„Все още не сме изпуснали всичко. Все още не е неспасяемо положението според мен“. Това каза пред БНР доц. Анастас Пашов от департамента по имунология на Българската академия на науките по повод растящия брой новозаразени с коронавирусна инфекция у нас. Според него сме „по-близко до ръба на пропастта“:
„Изпуснахме възможността практически почти да задушим епидемията в началото на юни, но цената беше много висока, очевидно, социално-икономическа. Наложи се, доколкото разбирам, да се вземе компромисно решение и да опитаме да удържим положението на друго ниво. Наистина това, което виждам, е обезпокоително, но искам да обърна внимание, че тези числа не растат експоненциално, а това означава, че и мерките, които все пак доста хора спазват, а и най-вече усилията на здравната система, успяват да удържат епидемията на едно по-високо ниво. Колко време ще успеят да я удържат и ще могат ли да обърнат хода, това е друг въпрос“, допълни доц. Пашов в предаването „12+3“ по „Хоризонт“.
По думите му, когато има само клъстерно разпространение и веднага се издирват всички контактни, това ограничава епидемията. Ученият припомни, че са регистрирани само единични бройки на заразени в началото на юни. В по-голямата част от страната разпространението все още е такова, но в София е и частично дифузно:
„Дифузно означава, че е възможно да е всеки един и да няма видима причинно-следствена или епидемиологична връзка с който и да е от клъстерите… Според мен малко грешно се свързват броя на тестовете с броя на заразените, които се откриват. Причината е, че у нас тестовете се правят насочено, а не на случаен принцип. По този начин тестовете са прицелени в клъстерите, на самия фронт на разпространение на епидемията. Всъщност техният брой по-скоро се определя от това колко болни са открити и колко техни контактни“.
Доц. Анастас Пашов подчерта, че едно от важните неща, които са научени за имунната система и коронавируса, е за голямата роля на т.н. „клетъчен имунитет“:
„Реално механизмът, който ни лекува от заболяването, е чрез клетъчния имунитет. Антителата ни предпазват от следващо. Много хора и не развиват антитела… Над 20% от безсимптомните и прекаралите болестта леко не развиват антитела. От клетъчния имунитет зависи колко тежко ще изкараме болестта. Често обаче смъртни случаи има и заради свръхактивност на имунната система“.
Доц. Пашов е оптимист, че ваксина за Covid-19 ще се появи скоро. Около 150 известни, големи колективи правят разработки. 18 са в клинични изпитания, а една е в трета фаза.
„Имам съмнения колко лесно ще се направи ваксина и предполагам, че огромната част от тези ваксини, които се разработват, може да се окажат неуспешни“.
Интервюто с доц. Анастас Пашов можете да чуете в звуковия файл.
Служебният премиер Димитър Главчев отбеляза в началото на правителственото заседание, че месец след проведените предсрочни парламентарни избори Народното събрание все още е на първото си заседание. Според Главчев всички очакват от политическите партии да постигнат консенсус, за да се сформира мнозинство и редовен кабинет. Той отбеляза, че позитивните..
Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от "Има такъв народ" отново ще са на балотаж за председател на парламента. Преди повторното гласуване Народното събрание излезе в едночасова почивка. На първия тур от днешния шести опит за избор на председател на НС четиримата номинирани не събраха необходимия брой гласове. Рая Назарян от..
Инвеститорите все още оценяват въздействието на влязлото през нощта примирие между Израел и "Хизбула". Затова цените на петрола се задържаха около вчерашните си нива при азиатската търговия. Фючърсите на сорта "Брент", референтен за Европа, отбелязаха спад с 2 цента до 72,79 долара за барел, а цената на лекия американски суров петрол намаля..
Със срещи в Хошимин продължава посещението на президента Румен Радев във Виетнам. Държавният глава разговаря със секретаря на партийния комитет на града и откри виетнамско-български бизнес форум. В него участват 185 компании от Виетнам. Радев представи възможностите, които дава страната ни за бизнес и за инвестиции. Сред потенциалните сфери..
Без дебати и без нито един глас "против" Прокурорската колегия допусна единствения кандидат за главен прокурор Борислав Сарафов до последната фаза на процедурата - изслушване от Пленума на Висшия съдебен съвет. Преди гласуването кадровиците бяха запознати с докладите на Комисиите по атестирането и конкурсите и по професионална етика, според..
Депутатите от коалицията ГЕРБ-СДС ще отправят две питания до Конституционния съд. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи, че едното питане е за правата на депутатите, а другото - дали Висш съдебен съвет с изтекъл мандат може да проведе процедура по избор на нов главен прокурор и председател на Върховния административен съд. Шестият опит:..
"Компас за конкурентоспособността" ще бъда първата голяма инициатива на новата Комисия, обяви нейната председателка Урсула фон дер Лайен при представянето на новия си екип пред евродепутатите в Страсбург. Инициативата ще се базира на три стълба според доклада Драги - затваряне на иновационната пропаст със Съединените щати и Китай,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..