На 30 юни в Пловдив прозвуча неговата нова Концертна пиеса за маримба, вдъхновена от поемата "Изворът на белоногата" от Петко Славейков. Изпълни я премиерно перкусионистката Василена Серафимова, която пристигна от Париж като гост в пролетното издание на фестивала "Дни на музиката в Балабановата къща". Тандемът вече е работил заедно и по Концерт за маримба и оркестър, който прозвуча за първи път в партньорство със Софийската филхармония под диригентството на Любомир Денев-младши през 2018 г. и предизвика голям възторг.
"Когато получих поканата от Мила Павлова за този рецитал, изведнъж ми проблясна и си каза: Това е моментът, това е мястото, на което трябва да прозвучи това произведение, защото той го е написал по "Изворът на белоногата" и неговия начин на писане е много изразен, с много картини - много театрално, наистина пасна по специален начин на атмосферата в Балабановата къща. Хората го приеха с много, много въодушевление.", разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Василена Серафимова.
Румен Бояджиев-син, от своя страна, подчерта в интервю силното сценично въздействие на Василена Серафимова:
"Тя има характерни черти като солист, които са неповторими, и за един композитор, който имат сетивност за тези неща, е достатъчно да си я представя, за да му се роди една такава идея. (...) На мен тя винаги ми е изглеждала като самодива."
Повече за създаването на пиесата разказа в интервю композиторът Румен Бояджиев-син. Чуйте него и запис на премиерното изпълнение в звуковия файл.
Композирането е самотно занимание. В условията на дългосрочна карантина и социално дистанциране композиторите няма нужда да променят твърде много своите навици, и все пак - може ли човек да намира вдъхновението в този тежък момент? Румен Бояджиев-син..
Василена Серафимова е много ярък представител на българската перкусионна школа - достоен наследник на плевенската фамилия Серафимови, която е допринесла за откриването и отглеждането на много таланти. Веднага след завършването на Националното училище..
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч...
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..