект, а другата е ученическа формация, която ще изпълни акустични рок парчета и авторски песни.
Вторият концерт е насрочен за 18.00 часа при архитектурната композиция „Водно огледало“ на главната пешеходна улица на града. В него ще се включат двама музиканти, единият от които е поет с китара.
Най-големият и най-продължителен концерт е планиран в Музея на религиите от 19.00 часа. Там ще излязат четири групи. За целта е построена специална сцена. Началото ще даде джаз дуо, в което свири 15-годишна ученичка.
„Музикантите на Стара Загора: Тук сме!“
Какво още предстои тази вечер в Стара Загора – чуйте в звуковия файл.
До края на месец юни силистренци ще имат възможността да се насладят на платната с автор Магдалина Радева, изложени във фоайето на Регионална библиотека "Партений Павлович" в града. За Магдалина това е първа изложба, но тя рисува и пее от дете. "Отвъд" – това е мотото на творбите й , защото иска онези, които ги видят да усетят като нея, че..
След нетърпеливо очакване вече имаме възможност да чуем първата част от най-новия интеграл в дискографията на световнопризнато клавирно дуо Аглика Генова и Любен Димитров, който включва пълните съчинения на френския импресионист за клавирно дуо. Изданието е на различен от предишните им албуми лейбъл – Oehms Classics. Записите са осъществени в..
В предаването „Алегро виваче“ правим поредица от срещи с носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2024“. Галаконцертът се състоя на 12 май 2025 г. в Първо студио на БНР. Събитието беше под патронажа на председателя на Народното събрание на Република България - доц. Наталия Киселова. Галаконцерт "Музикант на годината 2024" -..
За четиринадесета поредна година, на официална церемония в Първо студио на БНР бяха наградени лауреатите от годишната фолклорна класация "Надпяване" на програма "Христо Ботев". Чрез гласуване, слушателите определиха своите фаворити в единадесетте категории. Тази година слушателите избраха и "Албум на годината". "От Добруджа до Тракия" на оркестър..
"Иван Динков е непосредствено до Ботев там, на върха в българската литература. Той се отличава с класата си". Това заяви пред БНР литературният критик Никола Иванов. Той е автор на книгата за големия български поет. Най-голямото предизвикателство за всеки критик е големият поет, призна Иванов в предаването "Преди всички". В..
За 6 юни Симфоничният оркестър на БНР подготвя концерт под надслов „Духът на съвремието“ и ще излезе на сцената в зала "България" в 19 часа, а на диригентския пулт ще застане гостът от Германия Екхарт Вичик. Привлекателна част от програмата е присъствието на цигуларката Лия Петрова – българска гордост по световните сцени с изключително престижни..
В рубриката „Помните ли…“ на предаването за класическа музика "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 75 години от рождението на Румен Цонев – високо ценен български композитор, диригент и педагог, чиято музика остави траен отпечатък в театралното изкуство у нас и по света. Роден на 30 май 1950 г. в Бургас, Румен Цонев завършва..
"Режимът на Путин непременно ще се срути и ние трябва да изготвим пътна карта за периода след него, защото нямаме право да допускаме грешките от..
Улица "Тимок" в Силистра отново е под заплаха заради активно свлачище. През 2009 година участък от около 35 метра е бил укрепен с финансиране в размер..
До 1 януари хората да не правят нищо, ако парите им са основно в кеш, тъй като институциите ще им вземат комисионна и ще загубят част от сумата. След..