Лидерите на страните от ЕС продължават опитите да постигнат съгласие по следващия седемгодишен бюджет и финансовото подпомагане заради коронакризата. Компромисно предложение е направил председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. Той предлага сумата, предвидена за безвъзмездни субсидии във фонда за възстановяване, да бъде намалена с 50 милиарда евро и тези пари да бъдат прехвърлени към сумата, предвидена за заеми. Мишел предлага и сериозно орязване на парите по Общата селскостопанска политика в следващия седемгодишен бюджет.
При промяната, която Мишел предлага във възстановителния фонд, съотношението безвъзмездни средства/заеми, което сега е 500 млрд евро към 250 млрд. ще се промени съответно на 450 млрд към 300 млрд. Председателят на Европейския съвет предлага и сериозно орязване на фондовете по програмата за изследвания и иновации InvestEU - от 30.3 млрд. евро на 11.5 млрд. , както и на "Хоризонт Европа" с 2 млрд. евро, което предизвика силно негодувание в научните среди. Някои техни представители дори определиха страните-членки като "гробокопачи на европейската политика за изследванията, иновациите и образованието".
Доброто предложение за България и приятелите на кохезията е, че средствата по това перо се увеличават с близо 4 млрд. евро. Има сериозни разногласия за обвързването на върховенството на закона с отпускането на средства от бюджета и фонда. Едно от новите предложения е за механизъм, чрез който една или няколко страни членки могат да спрат на достъпа до евросредствата на друга държава, ако преценят, че те не отиват по предназначение. На идеята за всякакво подобно обвързване се противопоставя Унгария. Тя предлага текст, в който най-общо се говори за справяне с нередностите, като, според нея, решенията за санкции трябва да се вземат с единодушие. По отношение на собствените ресурси няма промяна - става дума за въвеждането на данък за въглеродна граница и дигитален данък, ревизиране на системата за търговия с емисии, за да обхване авиацията и корабоплаването и евентуално данък финансови транзакции.
Първият кръг от консултации се провежда между лидерите на Дания, Австрия, Нидерландия, Финландия и Швеция от една страна и Франция, Германия, Италия, Испания и Португалия от друга - така да се каже, между двата основни лагера. На тях присъства председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен.
Преди началото на заседанието Шарл Мишел организира закуска с петима от най-близките си приятели, германският канцлер Ангела Меркел, френският президент Еманюел Макрон, италианският премиер Джузепе Конте, испанският министър-председател Педро Санчес и колегата му от Нидерландия Марк Рюте, един от най-големите противници на плана за възстановяването в настоящия му вид.
Както късно снощи стана ясно, остават разделенията между така наречената "пестелива четворка" - Нидерландия, Австрия, Швеция и Дания и страните от Източна и Южна Европа, предимно за съотношението безвъзмездни средства заеми във фонда за възстановяване.
По последна информация четворката настоява предвидените 500 милиарда евро за безвъзмездни заеми да бъдат орязани с 200 милиарда и дори повече.
Полският премиер Матаеус Моравецки написа в Туитър тази сутрин "има една група от държави, която ние наричаме скъперници, а те се обявяват като пестеливи".
Панамският канал е и ще продължи да бъде панамски. Така президентът на централноамериканската държава Хосе Раул Молино отвърна лаконично, но твърдо на обявеното от президента на Съединените щати Доналд Тръмп намерение да върне на Вашингтон контрола върху канала. Панама отхвърли претенциите на Доналд Тръмп Тръмп официализира тази заявка в първата..
Български гражданин, който живее в САЩ, е арестуван след двойно убийство в Монтгомъри Каунти, щата Мериленд, недалече от американската столица Вашингтон. Местната полиция в прессъобщение информира, че 25-годишният Калоян Димов Стоев е бил арестуван във връзка с убийства на две различни места. Властите смятат, че убийствата са свързани. Според полицията..
Златният век на Америка започва точно сега, заяви Доналд Тръмп във встъпителната си реч като президент на САЩ: "От този ден нататък нашата страна ще процъфтява и пак ще бъде уважавана по целия свят", заяви той от трибуната в Ротондата на Капитолия - сградата на Конгреса в САЩ. Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс положиха клетва като президент и..
Веднага след президентската клетва на Тръмп заваляха блогопожелания към него от различни световни лидери: Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс положиха клетва като президент и вицепрезидент на САЩ Завръщането ви в Белия дом ще увеличи неимоверно разходите за отбрана и производството на отбранителни средства, се обърна към Тръмп генералният секретар на НАТО..
Речта на Тръмп беше вдъхновяваща и с много обещания. Това каза пред БНР п роф. Асен Асенов, преподавател по икономика в Американския университет във Вашингтон. "Първото нещо, което аз лично очаквам от втория мандат на Тръмп, е да се направят промени и американската икономика да продължи да има своята роля в света. Това е голямото..
Обединението на лявото пространство трябва да продължи и в бъдеще и аз ще работя за този дългосрочен проект, ако бъда избран за лидер на БСП, заяви Кристиан Вигенин, който в момента е заместник-председател на социалистическата партия. Кристиан Вигенин ще се кандидатира за председател на БСП "Моята амбиция в тази кампания е да видим кои са..
България прави необходимия напредък към приемане на еврото според представителите на европейските институции, с които се срещна министърът на финансите Теменужка Петкова. Това е изводът в съобщението от ресорното министерство, което разпространи и снимка на Петкова с еврокомисаря по икономиката Валдис Домбровскис, гуверньора на ЕЦБ Кристин..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..