Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължават антиправителствените протести в множество градове

Протестиращи в Пловдив
Снимка: Кремена Данева

Промените в правителството няма да спрат протестите. Това заявиха в 12-а вечер на недоволство в Ямбол. Коментарът на протестиращите за оставките и новите министри: "Хората не искат подмяна, а промяна! Това за мен е един ход на отчаяние от страна на Борисов, който никога досега не сме го виждали толкова уплашен", казаха протестиращи. Те бяха категорични, че недоволството ще продължи, докато правителството не падне и главният прокурор не подаде оставка. 

сн. Пламен ХристовПротестиращи на коне предвождаха антиправителственото шествие в Ловеч тази вечер. За пореден ден предимно млади хора се събраха на централния площад "Екзарх Йосиф I" в града с национални знамена и плакати. Протестиращите скандираха "Оставка!", "Мутри, вън!", "Всеки ден ще е така до победата!". Те организираха и шествие по централния булевард "България", без да блокират движението на моторни превозни средства. То се предвождаше от двама протестиращи на коне. Шествието продължи със скандирания по ул. "Александър Стамболийски", по централната пешеходна улица "Търговска" и завърши отново на площада пред сградата на общината. Недоволните от управлението посочиха, че рокадите в правителството няма да доведат до промяна и затова протестите ще продължат до оставката на премиера Бойко Борисов, целия кабинет и главния прокурор Иван Гешев.

В Пазарджик протестиращите тази вечер също заявиха, че не приемат рокадите в кабинета и остават на позицията за оставка на правителството, главния прокурор и смяна на политическия модел.

Протесното шествие в Пловдив потегли от площад "Стефан Стамболов" към площад "Съединение". Участниците в демонстрацията заявиха, че не са доволни от обявените промени в кабинета и продължават да настояват за оставка на цялото правителство и на главния прокурор.

Около стотина души блокираха за кратко ключов булевард в Бургас в поредния протест с искане на оставките на правителството и главния прокурор. На едно от кръстовищата гражданите изпяха и националния химн.

Варненци се събраха за 14-и пореден ден пред сградата на Общината с искане за оставка на правителството и на главния прокурор. Много от недоволните от управлението на страната граждани настояват и за въвеждане на машинно гласуване. През последните дни имаше и такива, които се обявиха против промените в Закона за хазарта, които бяха гласувани днес в НС.

В Сливен за поредна вечер се проведе антиправителствен протест с настояване за оставката на кабинета „Борисов“ и главния прокурор Иван Гешев. Около двадесетина души се събраха и днес на площада пред общината в Сливен. Заради баловете, които се провеждат тази вечер града протестното шествие бе отменено. Протестиращите продължават да настояват за оставката на министър-председателя и на главния прокурор. Смяната на министрите в правителството предприети от премиера Борисов бяха основна тема на протестиращите. "Със стария заместваме новия. Какво направихме? Рокада! С пешката си взехме друга пешка.Това е само проформа. Ще смени едни хора с други, колкото  така с явната цел да укроти протрестите и да симулира някаква дейност единствено, да си запази креслото. Това е. Това е хвърляне на прах в очите на хората, които протестираме." Протестите трябва да продължат, докато ГЕРБ не подаде оставка. Макар и да намалява присъствието на хората на площада те планираха поредния протест за петък, който ще започне обичайно в 18.30 часа на площада пред общината.

Тринадесети пореден ден на протести и шествия в Стара Загора. Недоволните настояха за пълна промяна и оставки на правителството и главния прокурор. По традиция недоволството започна в 18.30 ч. пред сградата на Областна администрация.

Дора АтанасоваЗа 11-а вечер се събраха протестиращи и в Хасково. Въпреки заявеното от организатори присъствие от всички градове в областта се събраха около 150 души. Пред демострантите говориха представители на политически партии.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заявление за даряване на органите след смъртта: Какво още може да се направи, за да се увеличи броят на донорите у нас?

Трябва да се промени манталитета по отношение на донорството. Около това мнение в ефира на БНР се обединиха адвокат Христина Николова, председател на Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания и  Янка Петкова, журналист от Offnews. "Това е една от най-слабите години. Имаме 9 донорски ситуации. 18 души са трансплантирани", посочи..

публикувано на 13.10.25 в 18:05

Барелеф и паметна плоча в чест на архитекта, инженера и геодезист Йосиф Шнитер в Севлиево

Обществеността в Севлиево почете създателя на една от най-представителните сгради в града – тази на художествената галерия "Асен и Илия Пейкови". На фасадата бяха поставени барелеф и паметна плоча в чест на архитект-инженера Йосиф Шнитер. Сградата, в която днес се помещава градската художествена галерия в Севлиево, е първата, построена от Йосиф Шнитер..

публикувано на 13.10.25 в 18:04

Киев отново порази руско петролно съоръжение, 7 украински области останаха без ток тази сутрин

Седем области на Украйна тази сутрин останаха без ток заради руските удари по енергийната система на страната. От своя страна Киев отново порази руско петролно съоръжение, този път в Крим.  Заради руския обстрел по енергийни обекти украинското министерство на енергетиката тази сутрин аварийно прекъсна тока в седем централни и източни райони...

публикувано на 13.10.25 в 18:03
Илюстративно изображение.

Расте напрежението сред жителите на В. Търново заради водата - мътна и негодна за пиене

Жители на Великотърновска област масово недоволстват от лошото качество на водата, която тече няколко дена от чешмите. От Регионалната здравна инспекция съобщиха, че тя не е годна за пиене и препоръчват бутилирана вода. След обилните валежи в област В. Търново нивото на питейния язовир "Йовковци" се повиши със 76 см Здравните власти днес..

публикувано на 13.10.25 в 17:47
Илюстративна снимка, архив.

Предложение на МП: Изхвърлянето на големи количества отпадъци на неразрешени места да е престъпление

Изхвърлянето на битови, производствени или строителни отпадъци в големи количества на неразрешени места да стане престъпление, което да се наказва с лишаване от свобода и с глоба. Това предлага Министерството на правосъдието (МП) с изготвени промени в Наказателния кодекс, които допълват съществуващи норми, съобщиха от ведомството. В момента..

публикувано на 13.10.25 в 17:21

Европа удължи с година индивидуалните санкции за разпространението на химически оръжия

Съветът на ЕС удължи с една година индивидуалните санкции за разпространението и употребата на химически оръжия - до 16 октомври 2026 година.  В списъка са общо 25 лица и 6 образувания, предимно руски и сирийския, сред които Анатолий Чепига, на когото са повдигнати обвинения за опит и заговор за убийството на Сергей и Юлия Скрипал.  На..

публикувано на 13.10.25 в 17:11
Костадин Костадинов

Костадинов за вота в Пазарджик: Пеевски изкупи и дилърите на ГЕРБ

Според лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов изборният процес в Пазарджик за пореден път е показал, че българите не гласуват и се стига до купен и корпоративния вот.  "Възраждане" остава с непроменен резултат от предния път - запазва и двамата си общински съветници,  написа Костадинов. " Ако изборите в Пазарджик бяха национални, ДПС щеше..

публикувано на 13.10.25 в 17:00