В детството си авторката е прекарала три години в санаториум. Определя това като „разтърсващо преживяване“, което я е определило и белязало до голяма степен след това. Вярва, че всеки от нас има „един, два или повече санаториуми“ - определящи моменти в живота.
„Това, че от седемгодишна съм отишла да живея в санаториума сама, без родителите си, там имаше учители, възпитатели, които ми помагаха, но това ме е научило на самостоятелност и на това да мога да отстоявам себе си, желанията си, да разбирам сама какво искам и да се опитвам да го постигна“, разказа Теодора в предаването „Графити по въздуха“.
„Тогава се налагаше да се адаптирам, да се приспособя, защото на 7 години нямаш избор. Родителите ти правят избора и ти се съобразяваш. Има случаи, в които, ако не се нагодиш, няма как да оцелееш. Понякога гъвкавостта и адаптивността помагат.“
„Там живеехме 16 момичета в стая. Когато си сред толкова много хора, имаш нужда да кажеш: аз съм това, не съм като вас. Имаш нужда да заявиш себе си, разбира се и да се впишеш донякъде, защото иначе няма как да оцелееш. Когато си поставен сред толкова много деца, съученици, приятели, тогава, без да искаш, започваш да отстояваш нещата, които са важни за теб, защото иначе ще се изгубиш“, сподели още Теодора Лилова.
В отношението си към санаториума тя открива „любовно-омразна връзка“, защото с времето постепенно се е научила, че това може да бъде нейното място, на което може да се чувства себе си. „В началото наистина го чувствах като затвор, като нещо принудително, но впоследствие развих чувства и към мястото, към хората, към приятелите, към всичко, свързано с него. И в момента е така – имам носталгия към санаториума, част от спомените ми не са хубави.“
Сега Теодора Лилова работи в голяма IT организация, където отговаря за управление на проекти и продажби. В свободното си време е посветена на кариерни консултации и коучинг. Има две деца. Оставя ги да взимат самостоятелно някои решения и се доверява на тяхната преценка. Така се опитва да ги направи активни и пълноправни участници в семейството, когато се взимат решения.
Теодора Лилова акцентира върху концепцията „нагласа за израстване“, в която основен принцип е да създадеш среда – за децата, които отглеждаш или за хората, които управляваш, в която те да могат да грешат. „И в която за тях да е комфортно да грешат. Защото в училище и по-нататък в някои работни среди грешките не се толерират, дори напротив. Ако искаме детето ни, служителите ни да бъдат лидери, да бъдат самостоятелни, да носят отговорност за решенията си, тогава е добре да им позволяваме да грешат. Да ги учим на това, че от грешките учиш и чрез грешки можеш да станеш достатъчно добър в нещо.“
Обратното – че перфектните изпълнения са нашата цел и в сферата, в която се изявяваш, трябва да си безгрешен, създава стрес и изкуствено напрежение от това непрекъснато да се представяш на ниво и в най-добрата си светлина, категорична е Лилова. „Когато ти се даде право на грешка, тогава се появяват и иновациите, и творческите решения“, отбеляза авторката на „Санаториумът“.
Теодора признава, че самата тя е била дете, което не обича да греши и смята грешките „за нещо сериозно, за което да се плаче“.
Още за научените от житейските препятствия уроци слушайте в звуковия файл.
Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..
Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив. Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума. Първите реставрационно-консервационни дейности там..
Всички детски градини в община Велико Търново ще имат свои библиотеки. Идеята се сбъдна, благодарение на мащабна дарителска кампания, в която се включиха над 1000 дарители и осигуриха повече от 4000 книжки за децата. Приказни мини библиотеки ще имат 23-те великотърновски детски градини. В тези учебни заведения книжки не се купуват често, а..
В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще се състои конференция, а кулминацията на програмата ще е на 8-и декември – това е денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския шедьовър по време на..
Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада е гост в 62-ти епизод на рубриката "Америка- илюзии и релности" . "Когато казах на моята баба, че ще ходя в кулинарно училище, имаше едно дълго мълчание и след това тя ми каза, че дядо ми е ходил в университет, майка ми е ходила в университет, баща ми е ходил в университет, тя е ходила в..
100 годишнината от смъртта на световно известния писател Франц Кафка се отбелязва в три големи библиотеки в света които разполагат с части от архивите му. В Оксфорд и в Германия изложбите бяха открити на шести юни – датата, на която е починал. В националната библиотека на Израел тя се открива чак сега заради войната. На пресконференция..
Повече от 7 години Мартин Мартинов, собственик на ресторант в централната част на София, храни през шестте студени месеца бездомни, безпарични, отритнати от обществото хора . Инициативата му "Подай ръка" се е трансформирала във фондация, чрез която той приема помощ - пакетирана храна, от хора, желаещи да станат съпричастни. Тази есен е бил..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..