Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пещерата Малхам - фантазии от сол

Търсят начин за достъп до пещерата за лечение заради благотворното влияние на солта

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Дни преди Израел да затвори границите си заради карантината от коронавирус, оттам отпътува българска експедиция, която заедно с израелските си колеги е продължила проучването и картирането на най-дългата солна пещера в света - Малхам, в планината Содом в най-южната част на Мъртво море.

Всеки, който пътува от Мъртво море към Ейлат, непременно се спира пред една вкаменена фигура. Скалата прилича на силует на жена. Наричат я „Жената на Лот“. Според Библията семейството на единствения праведник в Содом и Гомор има право да напусне града, но при едно условие: никой да не се обръща и да не гледа как Бог изпепелява градовете на порока. Съпругата на Лот не устоява на изкушението да види още веднъж родния си край и в този момент се превръща в каменен къс.

Планината се нарича Содом, но въпреки почти двувековните търсения на археолози и любители, на това място не са открити никакви останки от антични или предантични селища.

Що се отнася до скалата с жената на Лот, солта е ронлива, камъните периодически се откъртват и падат. Тогава наричат друга скала на името на библейската героиня.

Непроменена остава само пещерата с вход в подножието на зъберите. Широкото й преддверие в продължение на години е било сенчеста столова за работниците от намиращите се наблизо заводи за преработка на солта (и останалите минерали) от Мъртво море. След струтването й от земетресение сега достъпът е забранен.

Това обаче е само един от близо двадесетте входа към „пещерата на полковника“ (наречена така на името на полк. Томас Тоулк, който пръв е картографирал част от нея). Съвременното й название е Малхам.

Миналата година международна експедиция с участие и на български спелеолози успя да картографира централните тунели напещерата. Предстои да бъдат допроучени „етажите“ на проходите и дъната на езерата.

„Проектът започна с договор за сътрудничеството със Софийския пещерен клуб. Солената пещера е много подходяща за международни експедиции. Работихме и с пещерняци и учени от Франция, Обединеното кралство, Хърватия, Румъния и Чехия. Картографирахме около 10 километра, но пещерата продължава да „расте“, защото пороите през зимата разтварят солта, образуват в началото процепи, а след това водата създава свой път към Мъртво море“, разказва пред БНР проф. Амос Фрумкин от Института по земни науки към Еврейския университет, който е и директор на Центъра за пещерни изследвания.

Планината Содом сама по себе си е уникална. Най-високият й връх е 150 метра под морското равнище. Била е дъно на море. Освен израелските учени и европейските им колеги, в проекта участваха и 50 души, половината от тях израелци, останалите - чужденци. Всеки се върна у дома със специално усещане. Не всеки ден се поставя нов световен рекорд, а нашата пещера е поне с 4 километра по-дълга от тази на иранския остров Кешм. Нейната дължина е 6,85 км“, пояснява проф. Фрумкин.

Пещерата има няколко секции, всяка от които има свои нива и етажи, свързани с вертикални шахти. Подходяща е само за опитни спелеолози, допълва ученият.

„Работеше се 10 часа на ден под земята. Документирането на безкрайни шахти и солни тунели изисква търпение. Понякога се движехме в кръгове. Но има и незабравими усещания: галещи капки сол и стени от солни кристали - сякаш бяхме на друга планета. Централният тунел е наклонен, на места много стръмен. Има опасност от падащи камъни, защото солта е много крехка и се рони. Галериите с бели сталактити и сталагмити обаче са нещо фантастично“, споделя своите впечатления Амос Фрумкин.

Все още не е открит вход, подходящ за достъп на широката публика. В известията за посещение в пещерата се говори за алпийската техника за проникване през скални комини, за пълен мрак и необходимост от каски с фенери и специални дрехи, предпазващи от каменопади.

Защо чак сега се прави цялостно проучване на пещерата?

„Методите за проучване са се развили през годините. Преди 30 години работихме с измервателни ленти, компаси и клинометри. Днес екипите за картографиране работят с лазерен далекомер, който предава директно на таблета. Входовете към горните нива не са били тествани напълно досега и тяхното изследване в текущата работа доведе до картографиране на неизвестни досега части. Описването на пълната структура помага за изучаване на феномена „солна пещера", изтъква Йоав Негев, един от ръководителите на проекта.

„С помощта на въглерод 14 определихме възрастта й - около 7 000 години. Наоколо има още около 150 пещери и проучваме дали някои от тях не са свързани с Малхам“, уточнява той.

От туристическите организации и от Съюза за алтернативна медицина в Израел са се обърнали към пещерняците да открият вход, подходящ за обикновени туристи и за болни хора. Известно е, че се правят дори изкуствени солни стаи, а тук нещата са автентични. Чрез солни пространства се лекуват белодробни заболявания, хипертония, заболявания на нервната система и др. Солната среда засилва метаболизма. Действа и като рецепта за отслабване.

Снимки: ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33