„Защото това са тенденции, може би в последните три десетилетия, на състезание към дъното по отношение на данъчни ставки. Все по-ниски и по–ниски ставки, особено за капитала, за големите кооперации, които водят до нарастващо неравенство и у нас, и по света. Оттам вече и до доста социално напрежение, които в един момент ще избухнат. Всъщност виждате, че сегашната криза просто беше повод, който показа големите пукнатини във фасада на глобалната икономика.“
По думите на Константин Проданов вследствие на кризата става ясно, че все по-голяма част от новосъздадения продукт отива в една много малка прослойка. „83 на сто от новосъздадения продукт в глобален план е отишъл в 1% от хората. Голяма част от тази икономическа власт, която чрез по-ниските данъци, укриване в данъчни убежища на огромни суми пари, голяма част от тази икономическа власт се трансформира и в политическа.“
Константин Проданов допълни, че така биват купувани медии, политици, политически партии и това го виждаме и у нас.
„Оттам нататък се пренаписват правилата - в услуга именно на този 1% и той се бетонира вовеки-веков. Затова идеята е, че за да контролират процесите за богатите, е по-добре сега да дадат нещо, вместо в един момент натрупаното напрежение да избухне и да ги помете.“
Проданов вижда в това здрава икономическа логика. „Голяма част от тези бизнеси зависят от платежоспособно търсене. Ако такова няма, няма кой да купува продуктите. А като цяло голяма част от света обеднява от гледна точка на реални доходи.“
Според Константин Проданов умерена прогресия в данъчните ставки, която се прехвърля върху наистина тези, които могат си позволят по-голямата част от бремето, е нещо икономически издържано.
"Което и у нас може да стане. Промяната на данъчната система у нас е наложителна, защото има недофинансиране на публични системи като образованието и здравеопазването и това се отразява изключително зле и на демографската политика и на икономиката като цяло. Това няма как да стане с ниски данъци, а България е единствената страна с плосък данък без необлагаем минимум и имаме много малка преразпределителна възможност на държавата. У нас преразпределяме 35% от БВП, през бюджета в Европа средното е 47% , във Франция е над 50 %. Фактът е, че и досега немалка част от данъците не ги събираме и те се източват. Има какво да се направи да се подобри събираемостта", смята Проданов.
Това не е първият призив, имаше даже един доста по-широк призив - от около 400 американски милионери и милиардери, които 2016 година по повод планираната от американския президент Доналд Тръмп данъчна реформа излязоха с призив „Не ни сваляйте данъците“, припомни Константин Проданов.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..