Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Андрей Пантев: Най-голямата отплата към Левски е, че не е забравен

Снимка: БГНЕС

18 юли е неразривно свързан с Васил Левски. Всяка година на този ден се вглеждаме, вслушваме и се опитваме да разберем вселената Левски.

За значението на Левски за историята и съвремието говори в предаването „Нощен Хоризонт“ историкът проф. Андрей Пантев. По думите му, величието на Дякона се крие в безкористието и тихия героизъм, които той показва:

„Безкористието, което Левски внесе в българското националноосвободително движение, го прави толкова значим. Той се е слял с тогавашния народ и не е искал непременно да стане някакъв.(…) Нашето разочарование от съвременните ни представители е в резултат именно от това, че нито един от тях не казва „Аз ще сваля този режим, но тържествено ви казвам, че няма да ставам никакъв“. Обикновено всички тези, които страстно се съпротивляват, след това стават някакви, докато Левски никога не е казал, че ще стане княз, министър, дипломат и пр. в бъдеща България. Това го прави особен не само в българския обхват, но и в историята на целия 19 век.“

Васил Левски е изключение и особеност в националното освободително движение в Европа по това време и по друг параграф, смята още проф. Пантев. С изграждането на комитетска мрежа в страната, Левски се превръща в „бащата на бъдещите български институции“, създадени след Освобождението:

„България създаде институции, армия, образование, дипломация, стопанство и пр., което до голяма степен се дължи и на това, че Левски осея с революционни комитети цялата българска земя, макар и в тайнство и конспиративност. (…) До голяма степен той създава местната инфраструктура, върху която ще се надградят всички министерства, дипломатически агенции и пр. В това отношение той надраства много други философи, дейци, мислители и програмисти на националното освобождение в Европа - от Полша до Ирландия.“

Според историка най-голямата отплата на българите към Левски е, че той не е забравен или иронизиран и отричан:

"Докато го честваме, неговата кръв повече или по-малко тече в нашите вени. Иначе той можеше да бъде забравен, прескачан, заобикалян. Самият факт, че днес ще има трептящо поклонение с дядовци и бащи, които ще водят децата си да се поклонят, и че изпитваме една тръпка към него, означава, че не е загинал."

По повод антиправителствените протести в страната, проф. Пантев коментира:
„Това са едни одухотворени лица, които явно вече са страдалци за това, което очаква България, и което очаква и тях като нейни наследници. Не разбирам кой ще оглави тези протести, но явно те са основателни и не са организирани и платени. Това, което става, ми дава надежда за бъдещето.

По повод бъдещето на страната, проф. Пантев направи и историческа препратка:

„Както преди Левски е имало много тъмни векове в българската история – особено 15-16-17 век, с пълно невежество, изведнъж за около стотина години се ражда едно поколение с познание, храброст, умения - възрожденци, революционери и книжовници. И това ни дава надежда, че след тези разочароващи години, които преживяваме, все пак ще се намери едно ядро българи, които ще ни върнат към онези отправни точки, от които е тръгнал Левски и всички останали.

Целия разговор с проф. Андрей Пантев чуйте от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Кръстев

Иван Кръстев- маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композиторът и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 години. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература...

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38