Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за създателите на Старозагорската опера

Стара Загора - Държавна опера
Снимка: Емил Енчев

Навършиха се 95 години от създаването на първия извънстоличен оперен театър - Старозагорската опера.  

Стара  Загора е град с богати традиции в областта на музиката - още през 1897 г. е основано музикално дружество „Кавал“, което разполага с мъжки и смесен хор, с оркестър, и със своите концерти възпитава музикалния вкус на старозагорци. През 1905 г. широка просветителска дейност развива и учителят от Девическата гимназия Златан Станчев - той е диригент на училищни и градски хорове, светски и църковни. В програмите на съставите присъстват и хорове из опери.

През 1919 г. в Стара Загора е представена и първата оперета - творба от Луи Бордез, а Станчев дирижира и още няколко оперети с хоровите състави и с духов оркестър, като подготвя вокално много от солистите, станали по-късно водещи наши оперни певци. Принос за възпитаването на вкуса на старозагорската публика има и създадената през 1914 г. „Детска китка“ с диригент Тодор Пъндев - хор, приел по-късно името „Родни звуци“. Неговият състав е от близо 300 деца, като подбран малък състав изнася много концерти в града, в които се включват и оперни фрагменти.

През 20-те години на века съставите на музикалното дружество “Кавал“ изнасят фрагменти от опери - вече с костюми, грим, декори и сценично осветление. Откъсите са от "Селска чест", "Кармен", "Вълшебната флейта" и "Фауст", както и първото действие на "Гергана" от Маестро Атанасов. Възторженият прием от страна на публиката дава кураж на ръководителите на съставите Александър Георгиев и Златан Станчев да започнат действия за създаването на оперен театър в града.

1 юли 1925 г. е рождената дата на операта в Стара Загора. Тогава е представена операта „Гергана“ на Маестро Атанасов под диригентството на Атанас Ковачев - капелмайсторът на духовата музика. Хоровете подготвя Златан Станчев, а главните роли се изпълняват от Ничка Хаджимитева-Баталова и Георги Баталов (родителите на известната наша диригентка Росица Баталова). Така започва пътят на Старозагорската опера, съставена както от професионални музиканти, така и от любители.

Следващите 20 години трупата съществува само благодарение на ентусиазма и любовта към музиката на своите участници - без материална сигурност и стабилност. Сменя няколко пъти името си: Южнобългарска районна опера, Старозагорска общинска опера. На 1 април 1946 г. операта преминава на държавна издръжка, а първата премиера е на 8 юни същата година - на операта „Русалка“ от Даргомижски с диригент Симеон Фетфаджиев, режисьор Драган Кърджиев и в ролите Никола Христов, Тоско Илиев, Рене Йорданова, Йорданка Бунарджиева-Минева.

Днес Държавна опера - Стара Загора работи активно под ръковоството на директора и режисьор Огнян Драганов, а в екипа му са оперната прима Веселина Кацарова (артистичен директор), Ивайло Кринчев (главен диригент), Силвия Томова (ръководител на балета), Младен Станев (хормайстор).

Чуйте в звуковия файл историята на създаването на Старозагорската опера и един паметен запис на хора и оркестъра под диригентството на Димитър Димитров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50

Елитни музиканти участват в концерт с кауза във виенския Терезианум

На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..

публикувано на 16.01.25 в 12:25