По-голяма е вероятността да станем действителни членове на еврозоната през 2024-2025 година, смята икономистът. В периода 2009-2010 година страната ни е пропуснала своя шанс за влизане в еврозоната, посочи Аврамов в интервю за „Хоризонт“. „Тогава щеше да бъде много по-безболезнено“, коментира той.
Ще преминем ли без катаклизми от режима на валутен борд към еврото?
„Референдум за влизане на България в еврозоната към днешна дата не е необходим, защото ние вече сме поели този ангажимент, при това при неизменен валутен курс. И това просто трябва да се възприеме като аксиома за българския бизнес, българските банки и за обикновения българин.“
В новата серия на евробанкнотите "евро" е изписано на три азбуки – латинската, гръцката и българската, уточни Йосиф Аврамов. Той тълкува това като готовност за страната ни да бъде приета в еврозоната.
Освен влизането ни в еврозоната, са много важни и присъединяването към шенгенското пространство и към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, отбеляза доц. Аврамов. „Това е изключително важно. Кредитният рейтинг на България ще бъде доста по-висок, ако това стане. Ще има доста повече чуждестранни инвестиции. Лихвите по кредитите ще спаднат.“
Ще има ли скок на цените?
„Голям скок на цените в България няма да има, предвид най-ниските доходи, които има българският потребител в страните от Европейския съюз. Ще има известни закръгления, естествено те ще бъдат в посока нагоре, но най-вероятно ще следваме примера на последните три страни, които се присъединиха – Литва, Латвия и Естония, където имаше закръгляване на цените в рамките на 2-3%. Хайде у нас да бъде 5-6%, но едва ли ще има скок. Дори нещо повече: на някои стоки, при които и към днешна дата са по-високи цените от редица страни в Северна, Централна и Западна Европа, е възможно да има известно, неголямо намаление на цените. Това е бялата техника, месото, млякото и млечните продукти – у нас са с по-високи цени от тези в Германия например и аз очаквам да има известни флуктуации в посока надолу“, прогнозира доц. Аврамов.
Йосиф Аврамов е на мнение, че обществото трябва да е надлежно информирано по темата.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа. Инициативата тръгва от статистика, според която..
Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..
Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области. Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..