Инициативата за участие в европейската програма „Interreg България-Гърция 2014-2020“ под заглавие „Моите пещери“ е на ръководството на гръцката пещера Алистрати край Серес.
„От българска страна първоначално трябваше да участват Ягодинската и пещера Ухловица. За момента в проекта остава само Ягодинската, която очаква финансиране в размер на 146 хиляди евро", каза в предаването „Рано в неделя“ по „Хоризонт“ Тодор Тодоров – председател на туристическо дружество "Родопея", което стопанисва пещерата.
"Средствата ще бъдат използвани за осветлението на пещерата, включително и за аварийното. Ще се подменят перилата, ще се постави видео наблюдение вътре и да се вижда как се движат групите от туристи, а също и ще се постави и видео стена отвън, на която ще се вижда какъв е туристическият поток в гръцката пещера Алистрати. Те ще наблюдават нашия туристопоток, ние ще наблюдаваме техния. Това ще помогне за рекламиране на двете пещери“.
Десетки пъти са намалели туристите от началото на извънредното положение заради коронавируса, отчита Тодор Тодоров:
„Годишно посетителите са достигали и до хиляди души. През миналия месец те са били само 150 човека. Ситуацията е трудна за екскурзоводите. Посетителите получават инструкции на входа на пещерата да се движат на дистанция, пускат се на по-малки групи, има изискване за носене на маски“.
С реализирането на трансграничния проект се очаква 20 % увеличение на туристопотока в Ягодинската пещера, казва още Тодор Тодоров.
Пещерата Алистрати в Гърция е една от най-големите в Европа и сред най-красивите, посочи професор Никос Карталис – директор на пещерата:
„Тя има коридори с дължина 3 километра, но за посетителите е отворен само 1 километър от тях. Има изобилие от сталактити и сталагмити – с дължина около 18 метра с различна форма и цвят. Има червени и бели сталагмити и редки форми, които се казват Хеликтити. Това са форми, които растат в различни направления. Те са с големи и специфични форми, което прави пещерата уникална".
Никос Карталис отчита около 50 хиляди посетители от цяла Европа, а българите са 20% от всички посетители. За тях има специална цена от 5 евро, която включва екскурзовод на български език. Интересът е обясним, тъй като се намираме близо до границата и сме само на 65 км от Кавала и на 45 км от Аспровалта.
Професор Никос Карталис разказа за ползите от участието в този проект:
„По този проект са предвидени множество семинари, конференции, за да представим на местните хора тази програма ИНТЕРРЕГ България – Гърция. Това е много важно, защото местните хора са ключът за подобряване на туристическия продукт в района".
Затова се радваме на сътрудничеството с България, заяви още проф. Карталис.
„Посетителите в Гърция много лесно и бързо могат да стигнат и до обектите в България, защото са много наблизо. По този начин има потенциал за двойно увеличение на туристите до около 100 хиляди чрез програмата в тази област“.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..