Училището по изкуства и занаяти във великотърновското село Русаля за даровити деца от семейства в неравностойно положение обяви дарителска кампания за разширяване на базата си. В частното училище, което безплатно обучава децата, учат 28 момичета и момчета. Още 10 чакат за прием. Ако не се реализират строежите, няма да може да бъдат приети нови деца, обясняват създателите на училището. То кандидатства и пред Министерството на образованието да получи статут на гимназия.
Необходими са 150 000 евро, които се набират чрез платформата „Хелпкарма”. Парите са нужни за основен ремонт и разширяване на кухнята, за ремонт и обзавеждане на кабинети за лекар и психолог и за надстрояване на втори етаж с нови спални помещения, обясни Радостина Тричкова, координатор на училището по изкуства и занаяти „Димитър Екимов“:
„Силно сме се фокусирали върху това да завършим първия етаж от сградата за хранене, да я надградим с втори етаж, за да можем все пак да разширим пансиона и да предоставим възможност на още деца, които имат нужда от шанса, който даваме, защото без този строеж ние не можем да приемем нито едно дете повече през новата учебна година. На втория жилищен етаж ще бъдат построени девет самостоятелни стаи със санитарни възли и с общо помещение, и кухня. Обикновено в една стая живеят 3 деца“.
Дарители се отзовават и създателите и преподавателите в училището за даровити деца от социално слаби семейства във великотърновското село Русаля са оптимисти, защото винаги са разчитали на своите спомоществователи, поясни Радостина Тричкова:
„Има интерес към нея, събират се средства. Не съм сигурна, че ще успеем да съберем пълната сума, но за нас в случая всяка сума е добре дошла, всяка сума е помощ. Ние се издържаме от дарения и спонсори, и доброволчество. Особено сега, като започнем строежа, дари и хора лаици, които нямат представа как се строи, но могат да изпълняват инструкции, винаги от работна ръка има нужда“.
Училището е частно, създадено е през 2014 година от Анимари Димитрова и Златко Златков. През годините в него са отглеждани и обучавани близо 80 деца. В момента възпитаниците са 28 – от предучилищна възраст до 7 клас.
„Нашият фокус са деца от крайно бедни семейства, които нямат шанс за равен старт в живота. Те са умни, надарени, талантливи и все пак се оказват в една обстановка, в която някой трябва да им подаде ръка. Така е създадено нашето училище, такава е нашата цел, такава е нашата идея и посока за развитие. Относно новата учебна година в момента активно пътуваме и „гледаме“ деца. Трябва да видиш децата от каква среда идват, с какви дефицити са към момента, защото, по някога, има случаи в които не можем да помогнем за съжаление“.
12-годишният Валтер Георгиев от училището в Русаля е показал таланти не само в рисуването и танците, но и в роботиката и това лято спечели пълна стипендия от обучителното сдружение „Тинузавър“ за едноседмичен лагер по природни науки в Еленския Балкан.
10 деца кандидатстват за прием в училището за талантливи деца от социално слаби семейства, които ще се учат на изкуства и занаяти в Русаля. Двама от сегашните ученици са завършили 7 клас, и ако училището не получи статут на гимназия, ще трябва да бъдат записани в друго училище, обясни координаторът Радостина Тричкова:
„Водим много силна борба от няколко години насам и се надяваме вече да станем гимназия. На този етап министерството не вярва, че имаме капацитета, възможността и професионалистите да обучаваме деца в гимназия. Не бива, не е редно деца, в които си вложил толкова търпение, усилие и професионализъм, да ги върнеш там, откъдето са дошли“.
До два месеца се очаква Министерството на обрязованието и науката да реши дали основното училище за даровити деца в Русаля ще стане гимназия.
Репортажа на Здравка Маслянкова можете да чуете в звуковия файл.
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени По думите ѝ PowerPal залага на същата инвестиция, на която залагат и BETL : "Предлага се на хора, които имат свободни..
Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното правителство на Стефан Софиянски. Той подчерта, че в близките години висшето образование и..
Законните протести са ограничавани, репресиите се увеличават, общественото пространство намалява, а критичните гласове са подложени на атака. За това предупреди върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк във връзка с днешния Международен ден на правата на човека . Всеобщата декларация за правата на човека държи рекорда на Гинес..
"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи, защото това е елит, който не може да бъде контролиран от закона . Той самият е собствен закон. Това да се разплита чрез юридически средства, да се решават политически кариери, да бъдат детронирани политически..
Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума. Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около регистрираното в края на ноември огнище на шарка в сливенското село Желю войвода. Направените прегледи на..
9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване. Това съобщи пред БНР проф. Борис Богов, главен координатор на Експертния съвет по нефрология към министъра на здравеопазването. "Хроничното бъбречно заболяване е глобален проблем за общественото здраве. В последната година се заговори за пандемия от заболяването. О коло..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..