За 20-а поредна вечер в столицата се провежда протест под наслов „Да защитим демокрацията“ с искане за оставката на кабинета и на главния прокурор.
Демонстрантите се събраха по традиция в т.нар. Триъгълник на властта между президентството и министерски съвет.
Както и предишни вечери, когато към МС летяха тоалетна хартия, яйца и домати, тази вечер отново сградата бе мишена на протестиращите – т.нар. Отровно трио раздаде на демонстрантите топчета за пейнтбол със зелена боя. Зеленият цвят трябва да символизира „съсипаната природа вследствие на политиката на кабинета“.
Малко преди 21,00 часа протестиращите, както и вчера, се насочиха към представителството на Европейската комисия у нас на ул. „Г. С. Раковски“, защото по думите им „и Европа трябва да чуе исканията на протеста в България“.
След това демонстрантите продължиха по бул. „Патриарх Евтимий“ и по бул. „Васил Левски“ към сградата на СУ „Климент Охридски“, след което отново блокираха Орлов мост.
Блокадата наложи промени в маршрута на градския транспорт в центъра на София.
При опит за блокиране на кръстовището пред СУ „Климент Охридски“ се е стигнало до инцидент.
Минути след 22,00 часа един човек е пострадал. Автомобил, чийто водач се е опитал все пак да мине, но е преминал през крака на един от протестиращите. Пострадалият е откаран с линейка в болница.
Демонстрантите обградили и блокирали колата и настояли полицията да вземе проба за алкохол и наркотици от шофьора. Тестовете са отрицателни.
Блокадата на мястото продължаваше и към полунощ, блокиран бе и шофьорът.
Пред "Хоризонт" той заяви:
„Просто се притесних и не знам какво направих. Аз набих спирачки, за да не нараня никой. Просто, ако е бил много близо до колата и аз съм мърдал, докато спирам, може, не знам, но аз просто веднага спрях“, заяви шофьорът на автомобила.
„Бях свидетел, че много пъти предупредиха този господин в колата да спре да се опитва да прави десен завой и да се върне обратно. Повече от 10 минути преговаряхме с него да не се опитва да пробие блокада от хора“, каза Велислав Величков от инициатива „Правосъдие за всеки“.
Малко преди полунощ пострадалият се върнал на мястото на инцидента във видимо добро състояние. Шофьорът му се извинил и двамата си стиснали ръцете. От полицията уточниха, че пострадалият младеж не е предявил претенции към шофьора. Автомобилът обаче остана блокиран на кръстовището и демонстрантите го пуснаха около 1 часа.
Тази вечер тема за протеста бяха и новите социално-икономически мерки за справяне с последствията от коронавирусната пандемия.
Ето какво споделиха пред БНР участници в протеста:
„Всички действия на правителството според мен са излишни. Каквито и мерки да предприемат, те няма да доведат до нищо сериозно. Хората му искат оставката и просто да си я подаде, защото неговото стоене на този пост е вредно за България и за народа“;
„Аз си признавам, че дойдох от ден 1 и си признавам, че се ужасих тогава от г-н Гешев – от черните джипове и от начина, по който влезе. Поне съм от по-възрастното поколение и си спомням мутренските години и мисля, че нещо припална от тези спомени в мен“;
„Дълбоко вярвам, че отношението и решенията, които взимат политиците, трябва да показват отношението им към хората, които ги избират. Силно се надявам, че нашето присъствие на площада ще им даде ясния сигнал, че всъщност има една граница, която отдавна е прекрачена и трябва да си вземат съответната бележка – да си тръгнат от мястото, което заемат“.
„Излъгаха ни и ни предадоха, трябва да си подадат оставките и час по-скоро да си тръгнат“;
„Идвам от Италия с родителите си, протестирам с цел да сваля правителството, искам да има промени, защото това не е живот, възрастните хора с тези пенсии как се издържат?! Пътищата, здравеопазването, заплатите, пенсиите на възрастните, фактът, че ни заграбват държавата богатствата“.
„Много e трудно да живееш в държава, в която много неща не са логични“;
„Искаме оставка на правителството и на главния прокурор. Затова съм тук, цял ден пътувах“;
„Няма как един човек с чисти намерения да си направи чист бизнес тук без да има връзки, без да бута рушвети на някой“;
„Не знам дали ще свърши работа, но всеки ден ще бъдем тук“.
Движението пред МС бе спряно около 20,00 часа. Полицейското присъствие, както и всяка вечер през последните 20 дни, е засилено.


Отделна протестна акция се състоя тази вечер и пред държавната вила "Секвоя" на премиера Бойко Борисов.
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..
В края на 2025-а година избрахме да се срещнем с хора, чиято дейност не е активна само по празниците, защото за мисията няма срокове, зад нея стоят..