Първоначално замислен като моноспектакъл, след нов прочит на пиесата „Амадеус“ режисьорът променя визията си и изгражда "Салиери" с актьора Димо Димов в ролята на композитора Антонио Салиери и с участието на Таня Йоргова и Петко Петков. Те се превъплъщават в героите от легендарния сюжет, който приписва на Салиери съпричастност към убийството на Моцарт. Спектакълът интерпретира темата за завистта, гениалността и усилията в изкуството, разказва режисьорът Петринел Гочев.
„Това не е биографично произведение точно. Знаем всички, че това е една легенда, която е тръгнала още от Пушкин“, казва той. „Темата на Питър Шафър, основният герой, страдащият герой – това е Салиери. Наистина се отваря една много голяма тема за това какво е да си отдаден творец, какво е да си ощетен творец. Това е една много човешка история, с любовна драма вътре, с интрига на властта. Многопластова пиеса, в същото време говори на един много понятен език. В него има поетични моменти, които ме разплакват“, споделя Гочев.
Специален принос към най-новото заглавие в афиша има пианистката Инес Симеонова. Изпълненията й на живо на Моцарт, Салиери, Хендел и Шопен не са само фон за актьорската игра.
„Това е театрално представление с музика на живо, което го прави специфично“, допълва Петринел Гочев. „Много по-различно, много по-топло, в много по-пряка връзка с публиката. Музиката на живо създава друго усещане за нещата.“
Новото заглавие в афиша е третото след близо тримесечната пауза в културния живот. Началото след ограниченията Драматичният театър даде със спектакъла „Руски вечери с револвери“, създаден по комедии на Чехов. След него на габровска сцена беше представен моноспектакълът „Мечтата на Наташа“ по текста на Ярослава Пулинович. С открита първа репетиция с публика започна подготовката и на постановката „Под игото – 1894-та“. С този спектакъл трупата ще отбележи и 170-годишнината от рождението на Иван Вазов, както и 160 години от обявяването на Габрово за град.
Интензивната работа от началото на юни ще продължи и през този месец, отбелязва директорът Петко Койчев, който управлява един от малкото театри у нас с толкова млада трупа. „В момента в театъра се репетират три проекта едновременно. За театър с нашия мащаб това е буквално задъхване. Ситуацията е такава, че след три месеца „почивка“ нямаме право да продължаваме да си почиваме“, коментира Койчев.
Театърът разполага с втори вход, за да се отделят потоците на влизащите и излизащите. Дезинфекцират се ръцете на зрителите. Маските за зрители са задължителни. Хората са по-спокойни, когато представленията са на открито, уточнява театралният директор. Затова в края на месеца се планират три спектакъла на сцената на Етъра.
Габровският театър се готви и за честването на своята 75-годишнина през октомври.
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р..