Парламентът прие на първо четене два нови законопроекта за промени в Закона за социалните услуги на ГЕРБ и „Обединените патриоти“.
С приетите текстове на патриотите се регламентира, че предоставянето на социални услуги не може да е търговска дейност.
С одобрените предложения на ГЕРБ се удължава срокът на създаване на Националната карта за социалните услуги и финансиране по новите стандарти.
Както приемането на картата, така и финансирането на стандартите да съвпада с началото на бюджетната 2022 година, когато се очаква услугите да се финансират по разработени стандарти, предвиждат приетите на първо четене промени:
"Ако не се удължи срокът за картата, общините ще се наложи да извършат анализи и да разработят предложенията в срок от около три месеца. От друга страна, средствата за социални услуги се залагат в Закона за държавния бюджет и няма как да започне финансирането на нови стандарти от средата на годината, тоест 1-ви юли 2021-ва", обясни Галя Желязкова от ГЕРБ.
До приемането на Правилника за прилагане на Закона за социалните услуги насочването на всички лица за ползване на социални услуги, които се финансират от Държавния бюджет, ще се извършва само от Дирекция "Социално подпомагане", а индивидуалната оценка на потребностите и индивидуалния план за подкрепа на лицето ще се изготвят по досегашния ред преди сключването на договора за ползване на социални услуги, предвиждат още промените, гласувани днес.
С приетите поправки на "Патриотите" неправителствените организации няма да могат да предоставят социални услуги и се въвежда бърз съдебен контрол при отнемане на дете.
БСП и ДПС оспориха част от предложенията, особено намаляване на срока за обжалване.
Депутатът от ДПС Хасан Адемов подчерта:
"И какво печели родителят от това, че намалявате срока за обжалване от 14 на 7 дена? Ами в рамките на останалите седем дена той може да получи допълнителна информация, която може да е от полза за неговото обжалване".
За да влязат в сила промените, трябва да бъдат одобрени на второ четене.
Трафикант на хора заяви, че Обединеното кралство ще трябва да депортира 2000 мигранти седмично обратно във Франция, за да направи неговия бизнес нерентабилен, съобщи "Таймс". Това е тревожно изявление, на фона на действащата, поне засега неефективно, схема за извеждане на мигранти, постигната между Великобритания и Франция, коментира вестникът...
От руското министерството на отбраната отрекоха техни изтребители да са навлезли в небето над Естония, предаде ТАСС. Агенцията цитира ведомството, според което три руски бойни самолета МиГ-31 са извършили планов полет от Карелия до Калининградска област като той се е провел "в строго съответствие с международните правила за използване на..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп след телефонен разговор с китайския президент Си Цзинпин заяви, че двамата ще се срещнат в края на октомври в Южна Корея и той ще посети Китай в "началото на следващата година". Това е вторият разговор на американския президент със Си, след встъпването му в длъжност и след въвеждането на високите търговски..
От "Възраждане" предлагат народните представители да не могат да ползват охрана от НСО. Това е записано във внесения днес в деловодството на парламента, проект за промени в Закона за НСО. Вносител е депутатът Златан Златанов. "Народните представители не би следвало да ползват никакви привилегии спрямо останалите граждани. НСО няма ресурсния,..
Естония е поискала задействане на член 4 от Северноатлантическия договор, след като три руски изтребителя МИГ-31 нарушиха въздушното ѝ пространство и останаха в него 12 минути. Това написа в социалната мрежа "Екс" премиерът на страната Кристен Михал, определяйки действията на Москва като неприемливи, предаде АФП. Член 4 предвижда спешни..
Руският президент Владимир Путин заяви, че Русия ще продължи да произвежда съвременни оръжия и след края на така наречената от него специална военна операция. "Надявам се, че събитията свързани със СВО ще отминат, но необходимостта от съвременни въоръжени сили няма да приключи с това. Напротив и занапред ще развиваме въоръжените сили, ще ги..
Иракската служба за борба с тероризма съобщи, че висш лидер на "Ислямска държава" е бил убит по време на операция за сигурност в Сирия, проведена в сътрудничество с международната коалиция, ръководена от САЩ. Командирът Омар Абдул Кадер Басам, известен като "Абдул Рахман Ал-Халаби", е бил ръководител на външните операции и сигурността на..
Във великотърновското село Шемшево вече няма нито къщи за продан, нито терени. Това каза пред БНР кметът му Кирил Ангелски. Разпределиха..
По призив на партия "Възраждане" днес край сградата на Народното събрание се проведе антиправителствен протест . Антиправителствен протест ще..
Пред Народното събрание от 14 часа партия "Възраждане" организира национален протест срещу правителството. "Внася се вот на недоверие - време е да..