Голям пожар избухна тази сутрин в катедралата в Нант, Западна Франция. По последна информация пожарът вече е локализиран. Френската прокуратура е започнала разследване за умишлен палеж, тъй като според експертите огънят е тръгнал от три различни места. Това потвърди и кметът на града Йохана Роланд:
"Завладени сме от емоции, от тъга, защото катедралата е важна, е емблематична за католическата общност и за всички жители на Нант. Тя е част от историята ни и сме емоционално свързани с нея".
Най-големи щети са нанесени на 400-годишния орган в катедралата, който е почти изгорял.
Храмът "Свети Петър и Павел" в Нант е една от най-големите готически катедрали във Франция. Строителството ѝ е продължило над 450 години. Франс Прес уточнява, че през 1972-ра е имало пожар и поправянето на покрива е отнело 13 години.
Катедралата е шест метра по-ниска от "Парижката Света Богородица", където също имаше пожар през април 2019-а. Пожарникарите обаче успокоиха, че щетите по църквата в Нант са несравнимо по-малки от тези в знаковата парижка катедрала.
Сигналът за пожара в катедралата в Нант е получен малко преди осем местно време.
Над 100 пожарникари с 45 машини са гасили огъня, който вече е локализиран, съобщиха властите в града. Най-големи щети са нанесени върху органа в катедралата, който е почти изгорял.
Бразилската федерална полиция е разбила престъпна схема за продажба на видеа с насилие над животни с порнографски цели. До арести на извършителите се е стигнало след сигнал, получен от българската организация, която алармира властите у нас за престъпленията на Габриела Сашова и Красимир Георгиев от Перник. При обиските в Бразилия са открити и..
Очаква се днес управляващото мнозинство да внесе поправки в законопроекта за бюджета на Здравната каса, които да определят правилата за разпределяне на целевите 260 милиона евро за заплати на медицинския персонал в болниците у нас. Законопроектът беше одобрен на първо четене в пленарната зала в четвъртък, а днес изтича срокът за предложения преди..
До края на днешния ден изтича срокът за внасяне на предложения от страна на депутатите между първо и второ четене на проекта за бюджет на Държавното обществено осигуряване за следващата година. Към момента няма внесени промени от парламентарните групи на управляващата коалиция и от ДПС-НН. Хасан Адемов от "Алианс за права и свободи" предлага увеличаване..
Районната здравноосигурителна каса в Ловеч продължава информационната си кампания днес със срещи с пенсионери и ученици в град Угърчин. Като част от кампанията "НЗОК за теб“ районната здравноосигурителна каса продължава с информационните си срещи в област Ловеч. Днес те ще са в пенсионерския клуб в Угърчин и с дванадесетокласници в..
Вицепрезидентът Илияна Йотова ще участва в откриването на кръгла маса "Ефективното социално включване на бежанци и мигранти в приемащите общества - акценти, предизвикателства, перспективи“. Събитието се реализира по проект, финансиран със средства, отпуснати целево от държавния бюджет на Софийският университет "Св. Климент Охридски“ за научни изследвания..
Във Великобритания стотици протестираха срещу плановете за настаняване на търсещи убежище в армейски тренировъчен лагер в Източен Съсекс, докато оратори насърчаваха протестиращите да „сформират патрули“, които да не позволяват достъп на мигрантите и да спрат да плащат общински данък. Тренировъчният лагер Кроубъроу е част от една от двете казарми,..
Словенците се обявиха на референдум против легализирането на асистираното самоубийство, предаде Франс прес. През юли миналата година парламентът на Словения одобри закон, който дава право на неизлечимо болни хора да сложат край на живота си, ако са изправени пред непоносимо страдание без очакване за подобрение. Законът бе одобрен след референдум,..
Цялата политическа класа стигна до дъното. Това не е политика . Този прочит на политическата ситуация направи в интервю за БНР Корнелия Нинова,..
Не би трябвало да има размествания по бюджета. Това обясни пред БНР бившият финансов министър Владислав Горанов. "Бюджетът е една комуникация...
Тревненци отправят молитви за своя свещеник Неделчо Марков , диагностициран с тежко заболяване. Преди дни тревожната новина бързо обиколи жителите..