Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дрехите втора употреба - бизнес и екопрактика

На много места въпреки забраните се продават бански и бельо втора употреба.
Снимка: БГНЕС

До 18 юли продължава общественото обсъждане на промени в наредбата, по която работят магазините за дрехи втора употреба. 

Няма да има особена промяна в работата на магазините за дрехи втора употреба, смята Сирма Желева, секретар на Асоциацията на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба. По думите й част от ограниченията са съществували и досега, включително и ограничението да се търгува с лично бельо и бански, дрехи за деца до едногодишна възраст и обувки втора употреба за деца до 34 номер.

България е една от малкото страни в ЕС, в която дрехите втора употреба се регулират от Закона за здравето и по някакъв начин се смятат за някаква опасност. Според нашето Министерство на здравеопазването все още е рисковано да се продават тези артикули втора употреба, въпреки че всички знаем, че така или иначе се преизползват и това е една много добра практика – от семейство на семейство се дават дрехи и се носят. Използването на стоки втора употреба е от важно значение за постигането на преход към кръгова икономика. В това няма нищо опасно“, коментира Сирма Желева пред „Хоризонт“.

Тя определя настоящите промени като „крачка напред бизнесът да работи по съвременен начин“, но припомня, че рестрикциите ощетяват донякъде тази търговия в сравнение с подобни магазини в Европа и по света, за оито няма такива ограничения.

Около 7 хиляди тона дрехи втора ръка остават в България, след като се обработят в сортировъчни центрове, става ясно от данните, които Сирма Желева предоставя. Внасяме 32 хиляди тона дрехи предимно от държави в Европейския съюз и изнасяме 25 хиляди тона от тях.

Преди месец на конференция, посветена на Covid-кризата и развитието на сектора бяха оповестени данни, че оборотът на този бизнес у нас за 2019 година възлиза на 160 милиона лева или бележи ръст с 45 милиона лева ръст спрямо 2017 година.

Радостина е майка на две деца. Като майка на момче и момиче поделя, че много нейни познати прибягват до дрехи втора ръка за децата си.

„Пазаруват за децата си дрехи втора употреба доста. Мисля, че това е въпрос на лична преценка и необходимост, но със сигурност си спестяват много пари. Примерно, нямат възможност да си купуват нови дрешки. Казват, че това ще продължават да го практикуват, защото го намират за правилно, за спестяващ пари вариант.“

Самата Радостина не купува дрехи втора ръка, но практикува форма на размяна на дрехи между познати. Нарича това „кръговрат“, който освен че пести средства от семейния бюджет, е полезен и за природата.

„Редовно прехвърлям на някой. Съответно – и към мен идват от друго място. Не ме притеснява. Дрехите, които получавам, са от близки хора. Които аз раздавам също са на близки, които ми се доверяват. И при услови, че дрехите са запазени, не виждам нищо лошо това да се ползват от няколко деца. Постоянно има прехвърляне на дрехи, което е хубаво.“

„Другото, което практикувам - доста износени дрешки, които са с някакви лекета, да кажем, ги давам за рециклиране или в контейнерите на БЧК ги събирам, защото съм доста екологично настроена и мисля, че това е една прекрасна и щадяща природата практика - да се рециклират.“

Според Радостина родители като нея няма да спрат да търсят дрехи втора ръка. „Ние сме го приели като даденост това прехвърляне на дрешки. Със сигурност не само моят кръг го прави.“

Сирма Желева от Асоциацията на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба е на мнение, че заради коронавируса не наредбата би затруднила продажбата на дрехи втора ръка, а доставките и свитото потребление.

„В последните месеци тази дейност е почти спряна. Наличните стокови запази сериозно се обезцениха. Имаше период, в който имаше проблеми с коридорите, транспортите. Отделно хората, когато беше най-голямата паника, не им беше до пазаруване на каквито й да било дрехи. Това, че стоката залежаваше в сортировъчните центрове и в складовете, я обезцени страшно много. Така че може би следващите 18 и 24 месеца не се очаква да се нормализират нещата.“

Магазините за дрехи втора ръка не са си върнали нивата на продажба отпреди кризата, категорична е Сирма Желева. Като решаващо за цените на дрехите втора ръка тя  определя това дали Европа ще успее да постигне споразумение по т.нар. „Зелена сделка“.

В момента контролът се извършва по наредба от 2005 година за здравните изисквания за дрехите втора употреба, посочи в предаването „Хоризонт до обед“ Весела Крумова, главен инспектор в Отдел „Трудова медицина“ в столичната РЗИ. Следи се дали партидите дрехи са почистени и дезинфекцирани с биоцидни препарати.

Най-често се нарушават разпоредбите за продажба на забранените групи – дрехи за деца до 1 година, лично бельо, бански, детски играчки, обувки, поясни Крумова.

Още детайли по темата - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55