Навършиха се 95 години от създаването на първия извънстоличен оперен театър - Старозагорската опера.
Стара Загора е град с богати традиции в областта на музиката - още през 1897 г. е основано музикално дружество „Кавал“, което разполага с мъжки и смесен хор, с оркестър, и със своите концерти възпитава музикалния вкус на старозагорци. През 1905 г. широка просветителска дейност развива и учителят от Девическата гимназия Златан Станчев - той е диригент на училищни и градски хорове, светски и църковни. В програмите на съставите присъстват и хорове из опери.
През 1919 г. в Стара Загора е представена и първата оперета - творба от Луи Бордез, а Станчев дирижира и още няколко оперети с хоровите състави и с духов оркестър, като подготвя вокално много от солистите, станали по-късно водещи наши оперни певци. Принос за възпитаването на вкуса на старозагорската публика има и създадената през 1914 г. „Детска китка“ с диригент Тодор Пъндев - хор, приел по-късно името „Родни звуци“. Неговият състав е от близо 300 деца, като подбран малък състав изнася много концерти в града, в които се включват и оперни фрагменти.
През 20-те години на века съставите на музикалното дружество “Кавал“ изнасят фрагменти от опери - вече с костюми, грим, декори и сценично осветление. Откъсите са от "Селска чест", "Кармен", "Вълшебната флейта" и "Фауст", както и първото действие на "Гергана" от Маестро Атанасов. Възторженият прием от страна на публиката дава кураж на ръководителите на съставите Александър Георгиев и Златан Станчев да започнат действия за създаването на оперен театър в града.
1 юли 1925 г. е рождената дата на операта в Стара Загора. Тогава е представена операта „Гергана“ на Маестро Атанасов под диригентството на Атанас Ковачев - капелмайсторът на духовата музика. Хоровете подготвя Златан Станчев, а главните роли се изпълняват от Ничка Хаджимитева-Баталова и Георги Баталов (родителите на известната наша диригентка Росица Баталова). Така започва пътят на Старозагорската опера, съставена както от професионални музиканти, така и от любители.
Следващите 20 години трупата съществува само благодарение на ентусиазма и любовта към музиката на своите участници - без материална сигурност и стабилност. Сменя няколко пъти името си: Южнобългарска районна опера, Старозагорска общинска опера. На 1 април 1946 г. операта преминава на държавна издръжка, а първата премиера е на 8 юни същата година - на операта „Русалка“ от Даргомижски с диригент Симеон Фетфаджиев, режисьор Драган Кърджиев и в ролите Никола Христов, Тоско Илиев, Рене Йорданова, Йорданка Бунарджиева-Минева.
Днес Държавна опера - Стара Загора работи активно под ръковоството на директора и режисьор Огнян Драганов, а в екипа му са оперната прима Веселина Кацарова (артистичен директор), Ивайло Кринчев (главен диригент), Силвия Томова (ръководител на балета), Младен Станев (хормайстор).
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...