Това каза за БНР председателят на Комисията по култура и медии в Народното събрание Вежди Рашидов по повод промените в Закона за радио и телевизия, които Рашидов изтегли, за да може да бъде проведено по-широко обществено обсъждане. В текстовете е предвидено мандатите на генералните директори на БНТ и БНР да бъдат увеличени от 3 на 5 години. Причините Рашидов обясни с нуждата от устойчивост:
„Както в БТА е 5 години и има една устойчивост в БТА, аз предполагам, че има нужда да се вдигнат мандатите на обществените медии по една проста причина – ние сме свидетели години наред как един мандат е от две-три години. За едно предаване, което тръгва, ново, му трябват не по-малко от една-две години, да се стикова, да улегне… и докато се направят определени реформи, мандатът е изтекъл. А знаете, че у нас има една мода – който дойде на власт, историята започва от него, а това държи под напрежение хората, които работят и произвеждат медийни продукти“.
Когато някой не се справя с работата си в медиите, има достатъчно лостове той да бъде сменен, убеден е Рашидов. Според него оттеглянето на промените не е крачка назад:
„Докато един закон не е влязъл в зала, има крачка назад. Крачките могат да бъдат правилни, временни и всякакви. От нищо не сме се отказали! Дойдоха много още предложения и се наложи …“.
Необходимо е да се огледат постъпилите предложения. Очакват се и такива от Министерството на културата. Рашидов изтъкна, че е необходима и широка обществена дискусия за собствеността на медиите.
„Законите се правят, за да са медиите спокойни, устойчиви и да могат да работят хората и да им е гарантирана работата“.
Рашидов е категоричен, че реформата няма общо с подписката за оставката на генералния директор на Българската национална телевизия Емил Кошлуков
„Аз не правя закони заради личности. Правим за българската национална култура - днес ако е Кошлуков, утре ще е друг – и за Българското национално радио“.
Председателят на Комисията по култура и медии заяви, че е против това в обществените телевизии и радио да има „грантаджии“, защото „пари никой не дава за честните очи“ и такъв човек „изпълнява нещо външно“, а обществените медии трябва да са абсолютно независими.
„Когато човекът е зависим от парите, той не е за независима медия, а ние много искаме да имаме независими обществени медии“.
Ако сте съгласни с това, значи трябва ми трябва външно това отношение, дърпа, казвам, ситната част от основно парите Ами много искаме да има някаква обществена това е по-скоро И тука ви подкрепям".
Текстовете трябва да бъдат обсъдени с директорите на медиите, със СЕМ и АБРО, а Рашидов се ангажира и с широко обществено обсъждане.
За евентуалната оставка на Борисов
„Това са хипотези. Но аз се надявам, че няма да падне България. Медиите ни ще бъдат пак обществени! Дори и да се подаде оставка, какво драматично има? Борисов е подавал вече два мандата оставка. България е важното да съществува. Смятам, че драмата на обществените медии и на хората не е кой ще управлява, а как ще управлява. Смятам, че Борисов за 10 години направи доста неща. Непочтено е да си изхабил 15 години от живота си, желаейки да създадеш нещо и за това да няма едно „благодаря““.
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..
Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..
На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката". Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие. "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..
Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила. Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..
При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..
Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..
От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..